Láska a iné závislosti
22. 5. 2019 | Zuzana

Láska a iné závislosti

Možno sme ľudia, možno sme páni tvorstva a máme moc, ktorá hory prenáša. Možno si poviete, že len hlupák by sa nechal zatiahnuť do tajov neznámych vôd ľudského chápania. Možno je to lákavé poznať pravdu, pozrieť na odvrátenú tvár svojej osobnosti. Ale. Ale, čo keď mám strach? Čo keď zistím, že je všetko inak a v túžbe po odhalení pravdy umrie moje ego? Kým sa potom stanem?

Pokus, ktorý stojí za to

V laboratórnej miestnosti sa to hemžilo tichom. Bolo počuť iba škrabotanie malej myšky, zavretej v papierovej škatuli. Spolu s lúčom svetla vstúpila do dverí mladá laborantka. Priniesla nový veľký box pre našu malú myšku. Asi si polepší a presťahuje sa z papierovej škatule do luxusnejšieho apartmánu, vybaveného plastovou trubičkou pre podávanie odmeny, akéhosi tlačidla, pohodlného domčeku a rôznych pekných vecičiek pre spestrenie voľného času. Laborantka myšku preniesla do jej nového príbytku a tá hneď začala skúmať okolie. Zoznámila sa s tlačidlom a zistila, že keď ho stlačí vypadne odmena. Odniesla si svoju korisť do úkrytu a ďalší deň sa opäť vydala na lov. Stlačila tlačidlo a nič sa nestalo. Odmena nevypadla. Skúsila to znovu a nič. Na tretí deň myška prišla k tlačidlu a opäť nič. Stratila motiváciu aj záujem a radšej si našla inú zábavu.

V ďalšom výskumnom boxe sa odohrával podobný príbeh. Iná malá myška mala tiež k dispozícii rovnaké zariadenie svojej izbičky. Tiež objavila čarovné tlačidlo. Keď ho stlačila, tak vypadla z trubičky odmena. Ďalší deň šla na známe miesto, urobila čo bolo treba a znovu vypadla odmena. Tretí deň to isté, štvrtý tiež, aj piaty, šiesty, siedmy deň myška pravidelne dostávala svoju odmenu. Na ôsmy deň nič nevypadlo. Bolo jej to divné, no vrátila sa druhý deň znovu a nič. Začínala byť frustrovaná. Ďalší deň, keď prišla k tlačidlu, tak odmena vypadla. Myška bola šťastná. Nasledujúci deň opäť nič. Myška dostávala odmenu nepravidelne, vďaka čomu sa na stláčaní tlačídla stala závislou a nemohla túto hru opustiť, lebo aj cez opakované sklamanie očakávala odmenu.

 men-2425121-960-720_1505804212.jpg

Ľudský mozog funguje úplne rovnako. Od detstva sme lásku dostávali nepravidelne za odmenu, preto sme teraz tak citovo závislí na druhých a aj keď nás často krát zraňujú, v kútiku duše vieme, že to, po čom tak veľmi túžime, tá odmena v podobe lásky, zase niekedy príde. To je dôvod, prečo nemôžeme len tak odísť a prestať stláčať tlačidlo...

Ilustračné foto: Pixabay.com

Zuzana

Ďalšie články od autorky Zuzana

Seriál duchovná numerológia: kozmická trojka
Seriál duchovná numerológia: význam čísla 2
Seriál Duchovná numerológia: význam číslic I.
Syndróm záchranára a túžba pomáhať svetu
Seriál Duchovná numerológia: výpočet numerologickej mriežky
Seriál Duchovná numerológia: Vďaka alchýmii čísiel sa o sebe dozvieme viac
Detox pomocou empsomskej soli zaručene naštartuje váš lymfatický systém
Recepty na domáce iontové nápoje

Ďalšie články na podobné témy

Otázky, ktoré posunú váš vzťah ďalej
Partner mi nedokáže povedať, že ma ľúbi. Čo sa za tým skrýva?
Odkiaľ vlastne prišiel Valentín?
Príležitosť k romantike aj ľahká cesta k erotike. A čo budete robiť na Valentína Vy?
Užite si február naplno nielen na Valentína!
Ľudia nám vraj nastavujú zrkadlo. Ale čo keď sa v ňom nevidím?
Zoznamky (nie)len pre osamelé
Odstráňte problém vo vašom vnútri: Skryté príčiny, prečo ste single

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.