Spánok: Ako si zlepšiť kvalitu spánku a prečo je spánok dôležitý?
4. 4. 2022 | PR Servis

Spánok: Ako si zlepšiť kvalitu spánku a prečo je spánok dôležitý?

Vedeli ste o tom, že človek prespí v priemere až jednu tretinu svojho života? I keď niektorým ľuďom sa to môže zdať ako strata času, spánok je veľmi dôležitý, a preto mu treba venovať viac pozornosti.

Trápi vás ťažké zaspávanie alebo časté nočné prebúdzanie? Existuje niekoľko vecí, ktoré môžu prispieť ku kvalitnejšiemu spánku. Ako si teda vylepšiť spánkovú hygienu a aké sú výhody kvalitného spánku?

Výhody kvalitného spánku

Počas noci telo produkuje hormón spánku zvaný melatonín, ktorý má na kvalitu spánku veľký vplyv. Práve kvalitný spánok má množstvo benefitov pre telo aj dušu a tu je niekoľko z nich.

Spánok pomáha znižovať stres

Ak má telo nedostatok spánku, môže reagovať produkciou zvýšenej hladiny stresových hormónov, ktoré sú výsledkom dnešného rýchleho životného štýlu. To často vedie k zdravotným problémom a rôznym ochoreniam. Preto si doprajte dostatočný nočný spánok, o priemere 7 - 9 hodín.

Spánok zlepšuje produktivitu

Spánok je dôležitý pre rôzne aspekty funkcie mozgu, ako je poznanie, koncentrácia, produktivita a výkon. Nedostatok spánku sa prejavuje únavou, podráždenosťou a nedostatkom koncentrácie. Dobrý spánok naopak vylepšuje zručnosti pri riešení problémov a zvyšuje pamäťovú výkonnosť u dospelých, ale aj detí.

Dostatok spánku znižuje krvný tlak a vznik chorôb

Dostatok kvalitného spánku podporuje neustály relaxačný stav, ktorý môže pomôcť znížiť krvný tlak a celkovo ho udržiavať pod kontrolou. Okrem toho minimalizuje vznik rizikových chorôb, ako je cukrovka, srdcové ochorenie, mŕtvica, artritída alebo predčasne starnutie.

Viete o tom, že nekvalitný spánok môže zhoršovať kontrolu nad hladinou cukru v krvi najmä u ľudí s diabetom alebo nábehom na cukrovku?

Spánok pomáha zresetovať telo

Počas spánku telo spracováva myšlienky, spomienky, informácie prijaté počas dňa  a umožňuje vášmu telu, aby sa samo uzdravilo a zotavilo z intenzívneho cvičenia, ako aj pri zraneniach.

Spánok pomáha regulovať telesnú hmotnosť

Viete o tom, že dobrý spánok reguluje hormóny, ktoré sú zodpovedné za vašu chuť do jedla? Ak teda trpíte na nedostatok spánku, môže to ovplyvniť vaše stravovacie návyky. Takže máte pocit, že ste neustále hladní, alebo máte nezvyčajne chute na nezdravé jedlo. To je dôvod, prečo veľa ľudí, ktorí trpia neustálym nedostatkom spánku, môže zaznamenať zvýšenie telesnej hmotnosti.

Inšpirácia: Vyberte si pohodlné dámske pyžamo, vďaka ktorému sa budete cítiť ako v bavlnke a zároveň sexi pre svojho partnera.

Spánok posilňuje imunitný systém

Dostatok spánku je dôležitý na to, aby váš imunitný systém fungoval čo najlepšie. Opakujúci sa nedostatok spánku môže spôsobiť to, že ste nielen náchylnejší na choroby, ale ovplyvňuje aj dobu zotavenia.

Prečo je spánok dôležitý?

Spánok je pre naše telo nevyhnutný a dôležitý pre udržanie dobrého duševného a fyzického zdravia. Zlý spánok môže negatívne pôsobiť na zdravie a ovplyvniť každodenný život. Nedostatok kvalitného spánku ovplyvňuje všetko od vášho imunitného systému a zdravia srdca, až po vašu pamäť, kognitívne schopnosti a duševné zdravie. Priemerný dospelý človek by si mal dopriať 7-9 hodín kvalitného a ​​neprerušovaného spánku.

Tip: Viete, ako vybrať nafukovaciu posteľ?

10 tipov, ako si zlepšiť kvalitu spánku

pexels-cottonbro-6940372_1649068896.jpg

Zamyslite sa nad všetkými faktormi, ktoré môžu narušiť váš spánok – od pracovného stresu a rodinných povinností, až po nečakané výzvy a choroby. Aj keď možno nebudete schopní kontrolovať všetky faktory, ktoré narúšajú váš spánok, môžete si osvojiť niektoré návyky, ktoré podporujú zlepšenie spánkovej hygieny.

1. Dodržujte spánkovú hygienu a rutinu

Na spánok si vyhraďte aspoň 7-8 hodín. Choďte spať a vstávajte každý deň v rovnakom čase, a to aj cez víkendy. Dôslednosť posilni cyklus spánku a vaše telo si po určitom čase navykne na to, kedy je čas na spanie. Ak sa vám neradi zaspať, opustite spálňu a venujte sa niečomu relaxačnému. Čítajte alebo počúvajte upokojúcu hudbu. Vráťte sa do postele, keď sa budete opäť cítiť unavení.

2. Dávajte pozor na to, čo jete a pijete

Ďalším zo spôsobov, ako riešiť poruchy spánku, je nechodiť spať hladní, ale ani prejedení. Vyhnite sa ťažkým jedlám a veľkým porciám aspoň 2-3 hodiny pred spaním. Večera by mala byť ľahká a dobre stráviteľná, nie príliš tučná.

Narušiť spánok môže tiež príjem alkoholu, nikotínu alebo kofeínu. I keď pitie alkoholu môže spôsobiť ospalosť a pomôže vám rýchlejšie zaspať, môže mať vplyv na zvyšok nočného spánku. V noci vás zobúdza a ráno sa cítite dehydrovaní. Kofeín nahraďte bylinkovými čajmi, ako je medovka, ľubovník alebo harmanček, ktoré majú ľahko sedatívne vlastnosti.

3. Vytvorte si pokojné prostredie

pexels-burst-545012_1649068895.jpg

Aj nesprávne prostredie v spálni môže spôsobiť to, že vám dlhšie trvá, než zaspíte a často sa počas noci budíte. Vytvorte si, teda izbu, ktorá je ideálna na spanie. Zdravé prostredie podporuje zdravý spánok. Vaša spálňa by mala byť tmavá, tichá a chladná. Optimálna teplota spálne by sa mal pohybovať medzi 18 až 20°C.

Taktiež pomôže, ak pred spánkom obmedzíte počítač a televíziu. Keďže ľudia sú rôzni a každý z nás má svoje špecifické potreby. Kvalitu spánku môže ovplyvniť aj výber kvalitného matraca.

4. Obmedzte zdriemnutie počas dňa

Niektorí ľudia si počas dňa zdriemnu, aby sa dobili energiou. Ak aj vy patríte medzi nich, no máte problém s nočným spánkom, mali by ste krátky spánok počas dňa obmedziť, pretože práve on môže byť príčinou vašej nočnej nespavosti. Ak sa rozhodnete zdriemnuť si, čas obmedzte na maximálne 30 minút.

5. Zaraďte fyzickú aktivitu do vášho denného režimu

Aj pravidelná fyzická aktivita môže prispieť k lepšiemu spánku. Cvičenie uvoľňuje endorfíny, ktoré vyvolávajú pocit pozitivity, znižujú úzkosť a môžu pomôcť podporiť spánok. Cvičenie s nízkou intenzitou ako joga, pilates alebo tai-chi je skvelý spôsob, ako lepšie zaspať.

Vyhnúť by ste sa mali náročnej fyzickej aktivite neskoro večer. Cvičenie tvorí kortizol, ktorý zvyšuje pozornosť, preto by ste mali cvičiť minimálne tri hodiny pred spaním.

6. Vyhnite sa stresovým situáciám

Pokúste sa vyriešiť vaše problémy alebo obavy predtým, ako pôjdete spať. Ak ste vystavení celodennému stresu a starostiam, môžete si večer pred zaspávaním napísať na papier všetko, čo máte na srdci a čo vás trápi. Môže vám to pomôcť filtrovať negatívne veci z hlavy a dopomôcť k rýchlejšiemu zaspatiu. Skvelým spôsobom, ako sa vyrovnať so stresom, je meditácia. Existuje mnoho aplikácii, ktoré vás celým procesom prevedú, najmä vtedy, ak ste začiatočník.

7. Vyskúšajte ďalšie relaxačné techniky

pexels-elina-fairytale-3822864_1649068893.jpg

Relaxačné techniky sú skvelým spôsobom, ako upokojiť myseľ a pripraviť telo na spánok. Okrem meditácie môžete vyskúšať hlboké dýchanie, svalovú relaxáciu alebo relaxačnú masáž.

8. Nesledujte hodinky

Pozeranie na hodiny vo vašej spálni, keď sa snažíte zaspať, alebo sa zobudíte uprostred noci, vás môže zbytočne stresovať a sťažiť zaspávanie.

9. Minimalizujte rušivé podnety

Veľa svetla môže mať negatívny vplyv na vašu schopnosť spať. Najhoršie je modré svetlo, ktoré vychádza zo všetkých elektronických zariadení. Tieto môžu spôsobiť bolesť hlavy, pískanie v ušiach, neurologické problémy, nespavosť, depresie, srdcové ťažkosti a podobne. Pokúste sa preto v miestnosti, kde spíte, všetko povypínať, nezaspávať pri televízií alebo inom hluku, ktoré by mohlo narušovať fázu zaspávania.

Tip: Využite zatemňovacie látky na dokonalú tmu pre lepší spánok.

10. Vyskúšajte levanduľu

Levanduľa upokojuje telo aj myseľ, spomaľuje srdcovú frekvenciu, pomáha zmierňovať úzkosť a navodzuje spánok. Levanduľa sa dá perfektne využiť v podobe éterického oleja. Ak sa cítite stresovaní, zopár kvapiek oleja môžete pridať do kúpeľa alebo na kúsok látky pod vankúš.

Takmer každý má občas bezsennú noc. Problémy so spánkom sú veľmi nepríjemné a majú vplyv na výkon aj náladu. Vzniká tak začarovaný kruh a problémy so spánkom sú signálom, že "niečo nie je v poriadku". Ak sa vám napriek všetkým pokusom o zlepšenie spánku nedarí, skúste siahnuť po výživových doplnkoch zameraných na podporu spánku, alebo vyhľadajte lekára. Diagnóza a liečba akýchkoľvek príčin vám môže pomôcť získať lepší spánok, ktorý si zaslúžite.

Dominika Blchová, SEO služby a copywriting

Ilustračné foto: PEXELS.COM

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Vykročte do nadchádzajúcej sezóny s Remonte!
Dôležitosť pravidelnej údržby a servisu chladiacich zariadení pre predĺženie ich životnosti
Použitie PUR a PIR Panelov v chladničkách a mrazničkách: Ako zabezpečiť ideálne podmienky pre skladovanie potravín
Ako minimalizovať poškodenie a potrebu opráv pri hliníkových dverách?
Krok za krokom: Ako svojpomocne opraviť poškodenú koženú sedačku?
Vediete priemyselnú firmu? Malá rada k elektromotorom
Tipy na darčeky pre poľovníka
Obľúbené procedúry vodoliečby. Absolvovali ste už niektorú z nich?

Ďalšie články na podobné témy

Spite ako v bavlnke: 4 tipy ako dosiahnuť komfort po akom túžite
Zdravé telo znamená zdravý spánok
Ako zvládnuť dni so zlomenou nohou
Spánok, rast a radosť: Navigácia cez svet bábätkovských spánkových výziev
Ako sa cvičí jóga v Malackách
Máte dostatok voľného času počas zimných večerov a neviete, ako ho tráviť? Máme pre vás zaujímavé tipy!
Ako zregenerovať v tomto pochmúrnom počasí?
Objavte 15 tipov pre skutočne luxusnú relaxáciu