Neobyčajné vianočné skladby: V čom je ich čaro?
9. 12. 2018 | Gabriela

Neobyčajné vianočné skladby: V čom je ich čaro?

Vianoce patria medzi najobľúbenejšie sviatky v roku. Väčšina z nás sa na ne poctivo pripravuje - nakupuje, upratuje a pečie. Pretože máme v sebe hlboko zakorenený fakt, že všetko má byť dokonalé. Preto sa často stáva, že popri tom všetkom chystaní zabúdame na pravú atmosféru Vianoc a ich čaro.

Najmä pokoj a pohoda je to, čo by sa nám malo s Vianocami spájať, ale situácia v súčasnosti je skôr opačná. Už ani snehu nebýva toľko ako v minulosti. Keď totiž napadol, mesto akoby stíchlo a ľudia zdanlivo spomalili a všetko bolo akosi krajšie a lepšie. Už neexistoval zhon a ani stres.

Preto je niekedy dobré pripomínať si túto atmosféru. Veľmi dobre na to slúži hudba, najmä tá, s ktorou sa nám spájajú tie najkrajšie zážitky a pocity. Tie totiž nepoznajú čas. Možno ste zažili, že keď si pustíte svoju obľúbenú skladbu, prebudíte v sebe pocity, ktoré vo vás hlboko driemali a zase sa cítite napríklad u svojej starej mamy a pečiete buchty. Hudba je naozaj čarovná a tak, ak túžite vzbudiť v sebe vianočného ducha, odporúčam začať vianočnými piesňami, ktoré vo vás tieto pocity vyvolajú.

Pre každého to môžu byť rôzne skladby. Niekto obľubuje tie pravé vianočné hrané v kostoloch a spievané na bohoslužbách. Iní si radšej pustia Franka Sinatru a počúvajú jeho vianočné hity. V tomto záleží naozaj od jedinečného vkusu a nie je v tom žiadny diktát.

O vianočné skladby naozaj nie je núdza. Niektoré sa dočkajú aj svojich nových cover verzií. Dokonca sa stále píšu nové, ktoré sa neraz hlboko zapíšu do sŕdc svojich poslucháčov.

 christmas-tree-1149619-960-720_1544363641.jpg

U mňa to tak bolo s piesňou Vianoce od Roba Opatovského a Márie Čírovej. A odvtedy si ju púšťam každý rok. Niekedy dokonca aj obchodné reťazce prídu s vianočným albumom, tak ako to urobil Lidl v roku 2013. Ľudí oslovila najmä pieseň Šťastné a veselé. Táto skladba priam zľudovela a takmer každé dedinské podujatie ju malo vo svojom repertoári. 

Svoje čaro má aj pieseň Vianočný čas z roku 2015, v ktorej sa predstavili speváci ako Celeste Buckingham, Peter Cmorík, Robo Opatovský, Mária Čírová, Katka Knechtová, Dara Rolins, Miko Hladký a mnohí ďalší. Spolupráce v slovenskom šoubiznise, čo sa týka Vianoc nie sú ojedinelé a priznám sa, veľmi sa z nich teším. Vždy ma totiž poteší, ak si môžem vypočuť nejakú novinku.

V súčasnosti priniesli veľmi originálne podanie vianočných skladieb interpreti z USA. Konkrétne ide o americkú spevácku skupinu Pentatonix.  Tá má na svojom konte viacero prerábok slávnych vianočných hitov. Napríklad jedna z ich vianočných piesní Carol of the Bells má 124 miliónov zhliadnutí. A tento rok zverejnila svoj ďalší vianočný album (voľne dostupný na YouTube).

A na záver pridám jednu inšpiratívnu pieseň (What child is this), ktorá je výnimočná svojou jemnosťou a ľahkosťou s akou je podaná. Možno nie je u nás veľmi známa, ale možno vám prinesie pokoj a prispeje k pravej vianočnej nálade. Spievajú ju dvaja mladí ľudia  v prázdnom kostole.

Ilustračné foto: Pixabay.com

Gabriela

Písanie je pre mňa relax a sebarealizácia popri každodennej práci psychológa a matky na plný úväzok. Vtedy sa môžem “skryť” za počítať a nič neriešiť.

Ďalšie články od autorky Gabriela

Nekonečný boj s rozaceou III: Tieto zmeny pomáhajú
Nekonečný boj s rozaceou II: Pomohol laser?
“NIE” zbytočnostiam: takto sa to naučíte!
Materstvo, blogovanie, biznis: Ako to všetko spolu súvisí?
Nekonečný boj s rozaceou I: Ako ju odhaliť?
Online testy osobnosti: Prečo sú také obľúbené?
Závisí vaše sebahodnotenie od druhých? Takto to zmeníte!
Pôst ako nová výzva k zmene!

Ďalšie články na podobné témy

Recepty na skvelý vianočný punč. Oslaďte si Vianoce!
Baví vás pečenie? Vyhrajte robot Kitchen Aid s Kinder Mliečny rez
Valentín jedine s Ferrero
Zahrejte sa na Valentína s Teekanne
Skúsenosti s používaním automatického kávovaru
Skvelé víno na každú príležitosť
Dokonalosť citrónového akcentu v zelenom čaji Sir Winston Tea
Viac než nápoj: Netradičné využitie koly, ktoré oceníte v domácnosti!

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.