Aj vy ste naleteli? Superpotraviny vám nezaručia zdravší a dlhší život
21. 7. 2020 | Gabriela

Aj vy ste naleteli? Superpotraviny vám nezaručia zdravší a dlhší život

Nie je ľahké klamať tak jednoducho a vo veľkom iba za použitia jedného slova. Ale pojem superpotraviny to dokáže. Možno ste o nich počuli aj vy, ako o dobrej investícii pre vaše zdravie. Zaviesť slovo superpotraviny do praxe bol skvelý nápad. Ako sa hovorí v športovej terminológii bol to skvelý ťah na bránu. A jednoznačne obchodom zvýšil obrat.

Prečo sú tieto potraviny také obľúbené? Zjednodušene, ich užívaním nemusíte meniť svoj často nezdravý životný štýl a môžete dosiahnuť zlepšenie zdravia a vitality. Veď, kto by to nechcel?

Ak však niečo sľubuje ľahšiu a prospešnú cestu, musí v tom byť nejaký háčik.  

Uznávaný britský časopis The Guardian uverejnil článok, kde vyvracia všetky mýty týkajúce sa superpotravín a my sa na ne spoločne pozriememe.

Asi najznámejšie je tvrdenie, že antioxidanty “čistia” telo od voľných radikálov, ktoré poškodzujú bunky a spôsobujú starnutie či dokonca rakovinu. Preto  Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (Efsa) v roku 2011 preskúmal dôkazy a zistil, že antioxidanty nemajú žiadny skutočný prínos pre zdravie.

Ben Goldacre vo svojej knihe Bad Science ich účinok vysvetlil. Telo v skutočnosti využíva voľné radikály, aby zabili baktérie. Znamená to, že nadmerné množstvo antioxidantov môže oslabiť imunitný systém?

Toto tvrdenie je tiež prehnané. Pravdou je, že výživa pre každého jedného človeka je vysoko individuálna, ak má byť zdraviu prospešná. Dokonca aj keď budete užívať rôzne superpotraviny (napríklad goji) a nebudete jesť vyváženú stravu s množstvom ovocia a zeleniny, pravidelne cvičiť, zdravie si tak určite nezlepšíte. Superpotraviny vás nezachránia.

Kel

V súčasnej dobe je jednou z najpreferovanejších superpotravín, okolo ktorej je však mnoho zmätku. Počas vojny sa ho odporúčalo pestovať v záhradách a mnoho zástancov zdravej výživy ho taktiež odporúča.

Nemôžeme povedať, že by kel nebol zdravý. Veď je to zelenina a navyše zelená. Otázkou však je, či je kel v niečom lepší, výnimočný v porovnaní s inými. A to nie je.

Zástancovia superpotravín jeho supervlastnosti obhajujú tým, že obsahuje množstvo železa, vitamínov, vlákniny a antioxidantov. Poukazujú tiež na jeho zdraviu prospešné účinky. Napríklad podporuje tvorbu červených krviniek, pomáhajú telo vyčistiť od voľných radikálov a pod.

Dôležité je si uvedomiť, že všetky druhy zeleniny obsahujú rôzne množstvá vitamínov a minerálov, ktorých množstvo a účinky sa líšia v závislosti od pôdy, v ktorej sa pestujú. Samozrejme, vzhľadom k jeho veľkosti a hmotnosti, typický kel obsahuje viac vápnika, vitamínu B6 (a tiež kalórií) ako typická kapusta, brokolica, špenát alebo mrkva. Ale ich jedením dosiahnete rovnaké výsledky.  Kel navyše obsahuje menej vitamínu A ako mrkva, menej železa, horčíka alebo draslíka ako špenát. Neexistujú žiadne presvedčivé dôkazy, že konzumácia veľkého množstva ovocia a zeleniny s kelom je oveľa lepšia, než ich konzumácie bez neho.

 savoy-545346-960-720_1532253915.jpg

Avokádo

Skutočná pochúťka, v súčasnosti veľmi obľúbená. Teoreticky ide o ovocie (veľkú “bobuľu”), nie o zeleninu.

V poslednej dobe sa dopyt po avokáde tak zvýšil, že táto plodina upútala pozornosť mexických kriminálnych gangov.

Medzi jeho často uvádzané zdravotné výhody patrí vysoký obsah tuku. Jedná sa o mononenasýtený tuk, ktorý pomáha chrániť kardiovaskulárny systém. Tento typ tuku však môžete získať aj z mastných rýb, orechov, nevareného olivového oleja, slnečnicového oleja atď.

Napriek tomu, že sa zdá byť avokádo veľmi ľahká potraviny, ktorá vás sotva nasýti, je veľmi kalorické. Len jeden jeho zrelý plod poskytuje telu okolo 240 kalórií. Do tela sa tak dostane množstva tuku (aj keď vraj toho zdravšieho).

Hoci až osem výskumných štúdií z roku 2013 dokázalo, že konzumácia avokáda môže byť prínosom pre kardiovaskulárny systém, všetky boli financované spoločnosťou Hass Avocado Board. V súčasnosti nie sú k dispozícii kvalitné nezávislé systematické štúdie účinkov avokáda na zdravie. Existujú správy, že výťažky z avokáda môžu liečiť leukémiu, ale príslušný extrakt - avokatín B - pochádza zo semena v strede, ktoré sa zväčša nekonzumuje.

 avocado-2133723-960-720_1532253781.jpg

Z ekologického hľadiska je avokádo skutočnou pohromou.

Odlesňovanie, aby sa sadili stromy s avokádom, je v súčasnosti veľkým problémom v Mexiku. Dokonca aj tie stromy, ktoré už existujú, potrebujú veľmi veľké množstvo vody - asi až 272 litrov na každý pol kilogram ovocia (dva alebo tri avokáda). V Kalifornii, kde je dlhodobý nedostatok vody, je to ešte vážnejším problémom. Okrem toho všetkého, avokádo je ťažké a musí sa prepravovať z trópov a udržiavať v chlade.

Granátové jablká

Ružové, sladké, chutné a trochu exotické, granátové jablká sú jednoducho obľúbené ovocie.

Granátové jablká obsahujú veľa antioxidantov, avšak väčšinou sú ukryté v ich kôre. A tá sa nekonzumuje.

V roku 2012 americký sudca nariadil spoločnosti POM Wonderful prestať odvážne tvrdiť, že ich výrobky majú zázračné účinky na zdravie (týkalo sa to najmä ich džúsu z granátového jablka).

Poukazovali totiž na to, že pitie džúsu z granátového jablka je prínosom pre ľudí s existujúcimi zdravotnými problémami. Malo napomáhať znižovať poškodenie tepien spôsobené cholesterolom a zlepšiť tak tok krvi do srdca. V skutočnosti ale neexistujú dôkazy, ktoré by tieto tvrdenia potvrdili.  

 pomegranate-1647930-960-720_1532253914.jpg

Goji alebo kustovnica čínska

Toto ovocie sa v poslednej dobe stalo veľmi drahým a vysoko ceneným. Keď je goji čerstvé, tak vyzerá ako ružové, predĺžené hrozno. Po vysušení sa zase podobá na ružové hrozienka.

Avšak aj u tohto ovocia platí, že neexistuje žiadny dôkaz potvrdzujúci to, že je toto ovocie zdravšie než akékoľvek iné ovocie.

 goji-berries-2428292-960-720_1532254077.jpg

Goji bobule zohrávajú významnú úlohu v tradičnej čínskej medicíne už tisíce rokov, ale nie je možné považovať to za potvrdenie ich super účinkov. Konzumácia goji bobúľ alebo pitie džúsu takmer určite nie je pre vaše zdravie škodlivé. Ale jednoducho neexistuje žiadny dôkaz o tom, že je toto ovocie užitočnejšie než iné. Štúdie, ktoré tvrdia, že liečia rakovinu, ochorenia srdca a rôzne iné veci, neboli dostatočne rozsiahle a vo všeobecnosti založené na veľkých dávkach extraktu z goji. Je preto nemožné prijať takéto dávky ich obyčajnou, bežnou konzumáciou.

Chia semená

Neobvyklé stredoamerické a juhoamerické semeno s dávnou históriou a podivne vysokým obsahom omega-3 mastných kyselín. Tieto semená boli určené na úspech už dávno pred tým, než sa stali superpotravinou. Veľmi zaujímavo totiž reagujú s vodou. Pri zmiešaní s kvapalinou vytvoria akoby želé, čo sa hodí pre zahustenie nápojov a výroby tzv. chia pudingov. Taktiež ich môžete zomlieť takmer na múku. Použitie chia semien je veľmi bohaté, keďže nemajú žiadnu výraznú chuť.

Je síce pravda, že chia semená obsahujú omega-3 mastné kyseliny. Tie môžete prijať aj konzumáciou mastných rýb či v typickej stredomorskej strave.

Sto gramov chia semien obsahuje asi 17g omega-3 mastných kyselín, čo je obrovské množstvo. Je to asi osemkrát viac ako losos. Avšak omega-3 mastné kyseliny v chia semenách sa líšia od tých, ktoré sa nachádzajú v rybách. Naše telo tieto kyseliny obsiahnuté v chia semenách spracováva neefektívne, čo znamená, že ich v skutočnosti využije menej.  Taktiež nie je veľmi ľahké zjesť 100g chia semien, ktoré okrem toho obsahujú až 486 kalórií, čo možno porovnať s Big Mac-om.

 chia-2119771-960-720_1532253810.jpg

Ďalšou zásadnou otázkou je, prečo je potrebné jesť veľa omega-3 mastných kyselín?

Zatiaľ ich najlepším zdrojom sú mastné ryby, ktoré nás pomáhajú chrániť pred pred kardiovaskulárnymi ochoreniami. Pozitívne zdravotné účinky omega-3 mastných kyselín z iných zdrojov sú nejasné a existuje len málo dôkazov naznačujúcich zdravotný prínos užívania chia semien.

Záver

Ako vidíte, nie je to s tými superpotraviny len ružové. Na všetkom sa nájdu pozitíva aj negatíva. Pri nakupovaní je vždy najlepšie riadiť sa obyčajným zdravým rozumom a nenechať sa nalákať marketingovými módnymi vlnami. Niekedy aj tá obyčajná zelenina a ovocie z našich záhrad dokážu pre naše zdravie spraviť mnoho.

Ilustračné foto: Pixabay.com

Gabriela

Písanie je pre mňa relax a sebarealizácia popri každodennej práci psychológa a matky na plný úväzok. Vtedy sa môžem “skryť” za počítať a nič neriešiť.

Ďalšie články od autora Gabriela

Kolagénom vyriešite mnoho problémov
Prečo neplatí jednoduché: Mysli pozitívne?!
8 tipov ako sa zbaviť kíl bez zbytočného trápenia
Ako na strašiaka s názvom strie?
Cvičenie neformuje len telo: TOTO bude bonus navyše!
Skvelé recepty na domácu horúcu čokoládu. A zima nemá šancu!
Novoročné ciele: Ako si ich nastaviť a konečne nezlyhať!
Neviete čo darovať? Skvelé tipy na vianočné darčeky pre priateľov

Ďalšie články na podobné témy

Zabudnite na diéty – stravuje sa intuitívne!
Ako začať cvičiť?
Cvičíte pre radosť... alebo?
Nosenie venušiných guličiek - športová aktivita, do ktorej sa jednoducho zamilujete
Cyklické chudnutie
Ako využiť chvíle počas menštruácie?
Úžasný cviklový šalát nielen na chudnutie
Musela som skončiť WHOLE30 – Prečo???