Otázky, ktoré posunú váš vzťah ďalej
10. 8. 2017 | Simona

Otázky, ktoré posunú váš vzťah ďalej

Z času na čas príde v každom partnerskom vzťahu chvíľa, kedy sa začneme zamýšľať či sme naozaj šťastný. Vy, ale aj váš partner. Takéto uvažovanie prichádza hlavne vo chvíli, keď už vzťah nie je taký ako na začiatku a keď ružové okuliare spadli na nos.

V prípade, že pociťujete niečo podobné je čas sa s vašim partnerom pozhovárať. Úplne otvorene, to je dôležité. Muži majú radi otvorenosť, nemajú radi, keď beháme okolo horúcej kaše a snažíme sa vysvetliť naše pocity s rôznymi zbytočnými omáčkami naokolo. Tie si nechajte pre svoje priateľky. S mužom je treba rozprávať sa otvorene a priamo. Ak neviete ako začať ponúkame vám niekoľko vhodných otázok, ktoré vám pomôžu zistiť ako sa s vami cíti váš partner/ čo ho trápi a či je šťastný.

,,Kde si myslíš, že vedie náš vzťah?“

Na začiatku vzťahu sa mnohé páry zamýšľajú a diskutujú o tom, kde ich vzťah smeruje a v akom bode sa práve nachádza. Po určitom čase toto páry prestávajú robiť a to je chyba. Pokiaľ nepoznáme odpoveď na vyššie uvedenú otázku, vzťah môže viesť k rozchodu. Nikdy sa nestavajte k problému s mávnutím ruky a heslom: ,,Vyriešime to neskôr.“ Niekedy neskôr znamená nikdy alebo neskoro.

,,Aké myšlienky ťa napadnú, keď premýšľaš o našom vzťahu?“

Opakujem, je nutné byť úplne otvorený, aj keby to malo bolieť. Aj keď sa cítite nepochopená, nerešpektovaná, znehodnotená. Hovorte o svojich obavách, pokúste sa spoločne nájsť riešenie. Niekedy je to práve naopak. Partner alebo práve vy sa bojíte priznať svoje najhlbšie pocity. Nebojte sa toho.

,,Kedy sme sa naposledy objali?“

V dlhoročných vzťahoch môže prísť aj k tomuto bodu. Ste viac priatelia ako milenci. Motáte sa popri sebe v kuchyni, obaja zahĺbení do svojich myšlienok a úvah. Vyhraďte si čas, kedy sa budete túliť, maznať, dotýkať. Hoci len desať minút denne. To, že takýmto spôsobom preukážete náklonnosť svojmu (trvalému) partnerovi stimuluje vo vašom tele hormón lásky – oxytocín a dopamín, ktoré vyvolávajú pocity lásky a príťažlivosti. Práve nedostatok alebo žiadny fyzický kontakt vedie k pocitu nenaplnenia a zarmútenosti.

 pexels-photo-349494_1502349156.jpg

,,Čo odo mňa potrebuješ a nedostávaš to?

Je škoda, že si mnohí myslia, že by svojmu partnerovi nemali vravieť čo potrebujú a čo sa im páči, resp. nepáči/ nie je im príjemné. To platí či už pri intímnom kontakte alebo aj bežnom dni/ pri rutinných záležitostiach. V skutočnom živote to nie je tak, že náš partner sa na nás zadíva a okamžite vie, čo chceme a po čom túžime. Povedzte mu to a to isté vyžadujte aj od neho.

,,Aké sú tvoje top tri priority?“

V dlhodobom vzťahu sa môže stať, že presunieme svoju pozornosť na deti, kariéru alebo iné aspekty nášho života, zatiaľ čo zabúdame na náš  partnerský vzťah. Potom sa čudujeme, že sa rozchádzame alebo rozvádzame. Vzťah potrebuje pravidelné zdieľanie, spoločné zážitky a zábavu. To udržuje vzťah živým a aktívnym. Aj na partnerstve je treba pracovať, rovnako ako keď sa staráte o domácnosť.

,,Čo očakávaš od nášho vzťahu?“

Na túto otázku by ste si mali odpovedať pravidelne v rôznych fázach vášho vzťahu. Ako človek sa meníme, rovnako tak sa mení aj partner. Môže sa stať, že sa vaše cesty rozchádzajú a obaja máte iné priority a očakávania, ktoré ten druhý nemôže alebo nechce naplniť.

Je ešte kopa  otázok, nad ktorými sa môžete zamyslieť a zahrnúť ich do konverzácie so svojim partnerom. Nezabúdajte, že práve úprimná komunikácia je mnoho krát kľúčová. Počúvajte pozorne a dávajte pozor, či ste vypočutá.

Ilustračné foto: Pexels.com

Ďalšie články od autorky Simona

Rozlúčte sa s minulosťou a nadýchnite sa čerstvého vzduchu I.
Super rýchle letné raňajky, ktoré zasýtia telo i dušu
Korektor a rozjasňovač pre bledule GOSH BB SKIN PERFECTING KIT
Ako zvládať svoje emócie a nezblázniť sa
Bojujete s úzkosťou? Nebojujte
Nádherné mihalnice vďaka Lash Sculptig FIBRE MASCARA
Ako dlho budeme čakať?
Očná linka aj pre začiatočníčky

Ďalšie články na podobné témy

Kľúč k spokojnému partnerstvu - existuje vôbec?
Ako sa ochrániť pred neželaným tehotenstvom nie len v lete?
Ku šťastiu stačí málo. Na začiatok je dobré naučiť sa prevziať zodpovednosť za naplnenie vlastných potrieb
Úvod do sveta emocionálnej inteligencie
Láska a iné závislosti
Štedrý deň môže byť štedrý aj na bozky, hlavne pod imelom
Partner mi nedokáže povedať, že ma ľúbi. Čo sa za tým skrýva?
Odkiaľ vlastne prišiel Valentín?

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.