Ako sa vyrovnať s dialýzou a nestratiť sebavedomie (nielen) v spálni?
28. 2. 2023 | PR Servis

Ako sa vyrovnať s dialýzou a nestratiť sebavedomie (nielen) v spálni?

Jednou z významných nástrah dialýzy je práve psychická pohoda, ktorú vie ochorenie obličiek narušiť. Vyrovnať sa s takou veľkou životnou zmenou nemusí byť jednoduché. Ako môže dialýza ohroziť vaše sebavedomie a ako pocitom zúfalstva a neistoty nepodľahnúť?

Čo je dialýza?

Dialýza patrí medzi metódy, ktoré nahrádzajú funkciu obličiek v prípade, že nefungujú správne. Zdravé obličky odstraňujú z krvi odpadové látky a zbavujú telo prebytočných tekutín, a práve tieto funkcie dialýza nahrádza. Existujú dva základné druhy dialýzy: hemodialýza a peritoneálna dialýza.

Hneď na prvý pohľad lekári rozdeľujú problémy s obličkami na akútne a chronické. Akútne prichádzajú náhle, sú intenzívnejšie než chronické a po liečbe zasa odznejú. Pacienti s chronickými problemami môžu skončiť až transplantáciou obličiek a pravidelným dochádzaním na dialýzu.

Vyrovnanie sa s chorobou

Ako aj pri iných chorobách je ťažké vyrovnať sa so zdravotnými problémami nielen po fyzickej stránke, ale aj po tej psychickej. Pri chronickom zlyhávaní obličiek, tomu nie je inak. Obavy, ako bude váš život pokračovať ďalej, sú na mieste.

Prirodzený je aj strach z toho, ako môže ovplyvňovať dialýza sexualitu a partnerské vzťahy. Chemické zmeny, ktoré sa vyskytujú v tele vplývajú na hormóny, krvný obeh, nervové funkcie a celkovú energiu.

Pocit strachu, úzkosti a depresie je normálny stav, keď človek čelí vážnej obave zo zlyhania obličiek. Tieto emócie môžu spôsobiť menší záujem o rôzne druhy aktivít, vrátane sexu.

Pracovný život

Významnú úlohu hrá aj pracovný život. Keďže dialýza prebieha niekoľkokrát do týždňa 4 až 6 hodín, je veľmi náročné ju skĺbiť s plným pracovným úväzkom. U niektorých pacientov môže absencia práce vyvolať pocity neužitočnosti či stratu sociálnych väzieb.

Pre pacientov, ktorým to zdravotný stav umožňuje, je teda vhodné prejsť na skrátený úväzok, prípadne zmeniť prácu za takú, ktorá skrátený úväzok alebo flexibilný pracovný čas umožní. Práca by tiež nemala byť fyzicky náročná. Pracovné prostredie môže pomôcť zachovať si sebavedomie, finančnú nezávislosť ale aj rozptýlenie od zdravotných problémov.

Ďalším spôsobom, ako si udržať zamestnanie môže byť aj domáca dialýza, namiesto tej klasickej hemodialýzy v dialyzačnom stredisku.

gist-consulting-patient-desk-hospital_1677577238.jpg

Dialýza a sex

Na jednej strane je samotné ochorenie, avšak na druhej strane stojí dialýza, ktorá môže sama o sebe vyvolať strach z neznámeho. Dialýza však po fyzickej stránke nemusí znamenať žiadne veľké zmeny vo fyzickej oblasti. Skutočným problémom je práve strata sebavedomia neistota ale aj únava.

TIP: Poznáte bylinu yerba maté, ktorá môže podporovať sexuálne funkcie a výkonnosť?

Sebavedomie

Jedným z najvýznamnejších rizík, je práve strata sebavedomia. Pacienti mávajú pocit, že už pre svojho partnera alebo partnerku nie sú dostatočne príťažliví. Takáto strata sebavedomia so sebou prirodzene prináša aj nechuť k pohlavnému styku. Ak vás intímne chvíle nelákajú, nie je dôvod sa do niečoho nútiť. Ako ale so stratou sebavedomia v intímnom živote aj mimo neho bojovať?

Komunikácia

Prvým a kľúčovým bodom k tomu, ako sa vyrovnať s týmito zásadnými zmenami v živote je práve komunikácia. Dôležité je komunikovať nielen so svojím partnerom, ale aj rodinou a priateľmi.

Nebojte sa hovoriť s partnerom aj o tom, ako ochorenie obličiek ovplyvňuje vašu chuť na sex. Zdieľajte svoje pocity a obavy. Ak sa budete premáhať, pretvarovať a problémy potláčať, časom vyjdú najavo a budú intenzívnejšie. Zdravá komunikácia je prvým krokom k oživeniu intímnych chvíľ. Poznáte tieto tipy, ako dostať do vašej spálne viac intimity a romantiky?

V prípade pocitov úzkosti, zúfalstva alebo nepohody je dôležité komunikovať so svojimi blízkymi. Ak tieto pocity pretrvávajú či sa dokonca zintenzívňujú, nie je hanba vyhľadať odbornú pomoc. Život s vážnou chorobou prináša určité komplikácie a konverzácia s odborníkom môže pomôcť lepšie sa s ochorením aj liečbou vyrovnať.

Ako znovu objaviť vášeň?

Pre kvalitný partnerský život v spálni je veľmi dôležité, aby obaja partneri chceli. Je dôležité mať všetky očakávania správne odkomunikované a sex by nemal byť ani pre jedného z partnerov nepríjemnou povinnosťou.

Intímne dotyky

Ak sa pacient (či jeho partner) v dôsledku hormonálnych zmien, únavy alebo bolesti necíti na sex pripravený, sú aj iné spôsoby, ako sa intímne zblížiť. Dotyky a fyzická prítomnosť sú vo vzťahu veľmi dôležité a netreba na ne zabúdať.

Lásku si môžete vyjadriť aj o objatiami a hladením. Fyzická blízkosť je dôležitý aspekt kvality dobrého vzťahu a môže ísť ruka v ruke so zlepšovaním vášho zdravotného stavu a dôvery medzi vami a partnerom.

Vytvorte atmosféru

Doprajte si aj s partnerom príjemnú atmosféru, ktorá vám pomôže uvoľniť sa. Vytvorte romantické prítmie s použitím sviečok alebo tlmeným svetlom z lampy. Nezabudnite ani na príjemnú vôňu a hudbu.

Okoreniť atmosféru môžete aj erotickými kostýmami, v ktorých sa budete cítiť príjemne a príťažlivo. Kostýmy či erotické prádielko môžu dokonca pomôcť zamaskovať brušný katéter u pacientov využívajúcich domácu dialýzu.

Kreativita

Vyskúšajte niečo nové. Otvorená a úprimná komunikácia môže znieť ako univerzálna rada, ale naozaj funguje. Pomôže vám vyrovnať sa s ochorením a zmenami v živote, ale aj oživiť intímny život. Nebojte sa zdôveriť partnerovi s vašimi túžbami a vyskúšajte niečo, čo vás vyvedie s rutiny.

Vyskúšajte novú polohu, role-play alebo netradičné miesto v domácnosti. Vyskúšať môžete aj rôzne hračky, či pomôcky. Vzbudiť túžbu po niečom novom môže aj zmena prostredia alebo spoločné chvíle pri šteklivom filme.

TIP: Poznáte tieto zaujímavé sexuálne polohy?

Tehotenstvo

Jednou z dôležitých tém v intímnom živote partnerov sú aj deti. To, či deti plánujete alebo nie, je predovšetkým rozhodnutie rodičov. Bohužiaľ, pre dialyzované pacientky môže byť tehotenstvo rizikovou záležitosťou.

Sú však známe prípady úspešného tehotenstva aj počas dialýzy. Ak je tehotenstvo niečo, po čom túžite, je dôležité sa poradiť s ošetrujúcim lekárom. Pre ženy, ktoré majú obavy alebo im lekár tehotenstvo neodporúča, môže byť lepšie zvážiť napríklad možnosť adopcie.

Natália Várošová, Špecialista na optimalizáciu webov - Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe

 

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Posilňovanie panvového dna bez cvičenia? Áno!
Na ceste ku zdravšej pokožke a vlasom
Vykročte do nadchádzajúcej sezóny s Remonte!
Dôležitosť pravidelnej údržby a servisu chladiacich zariadení pre predĺženie ich životnosti
Použitie PUR a PIR Panelov v chladničkách a mrazničkách: Ako zabezpečiť ideálne podmienky pre skladovanie potravín
Ako minimalizovať poškodenie a potrebu opráv pri hliníkových dverách?
Krok za krokom: Ako svojpomocne opraviť poškodenú koženú sedačku?
Vediete priemyselnú firmu? Malá rada k elektromotorom

Ďalšie články na podobné témy

Ako sa účinne ochrániť pred koronavírusom COVID- 19?
Pandémia dáva zabrať pľúcam. Pribúdajú aj ženy fajčiarky
Čo pomáha pri reume?
Ako začať cvičiť?
Jesenné tipy na posilnenie imunity
Chcete začať cvičiť? Pridajte sa k týmto ženám!
Fantastický zelený smoothie Dity von Teese
Starostlivosť o pokožku na jar