Nechajte sa uniesť čarom slovenskej zimy
3. 2. 2017 | Simona

Nechajte sa uniesť čarom slovenskej zimy

Snehová nádielka v Nižnej Boci - V malej dedinke pod Rovnou hoľou je poriadne rušno. Pani zima jej tento rok dopriala štedrú snehovú nádielku, a tak si tu prídu na svoje malí i veľkí milovníci prírody i vyznávači športov.

Zo zasnežených komínov dreveníc učupených v tichej doline lenivo stúpa dym. To už dovolenkári zavítali do Nižnej Boce, aby si užili pravú slovenskú zimu. Krásna príroda Nízkych Tatier a bohaté možnosti pre plnohodnotné využitie voľného času  sú hlavným lákadlom tohto čarovného kraja.

Zasnežená maštaľ Nižná Boca

Sánkovačka dolu Flosom

Deťom sa v Nižnej Boci viac ako páči. S veľkým krikom sa spúšťajú na sánkach z kopca, prezývaný Flos.  Mráz im už dávno vyštípal líca dočervena a v termoskách vychladol teplý čaj, šantenie nemá konca kraja. A keď ich sánkovačka omrzí, ako kŕdeľ divých hús sa rozbehnú na klzisko nad dedinou, aby si zmerali sily v hokeji a predviedli svoje korčuliarske zdatnosti.  Až prichádzajúci večer ukončí celodenné zimné radosti a unavené deťúrence zaženie do teplých domovov.

Chata pod Flosom

Rozhľadňa na Krajčovom Vrchu

Turistika v zasnežených horách má neopísateľné čaro.  Ak sa vám zachce nenáročnej, asi hodinovej prechádzky s krásnym výhľadom, určite zamierte na Krajčov vrch, kde sa v nadmorskej výške 1000 m.n.m. týči drevená rozhľadňa. Postavená bola ako požiarna veža, no vďaka svojej výške 14,5 metra, jedinečnej polohe v lone prírody a neopísateľným výhľadom sa zakrátko stala obľúbeným cieľom celoročných peších túr a vychádzok. Vychutnať si môžete pohľad na celú obec Nižná Boca a pri slnečnom počasí dokonca uvidíte úchvatnú panorámu Vysokých Tatier spolu s kráľom slovenských vrchov – Kriváňom.

Rozhľadňa na Krajčovom Vrchu

Lyžiari na svah

Ak patríte k priaznivcom lyžovania či snowboardingu, potešíme vás, ste  na správnej adrese. V okolí Nižnej Boce sa nachádza hneď niekoľko obľúbených lyžiarskych stredísk.  Do ski centier Bačova Roveň, Čertovica, či Mýto pod Ďumbierom to máte doslova na skok. V strediskách sú k dispozícii upravené trate, ktoré zvládnu skúsení i začínajúci jazdci. Vládne tu pohodová a rodinná atmosféra, ktorú nájdete len  v menších lyžiarskych strediskách.  Žiadny zhon ani preplnené svahy, len krásna nízkotatranská príroda pod bielou perinou. Stačí navoskovať lyže, do ruksaku zbaliť domáce dobroty, obrniť sa smiechom a môžete ísť rovno na svah.  Deň strávený v štýle „á la Alberto Tomba“  vám prevetrá hlavu, vyčistí myšlienky a zlepší kondíciu. Neváhajte a využite svoj športový potenciál naplno.

Lyžovačka v Nižnej Boci

Králi bielej stopy

Zostala vám ešte prebytočná energia? Vyskúšajte bežkovanie. Práve tento šport sa teší vzrastajúcej popularite.  Dôvod, prečo stále viac ľudí hľadá alternatívu k zjazdovému lyžovaniu, je najmä tesnejšie spojenie s prírodou. Práve na bežkách máte dostatok času obdivovať krásu zimnej prírody a nádhernú scenériu hôr. Deň strávený v tichej zasneženej krajine pri tomto pohodovom športe, je ako balzam na dušu. Na Liptove a v okolí Nižnej Boce nájdete viac ako 70km bežkárskych tratí s ideálnymi podmienkami. Liptovský Ján, Hybe, či Pribylina sú len malou ochutnávkou toho, kde sa oplatí zjazdové lyže vymeniť za tie bežecké.

Turistika v Nižnej Boci

Skialpinizmus, niečo pre odvážnejších

Okolité svahy Nízkych Tatier ako Ďumbier, Čertova Svadba, Kumštové sedlo a  celé okolie hrebeňa z Čertovice na Chopok ponúkajú všetkým fanúšikom šlapania na lyžiach a lyžovania vo voľnom teréne vynikajúce využitie a jazdy plné adrenalínu v prírode zaviatej snehom. Urobte si zastávku na najvyššie položenej horskej chate v Nízkych Tatrách, Chate Milana Rastislava Štefánika, kde sa môžete občerstviť, načerpať sily a prípadne i prenocovať. Napriek nenáročnosti ide o veľmi pekný prechod, väčšinou nad pásmom lesa, s výhľadmi na celé Stredné Slovensko a Vysoké Tatry.

Zvierata na Nižnej Boci

Kde sa nachádza?

Chata s lyžami Nižná Boca

Oplatí sa vedieť

Pre obec je typická drevená architektúra domov s priedomím. Často sú to dvojdomy, pričom každá časť má hlavnú izbu s pecou, kuchyňou a pitvorom. Miestny obyvatelia si vyvinulo unikátny systém lúčnych maštalí. Dedina bola taká úzka, že okolo domov už nebol voľný priestor na hospodárske stavby. Ľudia tak uskladňovali krmoviny priamo na lúkach v podkroví maštalí, do ktorých na zimu ustajňovali dobytok. V súčasnosti prebiehajú snahy o záchranu, rekonštrukciu a zdokumentovanie pôvodnej architektúry v obci, aby aj  ďalšie generácie mohli obdivovať dedičstvo našich predkov. Nižná Boca doslova učarovala mnohým chalupárom a dovolenkárom, ktorý si nevedia vynachváliť miestnu atmosféru, nerušený pokoj a krásne prostredie v lone prírody.

Chata Nižná Boca

Užitočné stránky

Simona Slováková

Simona

Mať zmysluplný cieľ je pre mňa dôležité rovnako ako spoznávanie ďalekého, ale aj blízkeho sveta. Nové podnety, ,,farby" či kultúry sú pre mňa inšpiráciou nie len v písaní, ale aj v bežnom každodennom živote.

Ďalšie články od autorky Simona

Dosť sklamaniam. Prečo sa tak rýchlo zamilujeme?
Nečakané činitele v domácnosti spôsobujúce stres
Neustále studené končatiny? Prezradíme vám, čo je za tým!
Otázky, ktoré posunú váš vzťah ďalej
Sviatočné raňajky bez výčitiek – 3 super recepty, ktoré musíte tento rok vyskúšať aj vy
Dávate si správne novoročné predsavzatia?
Ako prežiť Vianoce v pokoji, aj keď ich nemám rada
Detailný návod ako sa (konečne) MAŤ RADA

Ďalšie články na podobné témy

TOP 8 atrakcií na strednom Slovensku
Cestovanie po Slovensku po stopách režisérov
Potrebujete si oddýchnuť a hľadáte ideálne miesto? Zajednajte si pobyt v Jasnej
Užitočné cestovateľské web stránky, ktoré ti ušetria peniaze
TOP 10 destinácií pre odvážne SINGLE ženy!
Západné Tatry: Zamierte k Račkovym plesám
Amazonský prales ponúka jeden prírodný poklad za druhým. Poďme niektoré z nich spoločne objaviť I.
Amazonský prales ponúka jeden prírodný poklad za druhým. Poďme niektoré z nich spoločne objaviť II.