Ako žrať a nepribrať II.
19. 3. 2019 | Paťka

Ako žrať a nepribrať II.

V minulej časti ste sa mohli dočítať o tom, ako žrať a nepribrať. Ako je to s jedením a chudnutím? Nie je to až také ťažké, ako to vyzerá. Nemusíte sa trápiť so žiadnymi diétami ani hodinami na bežiacom páse. Stačí sa len držať pravidla 80:20 a kalorického deficitu.

Pravidlo 80:20 ste možno počuli aj v ekonómii. Mágia pravidla 80:20 spočíva v tom, že strava tvorí 80% úspechu a cvičenie 20%. Môžete cvičiť akokoľvek chcete, ale ak nezmeníte svoju stravu, určite neschudnete. Na zmenu stravy nadväzuje kalorický deficit.

Ak chcete naštartovať chudnutie, nič iné vám neostáva, iba sa dostať do kalorického deficitu. A ak chcete naozaj schudnúť a dlhodobo si udržať skvelú postavu, nemusíte stáť dlhé hodiny pri regáloch v obchode. Stačí si stiahnuť aplikáciu kalorické tabuľky a tá bude počítať kalórie namiesto vás. Vy si do nej len musíte zapísať to, čo ste v daný deň skonzumovali. Ak budete podvádzať a zapisovať si menšie porcie, budete podvádzať iba seba. 

,,To naozaj si mám jedlo vážiť?”

Chudnutie nie je len tak. Spočiatku si svoje porcie budete musieť aj odvážiť. Časom si už na tieto množstvá zvyknete a nakladať si budete odhadom. Je totiž rozdiel, či si dáte na obed 150 g kuracích pŕs alebo 250 g kuracích pŕs. Tých 100 g vám dnes síce nič nemusí spraviť. Ale ak by ste celý mesiac konzumovali o 100 g mäsa viac ako máte, ručička na váhe by sa dvihla. Váženie jedla nie je také zložité a nezaberie vám to ani 2 minúty. 

Ako je to s tým cvičením?

Ak ste sa doteraz celý život nehýbali, hlavne to nepreháňajte. Pre začiatok bude úplne stačiť, ak pridáte okrem cesty do práce a z práce aj večernú hodinovú prechádzku. Ak ste vedeli večer pozerať hodinu film medzi reklamami, ktorý vám aj tak do života nič nedal, budete sa vedieť aj hodinu prechádzať. Ak sa vám nechce, zoberte na prechádzku aj celú rodinu. Pohyb na čerstvom vzduchu prospeje každému. 

Po absolvovaní niekoľkých prechádzok si vaše telo zvykne na další pohyb a vy budete môcť ísť cvičiť. Ak sa hanbíte chodiť do fitka alebo si myslíte, že by ste nevedeli cvičiť na strojoch, pokojne cvičte doma. Dnes už nájdete veľké množstvo aplikácií na cvičenie, ktoré vás prevedú celým cvičením. Nemusíte hneď cvičiť 2 hodiny. Postačí vám aj 30 minút pohybu. Je to stále lepšie, ako nič. Ak sa nehanbíte a chcete chodiť do fitka, choďte. Spoznáte nových ľudí, budete v inom prostredí a pravdepodobne vás to namotivuje aj na lepšie výkony. 

Zozačiatku vás možno bude bolieť z cvičenia celé telo. V tomto bode neprestávajte a skúste napríklad jógu. Pri jóge si ponaťahujete každý jeden sval a zároveň sa vám telo uvoľní. Po jóge sa budete cítiť ako znovuzrodená a môžete opäť pokračovať na ďalší deň v cvičení. 

i-yunmai-617618-unsplash_1552944803.jpg

Nezabúdajte stále na pravidlo 80:20

Ak budete príliš veľa cvičiť, budete viac hladná, čo vás bude nútiť jesť väčšiu porciu, alebo niečo malé pod zub. To nie je až také strašné. Ak však nemáte pevnú vôľu a po cvičení si doprajete sladkú tyčinku, urobíte veľkú chybu. Po cvičení radšej zvoľte proteínový nápoj alebo proteínovú tyčinku. 

Stačí sa stravovať ,,normálne” a do svojho denného programu pridať pohyb navyše. Výsledok sa síce nedostaví okamžite, no po pár mesiacoch budete môcť bezproblémovo vhupnúť do o niekoľko čísel menších nohavíc. 

Ilustračné fotografie: unsplash.com

Paťka

Milujem posúvanie sa vpred v každej oblasti života. Nenávidím nudu a nedokážem obsedieť na jednom mieste. Život nie je o tom, aby sme ostali zaseknuto stáť v našej komfortnej zóne a neskúšali nové veci, nechodili na nové miesta a nespoznávali sa s novými ľudmi. 

Ďalšie články od autora Paťka

Ako si pri zariaďovaní vytvoriť štýlový a praktický domov
Žena, ktorá sa o seba pravidelne stará, je šťastnejšia
Ako si Olívia lásku hľadala
Domáce pleťové masky pre žiarivú pleť
Akonáhle toto raz použijete, penu na holenie už do rúk nechytíte
Vďaka týmto 5 veciam na inú ani len nepomyslí!
Domáce nátierky, ktorých sa nebudete vedieť dojesť
Chcete mať postavu ako modelky? Touto stravou ju dosiahnete

Ďalšie články na podobné témy

Ako žrať a nepribrať I.
Ako žrať a nepribrať III.: užitočné sacharidy
Ako žrať a nepribrať IV.: Bojíme sa tukov
Prečo by ste nemali chudnúť do plaviek na poslednú chvíľu
3 druhy detoxov, ktoré môžete začať hneď a všetky naraz!
Preeklampsia v tehotenstve: Čo by ste o nej mali vedieť
Rady a tipy, ako sa najlepšie pripraviť na tehotenstvo
Chcete schudnúť? Pridajte tieto príjemné veci!