Mrazený alebo sušený rakytník? Ako najlepšie spracovať tieto bobule?
19. 8. 2023 | PR Servis

Mrazený alebo sušený rakytník? Ako najlepšie spracovať tieto bobule?

Sezóna chladnejšieho počasia, nástupu do škôl a škôlok sa blíži a s ňou aj obava z prvých nachladnutí či chorôb. Ak máte možnosť zohnať si čerstvý rakytník, prípadne si ho sami pestujete, prinášame vám tipy, ako ho čo najefektívnejšie spracovať. Pretože práve rakytník je ten bojovník proti chorobám, ktorého v tomto období viete využiť.

Sezóna chladnejšieho počasia, nástupu do škôl a škôlok sa blíži a s ňou aj obava z prvých nachladnutí či chorôb. Ak máte možnosť zohnať si čerstvý rakytník, prípadne si ho sami pestujete, prinášame vám tipy, ako ho čo najefektívnejšie spracovať. Pretože práve rakytník je ten bojovník proti chorobám, ktorého v tomto období viete využiť.

Mrazený rakytník

Ako mraziť rakytník, aby si zachoval svoju nutričnú hodnotu a chuť? V prvom rade je dôležité bobule dôkladne umyť a odstrániť z nich všetky nečistoty. Následne ich rozložte v jednej vrstve na tácku a vložte do mrazničky na niekoľko hodín. Po zmrazení bobuliek ich môžete presunúť do vrecka na mrazenie alebo do nádoby s uzáverom. Táto metóda zabezpečí, že bobuľa ostane chutná a výživná aj po niekoľkých mesiacoch.

Mrazený rakytník je skvelý do rôznych smoothies, jogurtov, alebo na prípravu osviežujúceho  rakytníkového sorbetu.

Sušený rakytník

Druhou možnosťou, ako uchovať rakytník na dlhšiu dobu, je sušenie. Ani tento proces nie je zložitý a zaberie vám len chvíľu. Bobule môžete sušiť prirodzene na slnku alebo v sušičke na ovocie. Začnite tým, že bobule dôkladne umyjete a necháte odkvapkať. Potom ich rozložte na čistú plachtu alebo papier v jednej tenkej vrstve, aby mali dostatočný priestor na sušenie. Najlepšie je sušiť rakytník na priamom slnku. Je potrebné ho však chrániť pred vlhkosťou a dažďom. Tento proces môže trvať niekoľko dní. Po úplnom vysušení bobule uložte do vzduchotesnej nádoby a skladujte ich na chladnom a tmavom mieste.

Tip od nás: Každý deň rakytník pravidelne premiešavajte, aby sa rovnomerne vysušil a aby ste tak zabránili ich zlepeniu.

Ak nemáte čas alebo vhodné podmienky na sušenie rakytníka na slnku, vyskúšajte sušičku ovocia. Po tom, čo bobule dôkladne umyjete, rozložte ich rovnomerne na tácku sušičky. Zapnite prístroj a nastavte odporúčanú teplotu pre bobule - zvyčajne okolo 50°C až 60°C. Sušička zabezpečí, že rakytník bude rovnomerne vysušený bez potreby častého premiešavania. Proces sušenia trvá približne 8-12 hodín, v závislosti od modelu a nastavenej teploty. Keď sú bobule suché a chrumkavé, vypnite sušičku a nechajte ich vychladnúť. Sušený rakytník je skvelý do čajov, müsli alebo ako zdravý doplnok rôznych jedál. Jesť ho však môžete aj samotný.

Nemôžeme samozrejme zabudnúť ani na ďalšie skvelé spôsoby, ako si vychutnať všetko, čo ponúka rakytník. Rakytníková šťava je plná vitamínov a minerálov, vďaka čomu je ideálna na posilnenie imunity počas celého roka. Chutnou alternatívou môže byť aj rakytníkový džem či rakytníková detská výživa nielen pre najmenších.

Či už sa rozhodnete pre mrazený alebo sušený rakytník, jedno je isté – vďaka jeho výnimočným nutričným vlastnostiam a všestrannosti v kuchyni, si tieto bobule zamilujete. Vyberte si spôsob spracovania, ktorý vám najviac vyhovuje.

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Tajomstvo dlhovekosti? Nie je v génoch, ale na tanieri. Ako si jedlom predĺžiť život?
Plastové dózy na potraviny: Tajomstvo organizovanej, praktickej a štýlovej kuchyne
Dvojdielna dlaha na zuby – efektívne riešenie na krivé zuby
Reima detské funkčné oblečenie – pohodlie pre aktívne deti
Získajte späť svoj úsmev so zubnými implantátmi!
Ako si vybrať stacionárny bicykel pre domáce použitie?
Predstavujeme vám štýlový doplnok, ktorý zvýrazní vašu osobnosť
Fotka na plátno – dokonalý spôsob, ako uchovať rodinné spomienky

Ďalšie články na podobné témy

Wobenzym s nami už 30 rokov
Dva tipy na užitočné doplnky výživy, ktoré by ste mala vyskúšať
Pomôžte vlasom prirodzenou cestou
Vitamín D a deti: Čo by mali rodičia vedieť?
Omega 3 pre zdravie detí je kľúčovou zložkou jedálnička
Dajte stopku detským chorobám. Tu sú tipy ako si s nimi poradiť
Nadbytok či nedostatok? Ako viem, že mám zinku tak akurát
Afty dokážu u detí narobiť problémy. Viete ako sa im vyhnúť?