Nadbytok či nedostatok? Ako viem, že mám zinku tak akurát
21. 3. 2022 | PR Servis

Nadbytok či nedostatok? Ako viem, že mám zinku tak akurát

Zinok je pre ľudský organizmus nesmierne potrebný minerál, ktorý sa podieľa na viac než 300 enzýmových reakciách. Tento minerál  je nevyhnutný pre imunitu a rôzne ďalšie funkcie v ľudskom organizme. Aký dopad má užívanie zinku na organizmus? Viete rozoznať varovné signály, ak telo trpí jeho nedostatkom? 

Čo je vlastne zinok?

Ide mikrominerál, čo znamená, že telo  potrebuje veľmi malé množstvá.  Hrá dôležitú úlohu ako esenciálny stopový prvok pre vývoj, rast a diferenciáciu všetkých živých organizmov. Je súčasťou dôležitých enzýmov a DNA proteínov. Okrem katalytickej funkcie prispieva k stabilizácií membrán a makromolekúl v metabolizme. Je dôležitý  pri vzniku kryštálikov inzulínu v sekrečných granulách Langerhansovych ostrovčekov, čo je vlastne prvá fáza tvorby inzulínu v krvi.  Zároveň je potrebný pre správnu funkciu chuťových a čuchových receptorov. 

,,Pre zinok nie sú špecifické zásobné miesta v organizme. V čase jeho nedostatku organizmus spomaľuje až vypína enzýmové reakcie, ktoré nie sú nevyhnutné pre prežitie,“ vysvetľuje farmaceutantka PharmDr. Monika Dianovská.  Zinok je druh esenciálnej mikroživiny, ktorú si telo nedokáže vytvoriť a skladovať samo, preto ho musíme pravidelne konzumovať ako súčasť stravy.

Máte nadbytok zinku?

Aj keď je zinok potrebný v malých množstvách, stále je to esenciálny minerál – čo znamená, že vaše telo ho potrebuje na správne fungovanie. Toxicita zinku sa môže vyskytnúť v akútnej aj chronickej forme. Príjem 150 - 450 mg zinku denne bol spájaný s takými chronickými účinkami, ako je nízky stav medi (už pri dávke 60mg/deň po dobu 10 týždňov), zmenená funkcia železa, znížená imunitná funkcia a znížená hladina HDL (dobrého cholesterolu).

zinkosel_1647865617.jpg

Príznaky nadbytku zinku v tele

·         Nevoľnosť

Nevoľnosť a zvracanie patria medzi najbežnejšie vedľajšie účinky predávkovania sa zinkom. Napriek tomu, že zinok preukázateľne skracuje dobu prechladnutia je potrebné dbať na množstvo, ktoré skonzumujete. Dávky vyššie ako 225 mg sa využívajú v dávidlách.

·         Strata chuti do jedla

Zinok je dôležitý pre vašu chuť. Dlhodobý nedostatok môže vyústiť do stavu nazývaného aj hypogeúzia, čo znamená disfunkcia chuťových buniek. Ak presiahnete odporučené denné normy zinku môžete na jazyku pocítiť kovovú príchuť.

·         Hnačka

Bolesť žalúdka a hnačka sa zvyčajne vyskytujú v spojení s nevoľnosťou a zvracaním. Koncentrácia chloridu zinočnatého v pomere viac ako 20% spôsobuje rozsiahle korózne poškodenie gastrointestinálneho traktu.

·         Bolesť hlavy a príznaky chrípky  

Užívanie väčšieho množstva zinku ako horná odporúčaná hranica 40 mg za deň môže spôsobiť príznaky podobné chrípke, ako je horúčka, zimnica, kašeľ, bolesti hlavy a únava.

·         Oslabená imunita

Aj keď zinok hrá dôležitú úlohu vo funkcii imunitného systému, príliš veľa zinku môže potlačiť vaše imunitné reakcie.

Čo sa deje, keď má telo  nedostatok zinku?

Absorpcia zinku závisí od jeho koncentrácie. Všetky potrebné procesy sa dejú v tenkom čreve. Za normálnych fyziologických podmienok nie sú transportné procesy absorpcie nasýtené. Zinok podávaný pacientom nalačno vo vodných roztokoch sa vstrebáva efektívne (60–70%), zatiaľ čo absorpcia z tuhej stravy je menej účinná a líši sa v závislosti od obsahu zinku a zloženia stravy.

,,Hlavné straty zinku z tela sú močom. Endogénne straty v čreve sa môžu pohybovať od 0,5 mg/deň do viac ako 3mg/deň, v závislosti od príjmu zinku - čím vyšší je príjem, tým väčšie sú straty,“ vysvetľuje farmaceutantka.

Nízkym príjmom zinku môžu trpieť vegetariáni - biologická dostupnosť zinku z rastlinnej potravy je nižšia a zároveň konzumujú veľké množstvo fytátov, ktoré jeho absorpciu inhibujú tvorbou chelátov. Zníženou absorpciou  môžu trpieť aj ľudia s gastroenterologickým poruchami.

 ,,Pri dlhodobom deficite môže dochádzať k vzniku patologických stavov. Čas nasýtenia organizmu závisí od hĺbky deficitu. Dôležité je sa do deficitov nedostávať a udržiavať si primeraný príjem.“ doplnila farmaceutantka.

Potraviny a imunita

Zinok podporuje imunitný systém reguláciou funkcie niekoľkých kľúčových zložiek. Neutrofily sú bunky prirodzenej imunity cirkulujúce v krvi, ktoré sa podieľajú na akútnej fáze zápalu a eliminácií patogénov v prípade bakteriálnej infekcií. Laicky povedané- hľadajú, zachytávajú a zabíjajú škodlivé baktérie. Zatiaľ čo T-lymfocyty ničia iné bunky, ktoré sa stali rakovinovými alebo napadnuté vírusmi. Tieto imunitné bunky zase dokážu správne bojovať s patogénmi a brániť vaše telo pred chorobami. Zinok obsahuje široká škála potravín, takže jeho príjem je veľmi dostupný. Napríklad ustrice obsahujú viac zinku v jednej porcii ako akékoľvek iné jedlo. Chudé červené mäso, celozrnné obilniny, šošovica a strukoviny poskytujú najvyššiu koncentráciu zinku. Mnoho krát je však príjem skrz jedlo nedostačujúci a tak  je potreba dopĺňať ho cez rôzne výživové doplnky.

Podporte imunitu zinkom

 Ľudský organizmus potrebuje pre správne fungovanie rozmanité množstvo vitamínov, minerálov a mikroelementov tzv. stopových prvkov. Tieto prvky si organizmus nevie syntetizovať sám a musí ich prijímať z vonkajšieho prostredia, v prvom rade prostredníctvom rozmanitej stravy a tiež v podobe výživových doplnkov. Zinkosel je výživový doplnok, ktorý obsahuje potrebné látky pre správne fungovanie imunitného  systému. V jednej tabletke sa nachádza vitamín C a E, zinok a selén. Výhodou Zinkoselu je jeho cena. Denná dávka neprekračuje denný odporučený príjem zmienených vitamínov. Viac informácií na www.zinkosel.sk

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Dosiahnite bezchybnú pleť s BB Glow procedúrou: Výhody a použitie výrobkov Stayve
Mikrobylinky: Výhody Domáceho Pestovania
Dámsky ruksak nemusí byť nudný: ako ho skombinovať s outfitom?
Kuchyňa pre celú rodinu - tipy, ako navrhnúť multifunkčný priestor
Máte doma kutila a bude mať sviatok? Máme tipy na darčeky
Základné informácie o reumatoidnej artritíde
Revolúcia v starostlivosti o pleť: Vegánsky retinol a jeho účinky
Obuv patrí medzi najdôležitejšie časti turistickej výbavy

Ďalšie články na podobné témy

Podrží vás v ťažkých časoch? O kondícii vašej imunity rozhodujete vy
Wobenzym s nami už 30 rokov
Dva tipy na užitočné doplnky výživy, ktoré by ste mala vyskúšať
Pomôžte vlasom prirodzenou cestou
Oslabená imunita: Ako sa vyhnúť neželaným problémom?
Vitamín D a deti: Čo by mali rodičia vedieť?
Omega 3 pre zdravie detí je kľúčovou zložkou jedálnička
Dajte stopku detským chorobám. Tu sú tipy ako si s nimi poradiť