Detailný návod ako sa (konečne) MAŤ RADA
9. 11. 2019 | Simona

Detailný návod ako sa (konečne) MAŤ RADA

Počujeme to hádam zo všetkých strán. Sebe – láska, seba – úcta,... Dobre, všetky vieme, že preto, aby sme sa v živote cítili dobre a boli spokojné samy so sebou a aby sme lásku dokázali aj dávať musíme sa najskôr naučiť mať rada samú seba. Trošku už oklepané klišé, však? Ale ako to mám urobiť?

Stojíte pred zrkadlom, v hlave myšlienka ,,mala by som sa mať rada.“ Možno sa na seba pozriete a z úst vám vyjdú slová ,,Mám ťa rada.“ Buď nepocítite nič, akoby ste to predniesli do vetra, hlasno sa rozosmejete alebo vám to bude nepríjemné a stiahnete sa. Na afirmáciách nie je nič zlé, no myslím si, že používať ich je lepšie vtedy, keď naozaj veríte a ste presvedčená o svojej hodnote. Už zalamujete rukami... tak ako sa mám mať rada?

1. Začnite s pocitmi

...  chceme byť dokonalé a stále sa zlepšovať. Odmietame negatívne postoje a pocity a snažíme sa ich ignorovať tým, že sa silene ,,naladíme“ na optimistickú vlnu. Viete, čo tým robíte? Potlačujete a stresujete sa. Negatívne emócie a pocity vo svojej podstate nie sú zlé. Sú tu na to, aby nám ukázali, čo robíme nesprávne a čo zapierame.

Zoberte si pero a papier a položte si niekoľko otázok:

Keď nemáte chuť, ani inšpiráciu so svojimi zisteniami niečo robiť, tak to nerobte. Jednoducho je to tak ako to je a bodka. Na druhej strane, ak viete zmeniť pocit zúfalstva alebo nudy a ste odhodlaná s tým niečo urobiť, tak to urobte.

2. Identifikujte stresory vo svojom živote

Nasledujúce cvičenie môžete spojiť spolu s predchádzajúcim. Zapíšte si, kto/ čo vo vás vyvoláva nepríjemné pocity, čo vás napĺňa, čo oslabuje. Skúste nájsť riešenie ako týmto situáciám predchádzať, respektíve zmierniť spúšťače stresu.

3. Zbavte sa toho, čo vám už neslúži

Či už je to oblečenie, kozmetika, knihy a iné drobnosti, ktoré sa povaľujú okolo vás. Darujte alebo predajte to, čo vám už nie je treba, prípadne to nenosíte. Nie len že sa vám prevetrá byt a budete mať zrazu viac miesta, budete sa cítiť lepšie či už nepotrebnosti darujete alebo predáte.

 4. Urobte niečo inak

Často sa sťažujeme na to, že nech robíme čokoľvek, nič sa nemení a všetko je rovnaké! Pocity uviaznutia a neschopnosti pohnúť sa z miesta nie sú nezvyčajné. No poviem vám to na rovinu. Ľudia majú radi rutinu, pretože rutina je bezpečie a istota. Spočiatku je to fajn. No ľudia sú také zvláštne tvory, ktorý po čase začnú túžiť po dobrodružstve a novote, ale nevedia ako na to. Zamyslite sa preto, či ste naozaj spokojné s tým, aká je vaša ranná a večerná rutina a či by ste predsa nemali odbočiť doľava a skúsiť navštíviť obchody/reštaurácie/ semináre, ktoré ste ešte nevyskúšali. Skúsenosť vám do života prinesie nový vánok a zdvihne vám sebavedomie.

5. Napĺňajte svoje potreby

Potrebujete čas, keď prídete domov z práce? Povedzte svojmu partnerovi, nech vám dá minimálne pól hodinu. Odôvodnite to tým, aby sa s vami dalo normálne komunikovať a aby ste bola schopná usmiať sa. To môže byť jeden z dôvodov zregenerovania sa.

Možno ste však extrovert, ktorý túži po spoločnosti a neviete sa dočkať, kedy vyrazíte do mesta. Ani jedna z možností nie je správna či nesprávna. Je to na vás. Objavte svoje potreby a naplňujte ich. Nebudete ľutovať.

 yoga-2176668-960-720_1537087933.jpg

6. Nehanbite sa za svoju ,,detskú stránku“

Kreativitu, detinskosť či predstavivosť zahadzujeme do koša len preto, aby sme boli ukážkový dospeláci. Veď vyzretí ľudia už nesnívajú, nepredstavujú si... Škoda, že chcete túto svoju stránku potlačiť. Neviete si predstaviť, koľko inšpirácie k vám príde, keď znova začnete spievať, maľovať a obdivovať ilustrácie či krásu prírody, ktorá sa vám ponúka. Otvorte oči a srdcia a začnite sa znovu smiať.

7. Navštívte wellness

Túto praktiku som dala naschvál ako poslednú. Lebo niekedy si myslíme, že stačí z času na čas zájsť na masáž a tak odbavíte celý mesiac alebo mesiace nedostatočnej starostlivosti o seba. Niekedy si návštevu tohto oddychového miesta ani neužijete, pretože sa dostatočne nestaráte o to, čo je vnútri. Skúste niekoľko predchádzajúcich krokov a potom zájdite na masáž alebo do wellness centra. Tak čo, pocítili ste zmenu?

Ilustračné foto: Pixabay.com

Simona

Mať zmysluplný cieľ je pre mňa dôležité rovnako ako spoznávanie ďalekého, ale aj blízkeho sveta. Nové podnety, ,,farby" či kultúry sú pre mňa inšpiráciou nie len v písaní, ale aj v bežnom každodennom živote.

Ďalšie články od autora Simona

Dosť sklamaniam. Prečo sa tak rýchlo zamilujeme?
Nečakané činitele v domácnosti spôsobujúce stres
Neustále studené končatiny? Prezradíme vám, čo je za tým!
Otázky, ktoré posunú váš vzťah ďalej
Sviatočné raňajky bez výčitiek – 3 super recepty, ktoré musíte tento rok vyskúšať aj vy
Dávate si správne novoročné predsavzatia?
Ako prežiť Vianoce v pokoji, aj keď ich nemám rada
Dlhé vlasy rýchlo? Tu je pár tipov!

Ďalšie články na podobné témy

Sebavedomie si môžete vycvičiť
Zbavte sa strachu z budúcnosti a žite na plno
Naučte sa rozpoznať falošnú sebalásku od tej pravej
Aký je rozdiel medzi sebeckosťou a cieľavedomosťou?
Chcem sa zmeniť, ale to by znamenalo, že už nebudem taká, akú ma chcú mať
Chcem byť freelancerkou. Kde si nájdem prácu?
Niekedy nemusíme ani nič povedať, prezradí nás reč tela
Naozaj nás spravia peniaze šťastnejšími?