Dávate si správne novoročné predsavzatia?
2. 1. 2020 | Simona

Dávate si správne novoročné predsavzatia?

Nový rok 2020 je už na obzore. Čakajú nás výzvy, prekvapenia, ale isto aj príjemné a šťastné momenty. Možno ste sa rozhodli, že bude tento rok skutočne výnimočným a odhodlali ste sa pre to aj čosi urobiť. Máte už plán?Mnohé z nás si určite dali nové predsavzatia: schudnúť, chodiť do posilňovne, zdravo sa stravovať... poznáte to, však? Sú ale vaše predsavzatia správne podložené? 

Stáva sa totiž, že už po prvom týždni nás prechádza chuť a vôbec motivácia niečo so sebou a so svojim životom robiť. Čo je teda kľúčom k vytrvalosti?

Psychická pohoda je dôležitá

Často sa pre niečo veľmi rýchlo nadchneme a rovnako tak ako rýchlo to prišlo to aj rýchlo odíde. Pri plnení predsavzatí je dôležitá psychická pohoda a neprílišné tlačenie na pílu. Berte svoje predsavzatia skôr ako hru, nie ako niečo vážno vážne. Áno vieme, že po tom veľmi túžite, ale niekedy práve skalopevné ľpenie na niečom nám bráni v dosiahnutí cieľa. A keď v ňom ešte nie sme, cítime sa vysilené a máme pocit, že sa nikam nedostávame...

Cesta je cieľ...

... čo ma vedie k ďalšiemu kroku. Užívajte si cestu! Nemyslite si, že budete šťastné len vtedy, keď sa dostanete k vysnívanému cieľu. Užívať si môžete aj cestu k nemu. Povedzme, že je vašim snom schudnúť. Nepozerajte sa na seba každý deň do zrkadla s ponurými myšlienkami: ,,ach, kedy už konečne schudnem. Ako dlho to potrvá?“ Užívajte si každé zhodené kilo, nákup nového oblečenia a dokonca aj varenie. Majte na vedomí, že to všetko robíte len a len pre seba a myslite na to, že okrem toho, že budete dobre vyzerať, budete sa aj dobre cítiť!

Rovnaké je to aj pri učení sa cudzieho jazyka. Je jedno či ste úplná začiatočníčka alebo pokročilá a zdá sa vám, že sa neviete pohnúť z miesta. Užívajte si proces. Každé nové naučené slovíčko, frázu. Predstavujte si ako sa dohovoríte s cudzincami, ako prejdete test, aké nové príležitosti sa vám naskytnú. Niekedy (a hoci to znie povrchne, ale je to účinné) je dobré, keď si predstavíte ako vás budú všetci obdivovať, pýtať sa a chcieť, aby ste im trebárs pomohli.

Hrajte sa s predstavivosťou a kúpte sa v motivácii.        

Najlepšie každý deň!

Nevzdávajte sa

Keď vás prekvapí únava alebo máte pocit, že teraz sa vám proste nechce a radšej by ste si pozreli seriál, najlepším receptom je nepoddať sa. Dobre, ak ste naozaj vyčerpané dajte si chvíľku pre seba. Naozaj nič nerobte, pozrite si seriál (ale len jednu, nanajvýš dve časti) a dajte sa do práce. Možno sa budete musieť premáhať. V tejto chvíli si uvedomte, prečo ste začali. Čo vám to prinesie? Pohrajte sa s predstavivosťou. Zhlboka sa nadýchnite, napočítajte do päť a proste to urobte. Uvidíte, že po dokončení činnosti, ktorá vás priblíži k vášmu cieľu sa budete cítiť plná energie a radosti, že ste sa do toho aj napriek počiatočnej nechuti pustili.

Uvažujte realisticky

Viem, že z každej strany na nás hlásia ,,všetko je možné!“ Avšak vy musíte zostať realistické. Prečo? Aby ste na konci roka zo seba nemali nepríjemný pocit, že... mohla som, ale nebola som dostatočne dobrá, schopná, atď. Poznajte svoje limity a vedzte, do akej miery ich môžete prekročiť. Nerobte zbytočne unáhlené kroky, ktoré by vás v konečnom dôsledku mohli odradiť alebo by vás vrátili o niekoľko krokov späť. Premýšľajte, plánujte a svoje kroky si pokojne zaznamenajte. Kráčajte opatrne, ale s vytrvalosťou.

 blond-1866951-960-720_1547816422.jpg

Zaznamenávajte si svoje pokroky

V dobe, keď na vás príde smútok alebo neistota sú zaznamenané úspechy veľkou oporou. Preto si všetky svoje kroky zapisujte alebo nahrávajte do mobilu. Keď vás prepadne pocit, že sa nikam neposúvate prečítajte/ pozrite si, čo ste doposiaľ dosiahli. Ak ide o učenie sa cudzieho jazyka alebo hranie na hudobný nástroj, toto je skvelá forma ako sa nabažiť toho, čo ste už zvládli a posúvať sa vpred.

A na záver... nebojte sa skúšať nové veci

Ak ste si žiadne novoročné predsavzatie nedali, ale chceli by ste, nevešajte hlavu. Nejde o to, že nemáte dostatok inšpirácie alebo motivácie ísť za svojim snom. Okolnosti vás možno donútili prestať snívať a robiť to, po čom ste kedysi túžila. Skúste sa vrátiť v spomienkach do detstva. Čo ste vtedy chceli? Chceli ste spievať? Tancovať? Alebo chcete vedieť programovať?

V dnešnom svete nie je nič problém. Na internete si poľahky nájdete kurzy, ktoré vás naučia všetko potrebné. A najlepšie na tom je, že mnohé kurzy ani nemusíte navštíviť osobne. Stačí vám internetové pripojenie a zvládnete všetko. Vo svojom vlastnom čase a tempe.  Ak vás žiadny konkrétny kurz nenapadá, skúste si vyhľadať stránku, kde takéto služby ponúkajú a nájdite ten svoj.

A naozaj sa ničoho nebojte! Vyskúšajte a keď zistíte, že to nie je pre vás to pravé, choďte ďalej. Pretože ten, kto neskúša nikdy nič nenájde.

Ilustračné foto: Pixabay.com

Simona

Mať zmysluplný cieľ je pre mňa dôležité rovnako ako spoznávanie ďalekého, ale aj blízkeho sveta. Nové podnety, ,,farby" či kultúry sú pre mňa inšpiráciou nie len v písaní, ale aj v bežnom každodennom živote.

Ďalšie články od autora Simona

Dosť sklamaniam. Prečo sa tak rýchlo zamilujeme?
Nečakané činitele v domácnosti spôsobujúce stres
Neustále studené končatiny? Prezradíme vám, čo je za tým!
Otázky, ktoré posunú váš vzťah ďalej
Sviatočné raňajky bez výčitiek – 3 super recepty, ktoré musíte tento rok vyskúšať aj vy
Ako prežiť Vianoce v pokoji, aj keď ich nemám rada
Detailný návod ako sa (konečne) MAŤ RADA
Dlhé vlasy rýchlo? Tu je pár tipov!

Ďalšie články na podobné témy

Úspešné mamičky, ktoré dokázali skĺbiť materstvo a kariéru. Zvládnete to aj vy!
Ako sa zbaviť seba-pochybnosti
Nádherný nový rok 2019
Novoročné ciele: Ako si ich nastaviť a konečne nezlyhať!
Keď máte jasný cieľ, musíte na ňom pracovať
Pripravte sa na leto – inak
Dobrodružstvo je nebezpečné, ale rutina je smrteľná
Buddha nie je iba dizajnová záležitosť