Trúfnete si život na „voľnej nohe“?
20. 8. 2019 | Redakcia

Trúfnete si život na „voľnej nohe“?

Blíži sa september a vám sa končene rysuje niekoľko hodín denne bez detí? Kým budú v škôlke alebo škole, získate niekoľko (takmer) nerušených hodín na prácu alebo koníčky, ktoré by vám mohli zarábať peniaze. Trúfnete si na to? Na čo všetko sa pripraviť nám prezradili matky, ktoré to už skúsili.

Na prvý pohľad to vyzerá takmer ideálne, možno dokonca na chvíľu dobrodružne. Byť chvíľu bez detí a venovať sa niečomu zaujímavému – samozrejme, až do chvíle, kým sa deti nevrátia zo škôlky, školy a poobedných krúžkov. Potom sa znova premeníte na mamu, ktorá namiesto svojho „biznisu“ riadi domácnosť.

brooke-cagle-whwybmtn3-0-unsplash_1566289962.jpg

Oplatí sa to skúsiť?

V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že ak máte doma malé alebo školopovinné deti, nikdy nebudete mať na svoju prácu nerušených 8 pracovných hodín. Možno sa vám podarí dokonalým časovým manažmentom v priebehu dňa i noci získať niekoľko hodín času na prácu, rozhodne nepočítajte (vy, ani váš partner) s tým, že to bude akoby ste sa vrátili naplno do zamestnania.

Oplatí sa to teda skúsiť? Áno, rozhodne. Odporúčame skúsiť aktivity, pri ktorých si môžete svoju prácu rozdeliť, zadeliť a robiť v čase, ktorý vyhovuje vám a vášmu dennému rozvrhu. Takto dokážete v menších časových úsekoch zvládať jednoduché úlohy. Pokojne začnite doučovať priateľku cudzí jazyk alebo sa pustite do prekladania. Začnite háčkovať na objednávku alebo sa hoci prihláste na brigádu niekde v okolí. Svoj čas a aktivity budete mať stále vo vlastnej réžii. 

ir-proskurovskiy-zlpehjyoadu-unsplash_1566289967.jpg

Má to háčik?

Samozrejme. Ak ste mama, iste viete, že deti zvyčajne ochorejú v najnečakanejšej chvíli, alebo sa rovnako nečakane prihodí úraz, v škole prestane fungovať školský klub alebo vypadne plánovaný krúžok. A ak je s deťmi všetko v poriadku, treba vždy počítať s tým, že ani vy nie ste na baterky. Aj vás môže potrápiť choroba, rôzne fázy cyklu či nedostatok motivácie. Neklaďte si toho na seba príliš, vaše ciele sa vám budú dosahovať jednoduchšie.

Krok za krokom

Ak ešte len získavate svoje prvé skúsenosti s prácou doma či vo vlastnej réžií, berte túto fázu ako čas učenia sa a spoznávania úskalí – ale aj radostí – ktoré to prináša. S odstupom času by ste rozhodne mali vyhodnotiť, či si viete predstaviť, že sa naplno postavíte na vlastné nohy alebo budete hľadať niečo úplne iné. 

Ilustračné fotografie: unsplash.com

Redakcia

Tento článok pre vás pripravila naša redakcia. :) 

Ďalšie články od autorky Redakcia

Máš všetko, a predsa niečo chýba
Lucia Vlkovičová: Kozmetika mi pomohla splniť jeden z mojich snov
Ako začať podnikať online, keď som mama malých detí?
Ešte stále predávate svoj čas za peniaze?
Beauty trendy na leto 2023: 5 najlepších trendov v líčení, ktoré musíte vyskúšať
Ako naniesť matný rúž v 5 krokoch
Zakladateľka webu Nádherná.sk: Chcem, aby boli ľudia zdraví a finančne na tom lepšie
Bowa - najlepšie hodinky na každý deň

Ďalšie články na podobné témy

Viete, pre koho je určená mladomanželská pôžička a ako si ju vybaviť?
Kedy je ten spávny čas začať s vreckovým pre deti? Čo by nemalo chýbať v detskej peňaženke?
Robí vám a vašim susedom problém ročné vyúčtovanie?
Predaj výrobkov z dvora. Čo by ste mali vedieť?
Oplatí sa odporúčanie či priamy predaj kozmetiky?
Ešte stále predávate svoj čas za peniaze?
Ako začať podnikať online, keď som mama malých detí?
Katarína Szárazová: Základ spokojného a naplneného života je rovnováha