Ako na skvelú postavu? Toto je 6 dôležitých faktorov, ktoré viete ovplyvniť a pomôžu vám
1. 12. 2021 | PR Servis

Ako na skvelú postavu? Toto je 6 dôležitých faktorov, ktoré viete ovplyvniť a pomôžu vám

Byť fit, v kondícii, dobre vyzerať a mať zdravý životný štýl. To nie sú dôvody, prečo by ste mali pozerať na svoju postavu v zrkadle, ale dôvody, prečo sa cítiť dobre. Dajte si však ruku na srdce: ktorá žena by nechcela mať postavu, ktorá jej dodá sebavedomie? V nasledujúcom článku sa preto pozrieme na veci, ktoré vám k tomu môžu pomôcť.

1. Zmeňte pitný režim

Možno vás naša prvá rada prekvapí, ale od pitného režimu závisí naozaj veľa. V prvom rade treba zabudnúť na alkohol, sladené nápoje a džúsy, ktoré obsahujú veľa nevyužiteľných sacharidov. S kávou a čajom to tiež netreba príliš preháňať.

Naopak, čo vám určite neublíži a skôr pomôže, je čistá voda, prípadne voda kombinovaná s minerálkou. Tu dajte prednosť nesýtenej alebo menej sýtenej.

Prečítajte si aj: Ktorý nápoj je pre nás najzdravší?

Okrem obsahu „nápojového lístka“ sa treba zamerať aj na množstvo. Pre optimálne zavodnenie organizmu a fungovanie trávenia aj vylučovania je dobré vypiť denne aspoň 2 litre vody. V teplých mesiacoch a pri väčšej námahe pokojne aj viac.

2. Zlepšite jedálniček

Druhým dôležitým faktorom je stravovanie. To ovplyvňuje príjem kalórií, čo následne vplýva na telesnú hmotnosť a postavu. Z jedálnička preto treba odstrániť najviac kalorické jedlá, najmä tučné mäso a mliečne výrobky, sladkosti, polotovary a fast food.

No len odstránenie jedál nebude stačiť, treba pridať aj tie, ktoré vám pomôžu. Okrem zeleniny a ovocia ide o chudé mäso, ryby, orechy, semiačka a cereálie.

Dôležitou súčasťou zmien by mala byť aj zmena prípravy jedál. Ak sa dá, snažte sa čo najviac surovín konzumovať v surovom, varenom alebo dusenom stave. V prípade chudého mäsa je v poriadku ešte aj pečenie. Zabudnite na vyprážanie na oleji.

Prečítajte si aj: Domáce potreby, ktoré v kuchyni nesmú chýbať

3. Zrýchlite a stimulujte metabolizmus

Čo najviac vplýva na priberanie či naopak chudnutie? Metabolizmus, čiže procesy, ktoré spôsobujú spaľovanie prijatej energie a spaľovanie zásob energie, ktoré sú nahromadené v podobe tukových tkanív. Preto treba metabolizmus zrýchliť!

Najlepšie je skombinovať overené prostriedky: otužovanie, štipľavé korenie do jedla, pravidelný pohyb, pravidelné stravovanie a tiež pravidelný pitný režim.

Aby ste si overili, či tieto opatrenia mali efekt, kontrolujte si pravidelne svoj index telesnej hmotnosti. Najlepším spôsobom, ako na to, je BMI kalkulačka, ktorá vám o chudnutí či naopak priberaní prezradí oveľa viac, ako len pohľad na svoju postavu.

4. Dajte na pravidelný pohyb aj cielené cvičenie

Skvelým prostriedkom, ako nielen schudnúť či podporiť metabolizmus, ale aj vyformovať svoju postavu, je fyzická aktivita. V tomto ohľade treba skombinovať pravidelný prirodzený pohyb s cieleným cvičením zameraným na konkrétne svalové partie.

Základom by mali byť denné prechádzky v dĺžke aspoň 5 km, k tomu je dobré pridať viac krát do týždňa beh, plávanie, bicykel, lyžovanie, tenis, korčule alebo iný šport.

Ak ide o cielené cvičenie, kombinujte komplexné cvičenia zumba a spinning s izolovanými cvikmi. Podľa toho, kde máte na tele najviac uložených tukových tkanív, precvičujte brucho, stehná a boky, ideálne 3 až 4 krát do týždňa. Raz do týždňa od pohybu oddychujte.

5. Zlepšite spánkovú hygienu a oddych počas dňa

Na metabolizmus, ale aj trávenie a celkovo optimalizáciu telesnej hmotnosti, vplýva do veľkej miery aj spánková hygiena. Dostatok spánku v noci znamená oddych pre organizmus a zníženie hladiny hormónov zodpovedných za hlad či chuť do jedla.

Veľmi podobne funguje aj stres. Čím ho máte viac, tým viac organizmus produkuje kortizolu, ktorý narúša metabolizmus, trávenie a tiež spaľovanie tukov.

Riešenie? Zníženie vplyvu stresu na organizmus a to najmä oddychom počas dňa. Menej pracujte, úplne vypustite nadčasy alebo prácu z domu, naopak, nájdite si čas na relax. Oddychujte, venujte sa koníčkom a pustite všetky problémy z hlavy.

6. Zapisujte si progres, je to najlepšia motivácia

Počuli ste už o tom, že „všetko je v hlave“? Áno, v prípade zdravšieho životného štýlu to určite platí a tým najlepším pomocníkom je motivácia. Nemáme teraz na myslí to, aby každý deň sledovali Instagram a ticho závideli fitnesskám alebo modelkám.

Naopak, tá najlepšia motivácia bude vychádzať z vás a pre vás. Ako to myslíme? Jednoducho: zapisujte si pravidelne zlepšenia, napredovanie a aj čiastkové úspechy.

Nechceme síce, aby ste boli posadnutá vážením či meraním obvodu pása, no pravidelné zapisovanie týchto hodnôt môže byť najlepšou motiváciou. V praxi si zároveň vyskúšate, čo u vás funguje najlepšie, kde treba pridať a čo naopak nefunguje.

Ilustračné foto: Getty Images

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autorky PR Servis

Chcete zaujať svadobným oznámením? Skúste tieto prevedenia
Vypnite „online mode“ hodinu pred spaním
Pánske šľapky môžu byť aj štýlové! Toto by ste o nich mali vedieť
Zabráňte vzniku vrások
Pociťujete únavu? Berte ju ako impulz k životnej zmene!
Pánske tenisky – doplnok k športovému i kancelárskemu outfitu
Luxusné sedačky do moderne aj klasicky zariadeného bývania
Tipy na dokonalú starostlivosť o nechty v každom ročnom období

Ďalšie články na podobné témy

Chcete mať postavu ako modelky? Touto stravou ju dosiahnete
Plánujete cvičiť doma? Toto vybavenie vám nesmie chýbať
Ako byť štíhla a fit – už navždy!
Čo nesmie chýbať vo vašej domácej posilňovni?
Chcete začať cvičiť? Pridajte sa k týmto ženám!
Cvičíte pre radosť... alebo?
Nosenie venušiných guličiek - športová aktivita, do ktorej sa jednoducho zamilujete
Cyklické chudnutie