Preeklampsia v tehotenstve: Čo by ste o nej mali vedieť
14. 9. 2021 | PR Servis

Preeklampsia v tehotenstve: Čo by ste o nej mali vedieť

Počuli ste už o preeklampsii? Toto závažné ochorenie sa týka najmä tehotných žien a takmer vždy si vyžaduje predčasný pôrod.  Preeklampsiu charakterizuje vysoký krvný tlak alebo poškodenie iného orgánového systému, najčastejšie pečene a obličiek. Preeklampsia, ktorá sa nelieči, môže viesť k závažným komplikáciám nielen pre budúce mamičky, ale aj pre ich bábätko.

Koho sa preeklampsia najčastejšie týka, aké sú jej hlavné príznaky, ako ju včas diagnostikovať a predísť tak zdravotným komplikáciám aj predčasnému pôrodu?

Čo je preeklampsia?

Preeklampsia patrí medzi hypertenzné choroby, teda choroby, ktoré vyplývajú z vysokého krvného tlaku. Niekedy sa rozvinie až do veľmi nebezpečného štádia, keď už hrozí poškodenie obličiek a pečene či iné neurologické problémy. Preeklampsia postihuje ženy v tehotenstve, ale môže sa vyskytnúť aj po pôrode.

Preeklampsia môže viesť k eklampsii, vážnemu stavu, ktorý môže mať zdravotné riziká pre matku a dieťa a v zriedkavých prípadoch môže spôsobiť smrť. Pri tomto stave vedie vysoký krvný tlak k záchvatom. Rovnako, ako preeklampsia aj eklampsia sa vyskytuje počas tehotenstva alebo zriedkavo po pôrode. Včasná diagnostika preeklampsie môže znížiť pravdepodobnosť dlhodobých problémov pre matku aj dieťa.

Čo spôsobuje preeklampsiu?

Lekári považujú za vznik preeklampsie chybnú činnosť placenty, pri ktorej nedôjde v priebehu tehotenstva k správnemu prepojeniu s cievami maternice. Placenta tak nie je schopná zabezpečiť plodu dostatočný prísun živín a kyslíka z materskej krvi.

Existujú aj rizikové faktory, ktoré môžu zvýšiť šance na rozvoj preeklampsie:

     genetické faktory

     problémy s krvnými cievami

     autoimunitné poruchy

     tehotenstvo vo veku nad 35 rokov

     obéznosť

Komu najčastejšie hrozí preeklampsia?

drew-hays-7tgqlzhcjz8-unsplash-1_1631620443.jpg

Keďže príčiny vzniku preeklampsie nie sú úplne jasné, je ťažké povedať, u koho sa počas tehotenstva vyvinie a u koho nie.

Existujú aj rizikové faktory, ktoré môžu zvýšiť šance na rozvoj preeklampsie:

     genetické faktory

     problémy s krvnými cievami

     autoimunitné poruchy

     tehotenstvo vo veku nad 35-40 rokov

     obéznosť

     diabetes

     vysoký krvný tlak (aj pred tehotenstvom)

     chronické ochorenie obličiek

     prvé tehotenstvo.

Príznaky preeklampsie

Preeklampsia sa niekedy môže vyvíjať bez akýchkoľvek príznakov. Preeklampsia sa prejavuje najmä vysokým krvným tlakom, ku ktorému sa postupne pridávajú bolesti hlavy a brucha, nevoľnosť, zvracanie, poruchy videnia, zhoršená funkcia obličiek a pečene.

Budúce mamičky nemusia vysoký tlak spozorovať, ale určite si všimnú opuchy nôh, rúk alebo tváre. Tieto ťažkosti nemusia hneď znamenať preeklampsiu, pretože opuchy sú v tehotenstve bežné. Preeklampsia sa odhalí pravidelným meraním tlaku a testovaním moču. Monitorovanie krvného tlaku je dôležitou súčasťou prenatálnej starostlivosti.

Vedeli ste o tom, že...

... more a dovolenka pri mori môže pomôcť nielen pri kožných ochoreniach, ale aj pri znížení krvného tlaku?

Komplikácie, ktoré preeklampsia prináša

Preeklampsia môže zapríčiniť:

     obmedzenie rastu plodu

     predčasne narodené dieťa

     odlúčenie placenty

     predčasný pôrod

Vážnymi komplikáciami preeklampsie sú najmä eklampsia a HELLP syndróm.

Eklampsia

Pri nedodržiavaní liečby môže z preeklampsie vzniknúť eklampsia. Táto diagnóza prináša nebezpečne znížený prietok krvi v mozgu a kŕčovité stavy. Prejavuje sa tesne pred pôrodom, a to veľmi silnými kŕčmi. Mozog nie je dostatočne prekrvený, máte kŕčové záchvaty, čo sa často končí upadnutím do bezvedomia.

HELLP syndróm

HELLP je považovaný za vážnu komplikáciu tehotenstva, pretože prekrvenie mozgu je oslabené a dochádza k rozpadu červených krviniek. Ohrozuje život matky, ale aj dieťatka. Tehotenstvo musí byť, čo najskôr ukončené cisárskym rezom.

Ako sa prejavuje HELLP syndróm?

     Nevoľnosťou

     Vracaním

     Bolesťami hlavy

     Bolesťami brucha, najmä pod pravým rebrovým oblúkom - v oblasti pečene.

Kedy navštíviť lekára

Ak ste tehotná alebo poznáte budúce mamičky, uistite sa, že sa zúčastňujú pravidelných prenatálnych návštev, aby lekár mohol sledovať krvný tlak. Ak sa objavia príznaky, ako napríklad silné bolesti hlavy, poruchy videnia, silné bolesti brucha alebo silnú dýchavičnosť, je potrebné navštíviť lekára.

Bolesti hlavy, nevoľnosť a bolesti sú bežné sťažnosti v tehotenstve, preto je niekedy ťažké vedieť, kedy sú príznaky jednoducho súčasťou tehotenstva a kedy môžu naznačovať vážny problém - najmä ak ide o prvé tehotenstvo. Ak sú však prítomné obavy z príznakov, kontaktujte lekára.

Preeklampsia a cisársky rez

Pri ťažkej preeklampsii sa lekári často rozhodnú o ukončení tehotenstva, aby zachránili mamičku i dieťa. Ide najmä o prípady, keď sa preeklampsia rozvinie do nebezpečného a ohrozujúceho štádia.

Cisársky rez však nie je jediným riešením. Lekár môže navrhnúť aj vyvolanie prirodzeného pôrodu, a to vtedy, ak máte preeklampsiu už niekoľko týždňov pred termínom, začínate sa otvárať, no nemáte vážnejšie komplikácie.

baby-1531060-1280_1631620490.jpg

Prevencia

Zatiaľ bohužiaľ neexistujú jasné prostriedky na prevenciu preeklampsie. Jediné, čo môžete urobiť, je poznať príznaky preeklampsie a včas na ne reagovať. Prehliadky u gynekológa by mali byt' prioritou každej budúcej mamičky. Dobrá životospráva je taktiež určite dôležitá.

Nasledovné kroky vám môžu pomôcť znížiť riziko vážnych komplikácií, ktoré sprevádzajú preeklampsiu:

     pravidelné prenatálne kontroly

     sledujte vašu hmotnosť a krvný tlak (najmä ak ste mali vysoký krvný tlak už aj pred tehotenstvom)

     pri obezite schudnite, optimálne ešte pred počatím.

     stravujte sa zdravo

     nezanedbávajte pravidelný pohyb.

     nefajčite

     nepite alkohol ani kofeínové nápoje

Akonáhle ste tehotná, starajte sa o seba a o svoje dieťa. Ak je preeklampsia zistená včas, vy a váš lekár môžete spolupracovať, aby ste predišli komplikáciám a urobili pre vás a vaše dieťa najlepšiu voľbu.

Nízky tlak v tehotenstve

Problémy s nízkym tlakom sa prejavujú najmä v prvom trimestri a potom na konci tehotenstva. Nízky tlak v tehotenstve nie je nebezpečný, no môže spôsobiť nepríjemnosti. Za normálny tlak v tehotenstve sa považuje hodnota 120/80. Pokiaľ, ale ide o tlak oveľa nižší ako spomínaná hodnota, jedná sa o tlak nízky. Môže to byť napríklad hodnota 80/50 či 90/50 a podobne. Budúcej mamičke sa môže motať hlava alebo môže mať čierne pred očami. Nízky tlak môže byť občas nepríjemný, ale neohrozuje na živote ani mamičku a ani plod.

Veľmi dôležitá je dostatočná hydratácia. Tehotná žena by mala vypiť okolo 3 litroch tekutín denne. Niekedy môže pomôcť káva, ale v tehotenstve sa odporúčajú max 1-2 kávy denne. Pomáha aj tehotenská jóga či plávanie.

Vysoký krvný tlak v tehotenstve

Vysoký krvný tlak alebo aj hypertenzia patrí medzi najčastejšie problémy v tehotenstve. Za vysoký sa považuje tlak od 140/90 mmHg. Medzi príčiny, prečo ženy v tehotenstve trpia vysokým tlakom, patrí obrovská záťaž, ktorú pre telo predstavuje tehotenstvo. Taktiež ho môže spôsobovať vyšší objem krvi. Vysoký tlak trápi ženy väčšinou až vo vyššom štádiu tehotenstva. Kým nízky tlak nepredstavuje pre ženu ani dieťa vysoké riziko, s vysokým krvným tlakom netreba hazardovať. Pre ženu aj dieťa môže predstavovať obrovské riziko.

S vysokým krvným tlakom totiž súvisí preeklampsia.

Pred otehotnením si strážte hmotnosť a počas tehotenstva tiež dbajte na to, aby ste nepribrali viac, ako sa odporúča.

     Obmedzte príjem kuchynskej soli.

     Nefajčite, nepite alkohol.

     Hýbte sa

     Vyhýbajte sa stresu.

     Zdravo sa stravujte..

     Pravidelne si merajte krvný tlak, aby ste včas odhalili jeho zvýšenie.

Závraty v tehotenstve

Medzi typicky príznak patri točenie hlavy, kedy sa objavuje spoločne s nevoľnosťou. Závraty sú pri tehotenstve, teda pomerne bežné, no len v prípade, ak sa neobjavujú často a nie sú spojené s inými rizikovými prejavmi. Príliš silné točenie hlavy môže viesť až k omdlievaniu, čo je už nebezpečné ako pre ženu ako aj pre jej plod. Dobrou správou však je, že prevencia je vo väčšine prípadov vo vašich rukách.

Pokiaľ ide o prevenciu, väčšine závratov sa síce nedá úplne vyhnúť, ale viete ich minimalizovať a zmierniť ich prejavy. Odporúča sa siahnuť po výživových doplnkoch, zlepšenie jedálnička, pitný režim a hydratácia organizmu. Snažte sa tráviť viac času na čerstvom vzduchu a pri vstávaní nerobte prudké pohyby.

Liečba preeklampsie

Najúčinnejším liekom na preeklampsiu a eklampsiu je pravdepodobne pôrod. Po ňom by sa obvykle všetko malo vrátiť do normálu. V niektorých prípadoch, ak máte ľahkú preeklampsiu, lekár môže predpísať lieky na zníženie krvného tlaku, kortikosteroidy, ktoré dočasne zlepšujú funkciu pečene alebo antikonvulzívne lieky na prevenciu záchvatov pri ťažkej preeklampsii.

Rovnako, ako pri iných zdravotných problémoch aj pri preeklampsii je dôležité, aby ste sa nestresovali. Nervozita len zhoršuje zdravotný stav.

Preeklampsia po pôrode

Len, čo sa dieťa narodí, príznaky preeklampsie by mali ustúpiť a funkcia pečene a obličiek by sa mala vrátiť do normálu v priebehu niekoľkých mesiacov.

Aj, keď je preeklampsia po pôrode je zriedkavá aj takáto situácia môže nastať. Tento ojedinelý stav sa objavuje, ak je po pôrode zvýšený tlak a zvýšené hodnoty bielkovín v moči. Veľa žien, ktoré majú popôrodnú preeklampsiu, nemusia počas tehotenstva ukazovať žiadne symptómy, pretože sú identické s príznakmi tehotenskej preeklampsie. Treba si však na ňu dávať pozor, pretože ak sa nebude liečiť môže spôsobiť svalové kŕče a iné závažné komplikácie, ako napríklad popôrodnú eklampsiu, pľúcny edém, mŕtvicu či tromboembóliu.

Dôležité sú lekárske prehliadky a pravidelná kontrola funkcie pečene a obličiek či sledovanie počtu trombocytov v krvi.

Na záver

Počas tehotenstva je dôležité, aby ste boli mamičky a ich ešte nenarodené bábätká, boli čo najviac zdravé. Treba zahrnúť zdravé stravovanie, užívanie prenatálnych vitamínov a samozrejme pravidelne navštevovať svoja lekára.

Ale aj pri vhodnej starostlivosti sa môžu niekedy vyskytnúť komplikácie, ktoré môžu byť nebezpečné pre matky, aj pre ich dieťa. Preto je potrebné poraďte sa s lekárom o veciach, ktoré je možné urobiť, aby sa riziko preeklampsie znížilo ako aj o varovných signáloch.

Autor: Dominika Blchova

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Kabelky crossbody a ich praktické vlastnosti
Najmódnejšie farby sandálov - tieto modely budú trendy v roku 2024!
Nízke libido – prirodzený stav alebo problém? Čo ovplyvňuje sexuálny apetít a ako ho zvýšiť?
Guess tenisky: Praktickosť a elegancia v jednom
Arganový olej Orient House
Niacínamid: zázračný vitamín B3 pre krásnu a zdravú pleť
Posilňovanie panvového dna bez cvičenia? Áno!
Na ceste ku zdravšej pokožke a vlasom

Ďalšie články na podobné témy

Rady a tipy, ako sa najlepšie pripraviť na tehotenstvo
Tehotenská cukrovka - jej príznaky, liečba a prevencia
Ako žrať a nepribrať I.
Ako žrať a nepribrať II.
Ako žrať a nepribrať III.: užitočné sacharidy
Ako žrať a nepribrať IV.: Bojíme sa tukov
Prečo by ste nemali chudnúť do plaviek na poslednú chvíľu
3 druhy detoxov, ktoré môžete začať hneď a všetky naraz!