Prečo sa oplatí používať ekologické čistiace prostriedky a aké sú ich výhody?
9. 6. 2021 | PR Servis

Prečo sa oplatí používať ekologické čistiace prostriedky a aké sú ich výhody?

Bežné komerčné čistiace prostriedky sú v mnohých prípadoch nebezpečné a môžu spôsobiť rôzne alergie, astmu alebo poškodiť dýchacie cesty. A aj z tohto dôvodu ľudia siahajú po eko produktoch. Aké sú ich ďalšie výhody?

Bežné komerčné čistiace prostriedky sú v mnohých prípadoch nebezpečné a môžu spôsobiť rôzne alergie, astmu alebo poškodiť dýchacie cesty. A aj z tohto dôvodu ľudia siahajú po eko produktoch. Aké sú ich ďalšie výhody?

Výhody

Ekologické čistiace prostriedky nemusia predstavovať zdravotné riziká, pretože by nemali obsahovať žiadne nebezpečné látky. Spravidla sú tiež oveľa bezpečnejšie a vhodnejšie na použitie u ľudí s oslabeným imunitným systémom a inými chorobami.

1. Sú k dispozícii v mnohých odrodách

Ako sme spomínali, dopyt po ekologických čistiacich prostriedkoch vzrástol, a preto je na trhu dnes k dispozícii množstvo možností, ktoré konkurujú ostatným čistiacim prostriedkom a zároveň ponúkajú rovnakú čistiacu intenzitu, a to bez použitia chemikálií.

2. Sú šetrnejšie k životnému prostrediu

Pri výbere ekologických čistiacich prostriedkov sa rozhodujete aj pre ochranu životného prostredia. Môžete vykonávať bežné domáce práce, umývať riad a vedieť, že váš riad bude čistý aj bez použitia chemikálií. Pri bežných produktoch sa pri umývaní vypúšťajú chemikálie do životného prostredia. Avšak nejde len o produkty pre domácnosť, ale aj rôzne výrobky na umývanie automobilov a čistiace prostriedky na nábytok. Môžete prispieť k zlepšeniu kvality ovzdušia a vody.

3. Aj pre alergikov

Ekologické čistiace prostriedky sú často hypoalergénne, takže sú bezpečné pre alergikov. To je obzvlášť dôležité pre pracie prostriedky. Ľudia s alergiou by mali vždy používať ekologické čistiace prostriedky, ktoré neobsahujú farbivá ani vonné látky. Tak môžete znížiť riziko kožných alergií a podráždení.

 

Tip: Odporúčame vám vždy si prečítať etikety a zloženie na produktoch. 

 

Dýchanie toxických zvyškov, ktoré zostali po čističoch alebo sprejoch, môže zvýšiť riziko astmy. Ak už alergiu alebo astmu máte, chemikálie môžu zhoršiť vaše dýchacie ťažkosti. Používanie ekologických čistiacich prostriedkov výrazne znižuje množstvo chemikálií uvoľňovaných vo vašej domácnosti.

4. Bez testovania na zvieratách

Ekologické čistiace prostriedky nielenže neobsahujú chemikálie, ale mnohé z nich nie sú testované na zvieratách! Takto môžete bez viny upratovať s vedomím, že pri výrobe vašich čistiacich prostriedkov nedošlo k zneužitiu našich štvornohých priateľov.

baking-soda-768950-1920_1623224393.jpg

5. Prospešné pre Zem

Používaním eko produktov, môžete znížiť negatívny vplyv na životné prostredie, vrátane znečistenia vody a ovzdušia, poškodzovania ozónovej diery a globálnych klimatických zmien.

6. Príjemné vône

Prírodné čistiace prostriedky majú príjemnejšiu vôňu, najmä v porovnaní s agresívnym chemickým zápachom väčšiny čistiacich prostriedkov, ktoré môžu vo vašej domácnosti zanechať pretrvávajúci chemický zápach. V skutočnosti veľa ekologických výrobkov používa ako vôňu prírodné éterické oleje.

7. Chránia vaše zdravie

Na rozdiel od bežných čistiacich prostriedkov budete vedieť, že to, čo používate, neuškodí vám a vášmu zdravému životnému štýlu, vašej rodine ani domácim miláčikom. Príznaky ako kašeľ, kýchanie, kožné vyrážky či bolesti hlavy môžu „záhadne“ zmiznúť, akonáhle prestanete používať chemické čistiace prostriedky.

8. Ušetrite nejaké peniaze

Mnoho ľudí si myslí, že eko produkty sú drahé. No nie vždy to naozaj tak musí byť. Ušetriť peniaze môžete napríklad tým, že si zakúpite čistiace prostriedky, ktoré môžete využiť na viac účelov. Alebo si z jednoducho z domácich prísad môžete vyrobiť vlastné ekologické čistiace prostriedky.

9. Ingrediencie, ktoré poznáte

V neposlednom rade, keď si vyberiete ekologické čistiace prostriedky, ingrediencie , ktoré sa používajú na ich výrobu budete pravdepodobne poznať. Čo sa o bežných čistiacich prostriedkoch nie vždy dá povedať, keďže tieto mnohokrát obsahujú názvy prísad, ktoré sa nedajú ani prečítať.

cleanliness-2799475-1920_1623224393.jpg

Prírodné alternatívy

Ak máte záujem vyrobiť si prírodné čistiace prostriedky aj doma, existuje veľa receptov, ktoré sú lacné a všestranné. Zložky sú prírodné a nespôsobujú poškodenie životného prostredia.

Ktoré ingrediencie môžete využiť?

     ocot / jablčný ocot

     sóda bikarbóna

     citrónová stáva

     čajovníkový olej

     kastílske mydlo

Populárne recepty

  1. Univerzálny čistiaci prostriedok: Spojením rovnakého pomeru octu a vody v rozprašovači vytvoríte univerzálny čistiaci prostriedok pre mnoho povrchov.
  2. Dezinfekčný prostriedok: Zmiešajte 2 šálky vody, 1 polievkovú lyžičku tekutého kastílskeho mydla a 1 čajovú lyžičku čajovníkového oleja a vytvorte viacúčelový dezinfekčný prostriedok, ktorí taktiež môžete využiť na mnoho povrchov.
  3. Čistič odtoku: Nalejte 1/2 šálky sódy bikarbóny do upchatého odtoku a zalejte 1 šálkou octu. Zmes nechajte pôsobiť asi 15 minút a potom zlejte odtok vriacou vodou.
  4. Viacúčelový peeling: Spojte toľko vody a sódy, aby ste vytvorili pastu. Pomocou pasty očistite povrch umývadiel, sporákov a peci, pomocou kefky alebo špongie.
  5. Ak chcete vyčistiť koberec od zápachu, posypte naň sódu bikarbónu. Pred vysávaním ju nechajte niekoľko minút sedieť na koberci. 

Ako vidíte, ekologické čistiace prostriedky vám môžu poskytnúť bezpečnú alternatívu, ako udržať váš domov čistý. Vaša rodina, vaši miláčikovia a životné prostredie sa vám poďakujú. Myslite na vaše zdravie!

Autor: Dominika Blchová

Foto: Unsplash.com/Crema Joe, Pixabay.com / NatureFriend, 6581245

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Za zatvorenými dverami: Ako vie wellness hotel premeniť teambuilding na nezabudnuteľný zážitok
Vychutnajte si lahodnú šálku filtrovanej kávy - ako na jej prípravu?
Viete, kam sa môžete v zime vybrať za teplom k moru?
Dámske botasky nielen na voľný čas
Spoznaj tvár zamestnávateľa s Work or Not!
Cesta k dokonalej obývačke vedie cez profi interiérové štúdio
Plánujete si kúpiť nový jedálenský stôl a stoličky? Na čo sa zamerať pri výbere?
Kuchynská pracovná doska, ktorá znesie takmer všetko

Ďalšie články na podobné témy

Dokonalý odpočinok na záhrade vďaka pergole
Rám postele do manželskej spálne
5 tipov, ako jednoducho premeniť váš balkón na oázu pokoja
Hypoalergénné oleje do prania — to najlepšie na vašu bielizeň
Zdravotné matrace nie sú len jeden druh. Aké rôzne poznáme?
Chcete začať cvičiť? Pridajte sa k týmto ženám!
Zázrak menom kokosový olej
Domáce pleťové masky pre žiarivú pleť