Prečo neplatí jednoduché: Mysli pozitívne?!
27. 4. 2020 | Gabriela

Prečo neplatí jednoduché: Mysli pozitívne?!

Nielen vo svojej praxi, ale aj v bežnom živote, sa čoraz častejšie stretávam s ľuďmi zápasiacimi s ťažkými problémami a starosťami. Niet sa čo čudovať. Spoločenské kontakty sú obmedzené na sociálne siete, veľa stresu v práci i doma. Nekonečné množstvo povinností a neustály kolobeh života bez potrebného oddychu.

Vnímam, že napriek obrovskému množstvu príležitostí, vedomostí a zručností sme akosi menej šťastní. Nevieme sa tešiť z maličkostí a byť spokojní s tým, čo máme.

Čo robiť, ak sa cítite zle?

Hoci existuje nekonečne veľa návodov, ako poraziť stres, vyhnúť sa prokrastinácii alebo vplyvu negatívnych ľudí, nie všetky sú efektívne a skutočne pomôžu. Izoláciou od negatívneho sa problém nevyrieši a ani nezmizne. Skôr sa odloží. V niektorých situáciách to môže pomôcť. Ale často rozmýšľam nad dôsledkami takéhoto konania. Spoločnosť, ľudia, život nie je len pozitívny. To negatívne k nemu prirodzene patrí a je preto nemožné vyhnúť sa všetkému a všetkým. Dôležitejšie je to, ako situácie vnímate a spracovávate. V konečnom dôsledku to, ako myslíte, ovplyvňuje aj vaše správanie.

Ak negatívne myšlienky, postoje, správy a napokon aj ľudí z našich životov vytláčate a ignorujete, vždy sa to niekde prejaví, buď vo vzťahoch, v osobnom postoji či zdraví.  Potlačené, neprežité myšlienky a pocity spôsobujú psychosomatické a psychické ochorenia (od migrén, bolesti brucha, nespavosti až pod depresie). Aj také obyčajné slzy sú považované za prejav slabosti, dokonca za niečo zlé a nechcené. Čo je škoda, lebo sú prirodzeným prejavom zranenia či smútku. Plač je jedným z najlepších prostriedkov úľavy, dokonca katarzie. Je dôležité dopriať si ho. Dovoliť si plakať je účinná stratégia aj v boji proti syndrómu vyhorenia.

 model-984216-960-720_1550074575.jpg

Omnoho lepšie je prijať, akceptovať seba/okolie aj so zlými (negatívnymi) stránkami a tento postoj rozšíriť aj na ostatných ľudí. Iba tak sa pohnete ďalej. Každú emóciu, ktorú prežívate je potrebné vedome zachytiť a dovoliť si ju cítiť. Snaží sa vám totiž niečo povedať. Napríklad, ak vás slová niekoho hlboko urazia, okrem bolesti, možno začnete cítiť hnev, poníženie, smútok či vinu, za to, že to tak “prežívate”. A to spôsobuje ešte viac utrpenia. Preto je dobré zostať v tom pocite a preskúmať ho. Čo konkrétne sa vás dotklo, ako to môže súvisieť s tým, čo ste prežili, prečo to tak cítite, prečo to ten druhý povedal, je to naozaj môj problém alebo s niečím zápasí človek, ktorý ma urazil. Iba tak pochopíte lepšie samého seba a napokon aj druhých.

Ak si svoje emócie pripustíte, vedome spracujete, len vtedy sa môžete slobodne rozhodnúť, čo s nimi spravíte. Nestane sa potom to, že na niekoho “vyletíte” a nebudete ani vedieť prečo.

Pamätajte, že je dôležité používať celú škálu emócií, nielen tie pozitívne a slniečkové. Byť autentický, to je cieľ, ktorí vedie k spokojnému životu. Negatívne emócie prinášajú k nášmu životu rovnováhu a dávajú nám signál, že niečo nie je v poriadku, niečo by sme mali zmeniť.

Dovoľme si preto byť sami sebou, nielen pozitívny, ako sa všade prezentuje, ale úplný.

Gabriela

Písanie je pre mňa relax a sebarealizácia popri každodennej práci psychológa a matky na plný úväzok. Vtedy sa môžem “skryť” za počítať a nič neriešiť.

Ďalšie články od autora Gabriela

Aj vy ste naleteli? Superpotraviny vám nezaručia zdravší a dlhší život
Kolagénom vyriešite mnoho problémov
8 tipov ako sa zbaviť kíl bez zbytočného trápenia
Ako na strašiaka s názvom strie?
Cvičenie neformuje len telo: TOTO bude bonus navyše!
Skvelé recepty na domácu horúcu čokoládu. A zima nemá šancu!
Novoročné ciele: Ako si ich nastaviť a konečne nezlyhať!
Neviete čo darovať? Skvelé tipy na vianočné darčeky pre priateľov

Ďalšie články na podobné témy

Odborníci na imunológiu to už dávno vedia, naučte sa odpúšťať aj vy.
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie VI
Sú muži naozaj menej emocionálni než ženy?
Dosť sklamaniam. Prečo sa tak rýchlo zamilujeme?
Šokujúce! Majú ženy radšej svoje najlepšie kamarátky ako ich vlastných manželov?
Kľúč k šťastnému vzťahu je pochopiť muža a vážiť si ho
Úvod do sveta emocionálnej inteligencie
Ako využiť chvíle počas menštruácie?