“NIE” zbytočnostiam: takto sa to naučíte!
16. 4. 2019 | Gabriela

“NIE” zbytočnostiam: takto sa to naučíte!

V poslednom čase sa čoraz viac hovorí o záchrane planéty Zem, o zlepšení životného prostredia. Mladí študenti organizujú protesty po celom svete a globálne otepľovanie spôsobuje reálne škody na majetkoch a ľudských životoch. Ako to môžete ovplyvniť vy osobne? Poďme sa spolu naučiť, čo všetko možno spraviť – tu a teraz.

Menej je skutočne viac – pomôže to planéte

Aj módni blogeri po svete začínajú vyznávať princíp menej je viac a uprednostňujú kúpu kvalitných vecí pred kvantitou. Neriadia sa výhradne módnymi trendami, ale kladú dôraz na recykláciu šiat. Môžete sa inšpirovať napríklad týmito blogmi slovenských blogeriek: 

1. Life Reset, Zuzana Matúšová Girgošková

2. Zero Waste Slovakia, Petra Slezáková

 evie-calder-857249-unsplash_1554735075.jpg

Hoci sa už podniká množstvo krokov, ktoré by mali pomôcť zlepšiť životné prostredie, nie je to v dostatočnom množstve, včas a rýchlo. Samotná recyklácia je dobrá, oddiali spočinutie odpadu na skládke. Ale recyklovaný odpad zase raz niekde musí skončiť. A už nie je opäť zrecyklovateľný. Najideálnejšie by bolo preto neprodukovať žiadny odpad alebo aspoň minimum odpadu. Čo možno znie nereálne, ale pri troche snahe sa to dá. 

Ak vám záleží na životnom prostredí a chcete byť kvapkou, ktorá pomôže zmeniť svet, skúste zaviesť do svojich životov aspoň niečo zo Zero Waste prístupu

Odmietnite nepotrebné. Na začiatok stačí, ak odmietnete letáky, igelitky v obchodoch či po uliciach. Staňte sa asertívnejšími a hovorte viac “NIE” veciam, ktoré skutočne nepotrebujete. 

Roztrieďte si veci a minimalizujte to, čo potrebujete. Zdá sa to, ako jednoduché pravidlo. Ale ruku na srdce, koľkí z vás dokážu odolať novému oblečeniu, prípadne jedlu? Ja už som si mnohokrát povedala, že si tento mesiac nekúpim ani len tričko. Ale stačila jedna návšteva nákupného centra a opäť som si niesla domov “niečo nevyhnutne potrebné”. Samozrejme v igelitovej taške. Vedomím premýšľaním nad tým, čo skutočne potrebujete, budete nielen šetrnejší k životnému prostrediu ale ušetríte celkom slušné peniaze. 

Vždy pred každou kúpou si skúste položiť otázku: “Naozaj to potrebujem?” A odporúčam upratanie šatníka. Roztrieďte si oblečenie na také, ktoré naozaj používate a ostatného sa zbavte. Začnite nosiť aj to, ktoré si šetríte na výnimočné príležitosti. Ak ho totiž nebudete nosiť teraz, neskôr si ho už neoblečiete, lebo vyjde z módy.  Potom pravidelne noste týchto pár kúskov oblečenia a až keď sa úplne nezničia. A vy potom budete presne vedieť, čo si kúpiť, lebo napríklad máte zodraté nohavice. 

Znova použite, opravte. Snažte sa vyhnúť veciam na jedno použitie. Väčšina z nich má svoje trvácne alternatívy (napr. poháre, príbory a pod.). Skúste nakupovať v second hande, prípadne si niektoré kúsky oblečenia upravte a opravte (napr. zo starých riflí urobte kraťase, prípadne sukňu). 

Recyklujte (zrecyklujte to, čo nemôžete opätovne použiť, opraviť alebo odmietnuť). Recyklácia prichádza do úvahy až ako štvrtá možnosť. Prvoradé by mali byť predchádzajúce kroky, lebo recyklácia sama o sebe je energeticky a finančne náročná. Ak vám nezostáva nič iné, len recyklovať, robte to aspoň správne.

Kompostujte. Dá sa to robiť aj v byte na balkóne. Určite stojí za úvahu, že až 40% odpadu z domácnosti sa dá zkompostovať.  

Ilustračné fotografie: unsplash.com

Gabriela

Písanie je pre mňa relax a sebarealizácia popri každodennej práci psychológa a matky na plný úväzok. Vtedy sa môžem “skryť” za počítať a nič neriešiť.

Ďalšie články od autora Gabriela

Aj vy ste naleteli? Superpotraviny vám nezaručia zdravší a dlhší život
Kolagénom vyriešite mnoho problémov
Prečo neplatí jednoduché: Mysli pozitívne?!
8 tipov ako sa zbaviť kíl bez zbytočného trápenia
Ako na strašiaka s názvom strie?
Cvičenie neformuje len telo: TOTO bude bonus navyše!
Skvelé recepty na domácu horúcu čokoládu. A zima nemá šancu!
Novoročné ciele: Ako si ich nastaviť a konečne nezlyhať!

Ďalšie články na podobné témy

Zabudnite na jednorazové žiletky – pomôžte prírode!
Nebojte sa priznať farbu! - ako na kreatívny účes?
Povedali si ÁNO -svadba v septembri
Tipy ako stráviť jesenné dni
Keď máte jasný cieľ, musíte na ňom pracovať
Módny tip: V čom na ples?
Zuzana Jánošíková: Vychádza mi, že tu a teraz mi je najlepšie.
S úsmevom získaš viac!