Odkiaľ vlastne prišiel Valentín?
11. 2. 2018 | Simona

Odkiaľ vlastne prišiel Valentín?

Tento viac menej americký sviatok zasiahol už aj Slovensko. V obchodných reťazcoch pribúdajú čokolády v tvare srdca, šumivé ružové víno je akosi viac na zreteli a kde sa vzali tu sa vzali obrovské plyšové medvede. V záplave červenej a ružovej možno aj zabúdame na otázku: ,,Kde tento sviatok vznikol? A prečo?“

Legenda o sv. Valentínovi

Podľa istého historického portálu je tento sviatok pomenovaný po sv. Valentínovi, Rímskom kňazovi, ktorý žil v 3. storočí pod vládou cisára Claudiusa. Cisár si myslel, že muži, ktorí nemajú manželku, čiže tí, ktorí nie sú zviazaný zväzkom manželským sú lepší vojaci.  A tak ustanovil zákon o ilegalite manželských zväzkov mladých mužov. Už spomínaný Valentín nesúhlasil s cisárom a v tajnosti sobášil mladé páry.

Avšak, cisár sa o tom dozvedel a dal ho zabiť. Neskôr Vatikán vyhlásil Valentína za svätého a od 5. storočia bol 14. február pomenovaný na počesť Valentína. Ako pripomienka za jeho dávny čin.

Deň zaľúbených

Avšak, dôvod, prečo 14. február nazývame aj deň lásky, či zaľúbencov môže byť aj iný. Vo Francúzsku a v Anglicku týmto dátumom začína aj obdobie párenia vtákov. Čo môže symbolizovať lásku, plodnosť a prísľub jari.

 ouquet-roses-colorful-floral-428611-1_1518339054.jpg

Čo robí Valentín Valentínom?

Vo Veľkej Británii sa deň zaľúbených začal oslavovať až v 17. storočí. Priatelia a zamilovanci si vymieňali ručne písané lístočky a odkazy, zrejme posmelení nebáť sa a ukázať ich náklonnosť. Neskôr sa začali vyrábať pohľadnice priamo na tento účel, čo bolo samozrejme omnoho praktickejšie. Hovorí sa, že úplne prvá Valentínska pohľadnica bola predaná v roku 1840, tzv. ,,The Mother of The Valentine,“ Esther Howland. Tieto boli vyrobené z čipky, mašlí a farebných obrázkov. Podľa Greeting Card Association je ročne poslaná až 1 miliarda Valentínskych prianí a pohľadníc! Nie je to až neuveriteľné číslo? Ťažké si také množstvo vôbec predstaviť. Okrem pohľadníc si zamilované páriky zvyknú dávať aj symbolické valentínske darčeky a samozrejme nežná polovička väčšinou dostane aj krásnu červenú ružu.

Valentín na Slovensku

Možno aj vy oslavujete sviatok zaľúbených alebo patríte do druhej skupiny, ktorá týmto sviatkom pohŕda a tak povediac ho ani nevníma. Nech už je to akokoľvek, myslím si, že na tých, ktorých ľúbime by sme si mali spomenúť častejšie ako len na deň sv. Valentína.

Ilustračné foto: Pexels.com

Simona

Mať zmysluplný cieľ je pre mňa dôležité rovnako ako spoznávanie ďalekého, ale aj blízkeho sveta. Nové podnety, ,,farby" či kultúry sú pre mňa inšpiráciou nie len v písaní, ale aj v bežnom každodennom živote.

Ďalšie články od autorky Simona

Dosť sklamaniam. Prečo sa tak rýchlo zamilujeme?
Nečakané činitele v domácnosti spôsobujúce stres
Neustále studené končatiny? Prezradíme vám, čo je za tým!
Otázky, ktoré posunú váš vzťah ďalej
Sviatočné raňajky bez výčitiek – 3 super recepty, ktoré musíte tento rok vyskúšať aj vy
Dávate si správne novoročné predsavzatia?
Ako prežiť Vianoce v pokoji, aj keď ich nemám rada
Detailný návod ako sa (konečne) MAŤ RADA

Ďalšie články na podobné témy

Partner mi nedokáže povedať, že ma ľúbi. Čo sa za tým skrýva?
Valentín jedine s Ferrero
Zahrejte sa na Valentína s Teekanne
Príležitosť k romantike aj ľahká cesta k erotike. A čo budete robiť na Valentína Vy?
Užite si február naplno nielen na Valentína!
Otázky, ktoré posunú váš vzťah ďalej
Láska a iné závislosti
Ľudia nám vraj nastavujú zrkadlo. Ale čo keď sa v ňom nevidím?

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.