Prelet nad planinou Nazca nás dostal na tajuplnú históriu a očaril krásou peruánskej krajiny
4. 1. 2019 | Zuzana

Prelet nad planinou Nazca nás dostal na tajuplnú históriu a očaril krásou peruánskej krajiny

Peru je krajina plná kontrastov. Od púšte, cez hory a oceán, až do dažďového pralesa. Všetko na území jedného štátu. Miestna príroda je očarujúca a dokonalá. Peru je tiež územie plné tajomných miest, múdrosti dávnych civilizácií a nevysvetliteľných javov. Stačí iba nastúpiť na palubu malej Cessny a nechať sa uniesť do výšky.

Záhadné línie na planine Nazca

Nájdeme ich asi 400 km od hlavného mesta Lima. Nikde nič, iba púšť a sucho. Vraj tu prší priemerne pätnásť minút za rok. Na prvý pohľad tu nič zaujímavé nie je, až do chvíle, kým sa človek na túto krajinu nepozrie z vtáčej perspektívy.

Pôvod tajomných obrazcov, odborne nazývaných geoglyfy, sa pokúsilo vypátrať mnoho odborníkov. Teórie sa však rôznia, čo tomuto miestu pridáva na atraktivite. Istá Maria Reiche, žena nemeckého pôvodu, zasvätila celý svoj život výskumu planiny Nazca. Bola to práve ona, kto predstavil línie svetu. Svojim bádaním prišla na to, že obrazce boli vytvorené starovekými civilizáciami a majú odrážať hviezdnu oblohu.

machu-picchu-43387-1920_1546613806.jpg

Podľa Reiche sa jednalo o akýsi astronomický kalendár. Iné teórie tvrdia, že Nazca je dielom mimozemšťanov. Aby toho nebolo málo, nájdeme tu motívy zvierat, napríklad pavúka, opicu, kolibríka, veľrybu či kondora a tiež veľké geometrické tvary. Názor Indiánov je taký, že geometrické línie sú naozaj vytvorené niekým z vesmíru a obrazy zvierat zase patria k symbolom určitých kmeňov. Domorodí obyvatelia potom prostredníctvom týchto výtvorov komunikovali s vyššími silami.

Nie každý má rád výšky

Prelet nad planinou rozhodne stojí za to. Nech už to je s pôvodom obrazcov akokoľvek, výhľad z okna lietadla je fascinujúci, musíte však počítať so zmenou tlaku. Pilot naozaj klesá a dôkladne ukazuje jednotlivé obrazce z každej strany, takže po polhodinovom lete sme boli radi, že opäť stojíme na pevnej zemi. Cez Nazcu vedie cesta. Sú tu vybudované dve veže, odkiaľ je tiež vidieť aspoň zlomok línií, takže ani odporcovia lietania neostanú bez zážitku.

Ilustračné foto: Pixabay.com

Zuzana

Ďalšie články od autorky Zuzana

Seriál duchovná numerológia: význam čísla 2
Seriál Duchovná numerológia: význam číslic I.
Syndróm záchranára a túžba pomáhať svetu
Seriál Duchovná numerológia: výpočet numerologickej mriežky
Seriál Duchovná numerológia: Vďaka alchýmii čísiel sa o sebe dozvieme viac
Detox pomocou empsomskej soli zaručene naštartuje váš lymfatický systém
Recepty na domáce iontové nápoje
Vesmír nepočuje, čo si myslíme. Počuje to, ako sa cítime

Ďalšie články na podobné témy

TOP 10 destinácií pre odvážne SINGLE ženy!
Amazonský prales ponúka jeden prírodný poklad za druhým. Poďme niektoré z nich spoločne objaviť I.
Amazonský prales ponúka jeden prírodný poklad za druhým. Poďme niektoré z nich spoločne objaviť II.
Na šamanských rituáloch som sa stala neodmysliteľnou súčasťou prírody a zažila som skutočnú slobodu
Nechajte sa uniesť čarom slovenskej zimy
Užitočné cestovateľské web stránky, ktoré ti ušetria peniaze
TOP 8 atrakcií na strednom Slovensku
TOP 8 atrakcií na východnom Slovensku

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.