Ostávame doma. Čo teraz s deťmi a ako sa nezblázniť?
18. 3. 2020 | Paťka

Ostávame doma. Čo teraz s deťmi a ako sa nezblázniť?

Dilema rodičov počas posledných dní. Škôlky a školy ostali pozatvárané, ku babke by sme ich nemali dávať a niekto s nimi musí ostať doma. Niekoľko týždňov to budeme musieť s deťmi doma vydržať. Ako neprísť o nervy a zároveň deti zabaviť?

Koronavírus zatvoril všetky druhy vzdelávacích zariadení i centrá voľného času. Neodporúča sa zoskupovať na miestach, kde sa nachádza viac ľudí a takisto ani ihriská nie sú momentálne tou najvhodnejšou voľbou. Ako zabavíme deti v prostredí domova? 

picsea-eqltydzrx7u-unsplash_1584476287.jpg

Celé roky im hovoríme, aby nesedeli doma a šli sa hrať von. Aktuálne musia, bohužiaľ, sedieť doma aj ony. COVID-19 sa týka aj ich, ale priebeh choroby bude u nich podstatne ľahší ako u nás, starších. 

Ako doma zabavíme deti? 

Už len zabaviť deti počas víkendu je niekedy náročné. Skĺbiť všetko tak, aby sa nenudili a prispôsobiť im náročnosť programu. Skúste napríklad tieto činnosti:

Prechádzka v prírode

Prechádzky v prírode nám odporúčajú aj lekári. Ak bude vonku pekné počasie, neseďte doma a zoberte ich von do prírody. Momentálne síce nebude najlepší nápad zobrať aj ďalších kamarátov, ale môžete si zobrať loptu, švihadlo, zahrať sa schovávačku a zaspomínať si tak na staré časy, kedy sme aj my boli deťmi. 

tefan-vladimirov-q-moi2xjieu-unsplash_1584476290.jpg

Spoločné varenie/pečenie

Spoločné varenie alebo pečenie môže niekedy znamenať kuchynskú katastrofu, ale skúsme to vydržať aspoň jeden deň. Nechajte ich rozbiť vajíčka, urobte cesto na keksíky, z ktorého môžu vykrajovať formičkami rôzne tvary, prípadne môžete spoločne vytvárať rôzne smoothies. Alebo skúste úplnú klasiku, piškóty s banánmi prepichnuté špáradlom. Neporiadok v kuchyni počas jedného dňa nás nezruinuje. I keď... 

Učte sa s nimi popredu

Školáci väčšinou dostali prostredníctvom e-learningu úlohy, ktoré s nimi musíte doma vypracovávať. Čo ale so škôlkarmi? Sami najlepšie viete, čo má rado vaše dieťa. Ak vidíte, že má záujem o čítanie, písanie alebo kreslenie, rozvíjajte ich. Nikomu tým vôbec neublížite, ak s nimi pomaličky začnete písať ich prvé písmenká. 

jaciel-melnik-dt9d0rzdfe4-unsplash_1584476282.jpg

Cvičte, tancujte, hrajte spoločenské hry

Cvičenie a najmä tanec deti veľmi baví. Zapnite im hudbu a podnieťte ich tak k pohybu. Pri pohybe sa zabavia a vy prídete na iné myšlienky ako len na to, kde zoženiete rúška. Skúste deti presvedčiť na spoločenské hry. Alebo pexeso. Prebuďte v nich prirodzenú súťaživosť a niekedy tak pri hrách budú vedieť presedieť i celé hodiny. Aj keď vás to možno bude stáť pár nervov. Ale teraz naozaj nie je na mieste niekam zbytočne vychádzať. #ostavamdoma 

Nestačí? Nevadí!

Ako náhle bude potvrdené, že s deťmi ostanete doma omnoho dlhšie než sa pôvodne myslelo, začnite sa na to pripravovať aj psychicky! Nejde o žiadne prázdniny, ani dovolenku, preto začnite poriadne zostra. 

Stanovte si denný režim, teda žiadne vyspávanie do nekonečna, budík si však nastavte na nejakú vhodnú hodinu. Potom žiadne rozprávky či hodina pri káve, začnite hneď s raňajkami a rannou hygienou, potom si všetci členovia spolu prejdú denný plán. Nasledujú školské a vzdelávacie aktivity, po nich spoločne začnite variť alebo si spoločne rozdeľte varenie a upratovanie. 

sophie-elvis-jkzf0osld3g-unsplash_1584476284.jpg

Spoločný obed bude novinkou pre väčšinu rodín, dodržte ho však. Po jedle spracte a doprajte si čas na lôžku, zdriemnite si pár minút alebo si pokojne čítajte nahlas zaujímavé knižky. Ak máte možnosť, vybehnite von na čerstvý vzduch, dokončite úlohy z doobedia, poupracte, pripravte večeru a naplánujte si večerné aktivity, hoci aj večer plný spoločenských hier, pozrite si obľúbené filmy alebo si spolu zahrajte divadlo. A pozor, neponocujte, inak sa vám bude ráno ťažko vstávať!

Náš tip: Cvičíme pre zdravie. Zacvičte si spolu celá rodina buď hneď ráno alebo počas poobednej aktivity vonku. Ak nemôžete vychádzať, otvorte si dokorán okná alebo vyjdite na balkón či terasu. 

Čo ešte? Je toho tak veľa!

Ušite si spolu rúška, ušite ich pre susedov. Naplánujte si jedálny lístok a zoznamy nákupov. Spravte spolu dôkladné upratovanie medzi hračkami, oblečením a topánkami. Tvorte z kartónov, učte sa hrať na hudobný nástroj cez online kurzy, zaveďte si deň, kedy budete spolu hovoriť v cudzom jazyku (alebo si vymyslite vlastný zábavný jazyk), zasaďte si bylinky, pripravte si domáce cestoviny, upečte chlieb, vymyslite tematické menu napríklad podľa obľúbenej krajiny, naučte deti skákať gumu, čítajte si navzájom nahlas, počítajte do nekonečna, preskúšajte sa z násobilky, kreslite spolu, uprostred noci pozorujte Mesiac a hviezdy... čo všetko ešte vymyslíte?

Ilustračné fotografie: unsplash.com

Paťka

Milujem posúvanie sa vpred v každej oblasti života. Nenávidím nudu a nedokážem obsedieť na jednom mieste. Život nie je o tom, aby sme ostali zaseknuto stáť v našej komfortnej zóne a neskúšali nové veci, nechodili na nové miesta a nespoznávali sa s novými ľudmi. 

Ďalšie články od autorky Paťka

Žena, ktorá sa o seba pravidelne stará, je šťastnejšia
Ako si Olívia lásku hľadala
Domáce pleťové masky pre žiarivú pleť
Akonáhle toto raz použijete, penu na holenie už do rúk nechytíte
Vďaka týmto 5 veciam na inú ani len nepomyslí!
Domáce nátierky, ktorých sa nebudete vedieť dojesť
Chcete mať postavu ako modelky? Touto stravou ju dosiahnete
Prestaňme sa vyhovárať a začnime žiť

Ďalšie články na podobné témy

Nestihli ste narodeniny? A viete už ako oslávite Deň detí?
Ako je to s vreckovým pre deti?
Máša a medveď a The Happos Family teraz ako novinka v Kinder Surprise
Kedy je spokojné bábätko a šťastná aj maminka?
Bojujú so syndrómom náhleho úmrtia dojčiat. Aj váš hlas zaváži!
Detský svet v srdci Petržalky otvoril svoje brány
Letné horúčavy. Rodičia, na toto si dajte pozor!
Ako neminúť majetok na detské oblečenie?

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.