Ak miluješ romány a Španielsko nie je čo riešiť
8. 12. 2020 | Redakcia

Ak miluješ romány a Španielsko nie je čo riešiť

Eva Mária Rohrman je nová autorka, ale za krátke obdobie sa zapísala medzi málo  autorov, ktorým knihu preložili do iného jazyka. Za druhý domov si zvolila   Španielsko,  kde vznikal jej román s názvom „Zlato sa čistí ohňom“, ktorý v týchto dňoch aj vychádza v španielskej verzii ako „El oro se purifica con fuego“a dá sa zohnať v španielsky hovoriacich krajinách napríklad aj cez amazon.

Prečo práve španielčina a kto knihu prekladal ?

Španielsko mi prirástlo k srdcu a trávim v tejto krajine veľa času. Kniha sa zhodou okolností dostala do rúk vydavateľstva v Madride  a  po dohodnutí podmienok bola myšlienka preložiť ju na svete. Avšak vtedy sa ešte nevedelo, aké bude náročné nájsť skúseného prekladateľa práve v kombinácii španielčina – slovenčina. Nielen kvôli tomu, že ich je málo, ale väčšina z nich sa sústreďuje na iný druh prekladov a je niečo iné prekladať technické parametre produktu a úplne iné preložiť emócie. Nakoniec sa do prekladu pustilo samotné vydavateľstvo.

Bola kniha v Španielsku aj pokrstená?

Vzhľadom na obdobie korony a obmedzenie zhromažďovať sa na maximálne 6 osôb na skupinky max. som  zorganizovala dve prezentácie, na ktoré prišlo asi 30 ľudí. Nebolo to také veľkolepé, ako keď som krstila knihu pre rokom vo svojej rodnej Nitre, kde mám zázemie. No napriek tomu, že žijem na Costa Blance krátko, som pokladala za úspech, že vôbec niekto prišiel. Pozitívne hodnotím aj ich zvedavosť a záujem o viac informácií o knihe predtým, ako vôbec uzrela svetlo sveta. Mesto v ktorom žijem býva veľa umelcov, režiséri, herci, autori, ale bežne sa človek s nimi nestretáva. Takže fakt, že moji známymi s ktorými trávim skoro denne čas vo fitnes pokladali za zaujímavé, že som vydala knihu v ich jazyku.

prezentacia-knihy-v-spanielsku-3_1607447373.jpg

Môžeš nám  prezradiť niečo z deja?

Dej sa odohráva v rozpätí asi 20 rokoch a to od  pádu „želenej opony“ až takmer do dnešných časov.  V tomto časovom úseku hlavná hrdinka prežíva  veľa vzletov a pádov. Túži po slobode,  ktorú síce už môže zažívať aj v postkomunistickom Československu, ale potrebuje zmeniť prostredie hľadá dobrodružstvo, život v  krajine nepoznačenej dobou, kde by mohla naplniť svoje ambície. Pri tomto hľadaní sa ocitne v nesprávnych a nebezpečných  vodách. Napriek tomu, že ju život veľkoryso obdaroval spadne do ľúbostného trojuholníka. Následkom čoho  musí čeliť pálčivým skúškam a prechádza si peklom, ktoré si ale sama spôsobila. V tom najťažšom období  spoznáva skutočný význam   Všetky útrapy, ktorými musela v živote prejsť, odrazu dostanú  zmysel. Keď prestane myslieť len na seba a vlastné blaho, začnú sa spájať všetky nitky jej zamotaného života. Priamo pred ňou sa objaví cesta, na ktorej nachádza svoje poslanie. 

Kde sa odohráva dej a je v ňom niečo z tvojho života ?

Hlavná  hrdinka – Slovenka, tak ako aj ja najprv odchádza žiť do Viedne

A napokon každý autor opisuje situácie zo svojho života, momenty, ktoré ho zasiahli, alebo ktoré by chcel zažiť, jednoducho to čo je v ňom čoho je plný a potrebuje zdieľať. Mojím najväčším spúšťačom zdieľania týchto myšlienok nebola iba samotná túžba po slobode, ale aj strata najbližších.  Preto sa možno budú zdať určité kapitoly smutné avšak na konci vás čaká HAPPY END.

panielska-aj-slovenska-verzia-knihy-4_1607447406.jpg

Ako si sa vyrovnávala so stratami blízkych?

Práve písaním a premýšľaním o živote o Bohu o mojom konaní či bolo v súlade s Jeho vôľou a samozrejme smútkom aj plačom. Bol to proces hlavným spúšťačom mojej premeny „metanoy“ bola strata mladého brata.  Vždy som rada písala, ale vtedy som písaním spracovávala smútok.

A teraz už viem, že v tom období som nastúpila na cestu pokory. U mňa všetko trvá dlhšie aj táto cesta, ale už by som z nej nechcela nikdy zísť. Prináša oveľa viac ako si človek je ľudsky schopný predstaviť. Akoby aj mohol? Einstein porovnal našu myseľ s hodinkami "...vidím ich, ale neviem si predstaviť hodinára, ľudská myseľ nie je schopná pojať ani štyri dimenzie tak ako môže pojať BOHA, pred ktorým je tisíc rokov a tisíc dimenzií ako JEDNA. ..."Tak som aj ja vložila svoj život do jeho rúk. Aj keď ma niekedy dostane do ťažkej situácie,  nikdy ma v nej nenechá samú.

Slovenskú verziu knihy si môžete kúpiť v slovenských kníhkupectvách alebo na webovej stránke

Eva Mária Rohrman | Eva Mária Rohrman (artlife-club.com)

Španielsku verziu cez Amazon

El oro se purifica con fuego: 17 (Narrativa): Amazon.es: Rohrman, Eva Maria, Kovachova Rivera de Rosales, Valeria: Libros

Fotogaléria k článku

Redakcia

Tento článok pre vás pripravila naša redakcia. :) 

Ďalšie články od autora Redakcia

Ako som schudla – Osobný príbeh plný inšpirácie
Letná starostlivosť o pleť - Ako pripraviť pleť na horúce dni
Letná romantika – Ako udržať vášeň a romantiku v dlhodobom vzťahu
Chudnutie do plaviek - Ako na to efektívne a zdravo?
Ako začať podnikať online, keď som mama malých detí?
DOD Centrum pohybu FitRužinov
Vianočná súťaž, ktorá poteší vaše srdce
Príbeh Markíza Moda Italiana: Rozhovor s Monikou Nemčokovou

Ďalšie články na podobné témy

Tipy na darčeky od Happy Foto
Je pre vás rozhodovanie problém? Vyriešte ho pomocou troch slov
Ovplyvňujú emócie to, čo kupujeme?
Zrkadielko, zrkadielko povedz mi kto som
Jarná únava, zaslúžený oddych a žeriav
Toto si nenechajte utiecť! Čítajte cez víkend s nami
Týždeň s Nádherná.sk – toto čítanie vám nesmie utiecť
Nedeľné čítanie s Nádherná.sk