Cvičíte pre radosť... alebo?
12. 7. 2017 | Simona

Cvičíte pre radosť... alebo?

Eva prestala cvičiť. Len tak z dňa na deň. Milovala cvičenie, bola ním dokonca posadnutá a nevedela, kedy dosť. Z nevinnej záľuby sa stalo peklo, trest za to, že sa neudržala a na večeru zjedla okrem zdravého zeleninového šalátu aj kúsok zmrzliny či vanilkovej torty z maminej oslavy.

Týka sa to aj vás? Spoznávate sa v úryvku z Evinho prípadu? Často sa pre dokonalosť nevieme zastaviť. Nepoznáme hranice vlastného tela, čo môže viesť až k nebezpečným následkom a extrémizmu. Kde je hranica v hone za dokonalosťou?

Šport je zdravý, ale...

V každom dobrom časopise o zdravom životom štýle nájdeme dlhé state o tom, aký je pohyb dôležitý nie len pri snahe o zhodenie nadbytočných kilogramov, ale aj pri zdraví a našej psychickej pohode. Áno, vo všeobecnosti je to. Je známe, že pri športe sa z mozgu vyplavujú hormóny šťastia. Vtedy je ešte všetko v poriadku. No keď sa začnete vyhýbať priateľom, rodinným oslavám a reštauráciám kvôli športu a jedlu, niečo zrejme už nie je v poriadku.

 pexels-photo-317157_1499860084.jpg

Pýtajte sa

Ak ste sa aj vy našli v predchádzajúcich slovách nebojte sa priznať si to. Aj keď len sama pre seba, no uľaví sa vám. Namiesto výčitiek a pocitu hanby sa začnete samy seba spytovať, prečo sa cvičenie stalo vašou závislosťou? Prečo máte strach? Skrývate tým niečo? Možno prídete na kopu vzorcov a negatívnych myšlienok či presvedčení, ktoré o sebe máte a ani ste o nich nevedeli!

,,Prečo máte strach? Skrývate tým niečo? Možno prídete na kopu vzorcov a negatívnych myšlienok či presvedčení, ktoré o sebe máte a ani ste o nich nevedeli!“

Dostaňte sa z nezdravého kolobehu

Prijatie, pochopenie a zároveň pustenie, môže byť beh na dlhú trať, ale určite to stojí za to. Aj Eva prišla na to, z čoho mala strach. Bála sa, že keď vynechá jeden deň športu, nebude dostatočne dobrá a nebude stačiť svojim priateľom. Mala strach, že nebude krásna, úspešná,... jednoducho dokonalá. Prvý krok, ktorý urobila bolo cvičiť menej. Namiesto sedem dňového maratónu postupne prešla na cvičenie päť až šesťkrát denne. A čo urobila s tým časom, kedy predtým zvykla cvičiť? Venovala sa priateľom a koníčkom, na ktoré nemala čas a ktoré chcela vždy skúsiť. Učila sa mať rada samú seba práve takú, aká je. A neverte tomu, že táto jej cesta bola hladká a jednoduchá. Bojovala s mnohými predsudkami a pocitom viny. Niekedy bola hore, na výslní a potom znova padla, no vzápätí sa postavila a kráčala ďalej.

Nebojte sa ani vy vyjsť na túto cestu. Kedy bude ten najlepší čas, keď nie TERAZ?

Ilustračné foto: Pexels.com

Simona

Mať zmysluplný cieľ je pre mňa dôležité rovnako ako spoznávanie ďalekého, ale aj blízkeho sveta. Nové podnety, ,,farby" či kultúry sú pre mňa inšpiráciou nie len v písaní, ale aj v bežnom každodennom živote.

Ďalšie články od autora Simona

Dosť sklamaniam. Prečo sa tak rýchlo zamilujeme?
Nečakané činitele v domácnosti spôsobujúce stres
Neustále studené končatiny? Prezradíme vám, čo je za tým!
Otázky, ktoré posunú váš vzťah ďalej
Sviatočné raňajky bez výčitiek – 3 super recepty, ktoré musíte tento rok vyskúšať aj vy
Dávate si správne novoročné predsavzatia?
Ako prežiť Vianoce v pokoji, aj keď ich nemám rada
Detailný návod ako sa (konečne) MAŤ RADA

Ďalšie články na podobné témy

Nosenie venušiných guličiek - športová aktivita, do ktorej sa jednoducho zamilujete
Cyklické chudnutie
Cvičme v rytme zábavy - bungee workout
Chcete začať cvičiť? Pridajte sa k týmto ženám!
Nečakané činitele v domácnosti spôsobujúce stres
Domáce pleťové masky pre žiarivú pleť
3 účinné cvičenia na podporu duševného rastu
Strach je iba choroba, ktorá sa dá vyliečiť