Skvelé víno na každú príležitosť
3. 3. 2018 | Paťka

Skvelé víno na každú príležitosť

Každá z nás to poznáme. Stojíme aj niekoľko desiatok minút pri regáloch s vínom a nikdy nevieme, podľa čoho vybrať to správne víno, aby obdarovanému chutilo. Ak vieme, aké dotyčný/á pije máme výber veľmi uľahčený. Ale čo ak vôbec nevieme?

Väčšinou dobré víno hodnotíme podľa toho, v akom roku bolo vyrobené a potom podľa ceny. Nie vždy však to najdrahšie a najstaršie víno je aj kvalitné. Najmä tie, ktoré sa predávajú v bežných supermarketoch. Ak chcete kúpiť staršie a drahšie víno, radšej ho kúpte v klasickom vinárstve. Tie vína, ktoré bežne viete kúpiť v obchode a na etikete majú starší rok a vyššiu cenu, väčšinou nie sú až také chutné ako si predstavujete. Skúsení vinári Vám povedia skôr to, že tie vína sú jednoducho staré.

Vínom nikoho neurazíte, ale dbajte na to, aby ostatným chutilo. Veď vo víne je predsa pravda.

Na svete je veľké množstvo odrôd viniča a z každého jedného sa vyrába iné víno. My, ženy, väčšinou rozlišujeme víno podľa toho, či je biele, červené alebo ružové a skúsenejšie z nás vieme, že suché nechceme ale radšej sladké. Suché víno má kyslú chuť. Sladké víno má síce pre nás dobrú chuť, veď nenadarmo sa týmto druhom hovorí ,,babské vína”, ale stúpa do hlavy omnoho rýchlejšie. Odrodu vyberajme starostlivo, pretože niektorí si chuť vína môžu prirovnať ku vzťahu s danou osobu.

Pri výbere krajiny kľudne zvoľte naše slovenské vína. Máme veľké množstvo kvalitných vinárstiev po celom Slovensku. Tak prečo by sme mali kupovať len zahraničné vína? Veľa ľudí tvrdí, že zahraničné vína sú lepšie. Avšak naše vína vyhrávajú veľmi veľa vinárskych súťaží po celom svete a bola by škoda neochutnať niektoré z nich. Karpatská oblasť ponúka viacero druhov veľmi kvalitných vín.

Ak už nakupujete víno v supermarkete, nepozerajte na to, koľko ocenení získalo dané víno. Niektorí výrobcovia si bohužiaľmedaile vymýšľajú. Je veľký rozdiel, či víno vyhralo ocenenie na Slovenskom salóne vín a či na okresnej súťaži.

Kvalitu vína takisto neurčuje to, či má fľaša korkový uzáver alebo skrutkový. Klasici si zastávajú korok avšak po viacerých výskumoch vinári prišli na to, že z korkového uzáveru sa môže časom uvoľňovať alkohol a víno tak stráca na svojej hodnote. Ak uvidíte fľašu so skrutkovým uzáverom, nemajte obavy a kľudne ju kúpte.

 pexels-photo-370984_1520101890.jpg

Cena? Nechceme kúpiť príliš lacné víno ani príliš drahé. Optimálna cena za kvalitnejšie víno sa pohybuje podľa odborníkov od 5€. Ak kúpite aj drahšie víno, nie je to zárukou, že Vám bude chutiť. Cena je skôr objektívny ukazovateľ. Pri výbere kvalitného vína sa skôr orientujte na jeho výrobcu.

Na záver Vám chcem pripomenúť, že víno NIE JE LEN:

Ak chcete kúpiť naozaj kvalitné víno, určite choďte do vinárstva a nie najbližšieho supermarketu. Ak sa pre ten supermarket rozhodnete a chcete slovenské víno, skúste si pred tým aspoň na internete pozrieť, ktoré vinárstva majú kvalitné víno ocenené Slovenský národným salónom vín alebo salónom Muvina Prešov. V neposlednom rade, nepozerajte na cenu a radšej na druh vína. 

Ilustračné foto: Pexels.com

Paťka

Milujem posúvanie sa vpred v každej oblasti života. Nenávidím nudu a nedokážem obsedieť na jednom mieste. Život nie je o tom, aby sme ostali zaseknuto stáť v našej komfortnej zóne a neskúšali nové veci, nechodili na nové miesta a nespoznávali sa s novými ľudmi. 

Ďalšie články od autorky Paťka

Ako si pri zariaďovaní vytvoriť štýlový a praktický domov
Žena, ktorá sa o seba pravidelne stará, je šťastnejšia
Ako si Olívia lásku hľadala
Domáce pleťové masky pre žiarivú pleť
Akonáhle toto raz použijete, penu na holenie už do rúk nechytíte
Vďaka týmto 5 veciam na inú ani len nepomyslí!
Domáce nátierky, ktorých sa nebudete vedieť dojesť
Chcete mať postavu ako modelky? Touto stravou ju dosiahnete

Ďalšie články na podobné témy

Viac než nápoj: Netradičné využitie koly, ktoré oceníte v domácnosti!
Detský svet v srdci Petržalky otvoril svoje brány
Úžasné domáce triky, ktorá vám ušetria čas i peniaze!
Tipy ako stráviť jesenné dni
Chorvátsko trochu inak - Slavónia na jeseň
Recepty na skvelý vianočný punč. Oslaďte si Vianoce!
Chcete cestovať? Ponúkame vám 10 tipov od skúseného cestovateľa
Vianoce v Španielsku