Jednoduché triky pre krásne vlasy
29. 7. 2017 | Gabriela

Jednoduché triky pre krásne vlasy

Čo vám napadne, keď sa povie vajíčka, jogurt a med. Možno raňajky či recept na koláč. Sklamem vás. Nie je to ani jedno. Tieto jednoduché, prírodné a cenovo dostupné ingrediencie možno využiť i úplne inak, a to v starostlivosti o vlasy. Prečítajte si, ako je možné pomocou jednoduchých krokov vykúzliť žiarivé vlasy plné sily a lesku len s použitím prírodných ingrediencií.

Autorka portálu Natural Beatu at Home – Janice Cox – tvrdí, že pre všetky typy vlasov sú surové vajíčka najlepšie. Žĺtok je prirodzene výživný, bohatý je totiž na tuky a proteíny, zatiaľ čo bielok obsahuje enzýmy pohlcujúce baktérie a odstraňuje nežiaducu mastnotu z pokožky tváre.

Použitie: Ak túžite len po zlepšení kvality vlasov zvoľte celé vajce. Pre ľahko mastiace sa vlasy odporúčam zvoliť iba vaječný bielok a pre suché a krehké vlasy zase len žĺtok. Zvyčajne vystačí na jedno použitie polovica šálky. Vajce, bielok či žĺtok aplikujte na čisté a vlhké vlasy. Ak nemáte dostatok vajíčok na pokrytie povrchu hlavy a vlasov, použite viac vajíčok. Nechajte pôsobiť 20 minút, vypláchnite studenou vodou (aby ste tak zabránili zmene štruktúry vajíčok) a vlasy umyte šampónom. Kúru pozostávajúcu z celých vajíčok alebo zo žĺtka je možné opakovať raz za mesiac, zatiaľ čo kúru iba z bielok môžete opakovať každé dva týždne.

Pre matné vlasy

Stylingové produkty, rovnako i znečistenie vzduchu môže zanechať nežiaduce čiastočky spôsobujúce vlasy bez lesku. Ale produkty bežného použitia, ako napr. kyslá smotana a čistý jogurt môže pomôcť zvrátiť toto zničenie. Kyselina mliečna odstráni nečistoty, zatiaľ čo mliečny tuk vlasy vyživí.

Použitie: Vmasírujte polovicu pohára kyslého krému alebo čistého jogurtu do vlasov a nechajte pôsobiť 20 minút. Vypláchnite teplou, potom následne studenou vodou, potom použite šampón. Kúru môžete aplikovať každý ďalší týždeň.

Ak vás svrbí pokožka hlavy

Pri boji s lupinami – príčinou je často stres, diéta či klíma – vyskúšajte citrónový džús a olivový olej, aby ste vlasy vyživili. Kyslosť citrónového džúsu pomáha zbaviť pokožku hlavy akýchkoľvek lupín, zatiaľ čo olivový olej vyživí pokožku hlavy.

Použitie: Zmiešajte dve lyžice citrónového džúsu, dve lyžice olivového oleja a dve lyžice vody a vmasírujte tinktúru do pokožky hlavy. Nechajte pôsobiť 20 minút, potom zmyte a použite šampón. Túto kúru môžete každý druhý týždeň opakovať.

pexels-photo-397219_1501313680.jpg

Na riedke vlasy

Pre dosiahnutie určitého objemu vlasov môžete použiť i celkom nezvyčajnú ingredienciu, a to pivo. Tento nápoj obsahuje bohaté zásoby kvasiniek, ktoré pomáhajú nakypriť jednotlivé trsy vlasov.

Použitie: Zmiešajte polovicu pohára piva (vylejte pivo do nádoby a nechajte ho tak niekoľko hodín, aby ste ho zbavili bubliniek) s 1 čajovou lyžičkou oleja (slnečnicový alebo repkový olej) a surovým vajcom. Aplikujte túto zmes použitím rozprašovača na suché vlasy. Keď sa kvapalina odparí, zostávajúci zvyšok bielkovín (z pšeničného sladu a chmeľu) posilní štruktúru vlasov. Túto kúru môžete aplikovať každý druhý týždeň.

Na suché a slnkom zničené vlasy

Z akéhokoľvek dôvodu sú vaše vlasy suché a zničené – ťažká voda, vystavenie slnku, žehlička na vlasy – prírodné sladidlo môže pomôcť. Med je prírodné zvlhčovadlo, čo znamená že priťahuje a blokuje vlhkosť.

Použitie: Vmasírujte približne polovicu pohára medu do čistých vlhkých vlasov, nechajte pôsobiť 20 minút a potom odstráňte teplou vodou. Taktiež môžete pridať 1 čajovú lyžičku olivového oleja pre ľahšiu aplikáciu. Pre extrémne slnkom zničené vlasy vyskúšajte zmiešať med s 1 alebo 2 lyžičkami na proteíny bohatými ingredienciami, ako napr. avokádo alebo vaječný žĺtok, čo pomôže obnoviť keratínové proteínové väzby, na ktoré zaútočilo UV žiarenie. Kúru možno opakovať raz za mesiac.

Na mastné vlasy

Použitie kukuričnej múky a kukuričného škrobu je taktiež veľmi užitočné v odstránení mastnoty vlasov. A pritom ide tiež o cenovo nenáročné ingrediencie. Nasypte 1 čajovú lyžičku kukuričnej múky alebo kukuričného škrobu to prázdnej nádoby od soli alebo korenia a aplikujte na suché vlasy a pokožku hlavy, až pokiaľ neminiete celý obsah nádoby. Po 10 minútach použite lopatku na čistenie vlasov (paddle hairbrush), aby ste múku a škrob úplne odstránili a vyčesali. Každý druhý týždeň je možné vykonávať túto kúru.

Na kučeravé vlasy

Avokádo nie je veľmi vhodné len pre nápravu poškodených vlasov. Môže sa pochváliť najlepšou kombináciou výživných látok na zjemnenie a vyhladenie neposlušných kučierok. Roztlačte polovicu avokáda a vmiešajte ho do vlhkých vlasov a nechajte pôsobiť 15 minút pred tým, ako ho zmyjete. Vyživujúci účinok avokáda môžete zvýšiť pridaní 1 alebo 2 čajových lyžičiek hydratujúcich zložiek, ako je napr. kyslá smotana, vaječný žĺtok alebo majonéza. Každé dva týždne môžete kúru opakovať.

Tak, a teraz vám už nič nebráni k ceste za krásnymi žiarivými a zdravými vlasmi bez toho, aby ste príliš ochudobnili svoju peňaženku.

Gabriela

Písanie je pre mňa relax a sebarealizácia popri každodennej práci psychológa a matky na plný úväzok. Vtedy sa môžem “skryť” za počítať a nič neriešiť.

Ďalšie články od autora Gabriela

Aj vy ste naleteli? Superpotraviny vám nezaručia zdravší a dlhší život
Kolagénom vyriešite mnoho problémov
Prečo neplatí jednoduché: Mysli pozitívne?!
8 tipov ako sa zbaviť kíl bez zbytočného trápenia
Ako na strašiaka s názvom strie?
Cvičenie neformuje len telo: TOTO bude bonus navyše!
Skvelé recepty na domácu horúcu čokoládu. A zima nemá šancu!
Novoročné ciele: Ako si ich nastaviť a konečne nezlyhať!

Ďalšie články na podobné témy

Domáce pleťové masky pre žiarivú pleť
Ako sa ochrániť pred neželaným tehotenstvom nielen v lete?
Krásna pleť v lete i bez make-upu
Tajomstvo raw dezertov
Dlhé vlasy rýchlo? Tu je pár tipov!
Ako vrátiť spálenú pokožku späť do formy? Netradiční pomocníci útočia!
Recept: Slaný raňajkový croissant
Zázrak menom kokosový olej