Objavte 15 tipov pre skutočne luxusnú relaxáciu
21. 5. 2021 | PR Servis

Objavte 15 tipov pre skutočne luxusnú relaxáciu

Každý z vás iste zažil dni, kedy sa cítil vyrovnaný, šťastný a spokojný. Lenže existujú aj dni, počas ktorých na vás padá depresia, zviera vás úzkosť a cítite sa v strese. Aby tých krásnych dní bolo o poznanie viac než tých depresívnych, naučte sa relaxovať. Poradíme vám, ako na to.

Čo je to relaxácia?

Relaxácia je jednoducho opakom stresu. Ide o stav, keď sa cítite uvoľnene nielen fyzicky, ale aj duševne. Relaxácia je dôležitá pre regeneráciu tela rovnako ako zdravý spánok. K prirodzenej relaxácii dochádza v spánku, ale môžete si ju navodiť aj inak. Tento typ odpočinku by sa mal stať neoddeliteľnou súčasťou nášho života. Ideálne by ste si na naň mali nájsť čas každý deň.

Počas relaxácie sa z buniek odstraňuje stres, takže môžu znovu prijímať potrebné množstvo kyslíka, vody, ale aj ďalších dôležitých živín, ktoré potrebujú pre svoju regeneráciu. Existujú tiež relaxačné metódy pre deti, ktoré napomáhajú k ich upokojeniu, zlepšeniu výkonnosti, sebaovládaniu a sebakontrole.

Relaxácia v spálni

Pre relaxovanie si mnoho ľudí vyberá práve spálňu. Aby ste sa v nej cítili príjemne, je dôležité dbať na vybavenie spálne. Nemalo by ho v nej byť príliš veľa. Preplnená spálňa totiž neumožní "vypnúť" hlavu a sústrediť sa len na vlastné potreby. V tejto miestnosti by mala byť predovšetkým posteľ, nočné stolíky, šatníková skriňa a komoda. Nič iné nie je potrebné. Vyvarujte sa zbytočným dekoráciám, ktoré vás rozptyľujú a rovnako sú len lapačmi prachu.

shutterstock-394927402_1621624146.jpg

Zdravý odpočinok a spánok dosiahnete tak, že budete mať v posteli vhodný matrac, ktorý bude spĺňať vaše nároky na tvrdosť, spánkovú polohu a priedušnosť. Nezabudnite tiež na kvalitný vankúš a prikrývku. O dokonalé uvoľnenie krčnej chrbtice sa postará anatomický vankúš. Obliečky vyberajte zo 100% egyptskej bavlny čiže bavlneného saténu. V takto zariadenej spálni sa môžete tešiť na pokojný spánok a ozdravnú relaxáciu.

Akú podobu môže mať relaxácia?

Relaxácia môže mať stovky podôb. Je preto vhodné ich vyskúšať viac, aby ste si našli tú pravú.

1. Masáž

Medzi najobľúbenejšie typy hlbokej relaxácie patrí masáž. Počas nej sa telo dokonale uvoľní. Svaly si oddýchnu a vy budete cítiť dokonalú očistu. Silová masáž vás zbaví bolesti a stuhnutých svalov. Ak však túžite skôr po príjemnom ležaní, vyskúšajte medovú či čokoládovú masáž. Obľúbené sú aj masáže aromaterapeutické alebo špeciálne bahenné. Masírovať si môžete nechať celé telo alebo len jeho časti. Zbavíte sa tak psychického stresu, a navyše získate dokonale hladkú pokožku.

2. Wellness

Rozšíreným spôsobom relaxácie je wellness pobyt. Ak si ho predĺžite na celý víkend, nebudete sa musieť starať o varenie ani ďalšie domáce práce. Užijete si masáže, bublinkové kúpele, saunovanie a najrôznejšie ozdravné kúry. Najlepšie je vyraziť len s partnerom alebo najlepšou kamarátkou.

shutterstock-635175203_1621624147.jpg

3. Pohyb

Pre niekoho je najlepším spôsobom relaxácie šport. Vypína pri ňom hlavu a sústredí sa iba na výkon a svoje telo. Výsledkom je lepšia fyzická kondícia a telesné zdravie. Pohyb pomáha k čerstvejšej mysli. Je ideálnym spôsobom relaxácie pre všetkých, ktorí majú sedavé zamestnanie. Vyskúšať môžete napríklad beh, plávanie, aerobik, posilňovňu alebo napríklad bowling.

4. Čítanie a filmy

Ďalším spôsobom, ako dokonale vypnúť hlavu a zamerať sa na svoj duševný pokoj, je čítanie kníh alebo sledovanie filmov. Nie však hororov či thrillerov, pretože tie telo skôr stresujú. V oblasti literatúry je lepšie siahnuť po niečom "ľahšom". Ideálne sú romány, biografie alebo kutilské knihy. Pohodové filmy sú komédie, romantické komédie alebo napríklad prírodopisné filmy. Nezabudnite si pritom urobiť dostatočné pohodlie.

5. Dobré jedlo

Zážitková gastronómia, sushi, talianske jedlo ... Je toho veľa, čím si môžete urobiť radosť. Dobrým jedlom sa nielen zasýtite, ale tiež vyplavíte endorfíny podobne ako pri športe, čím navodíte pocit šťastia. Ak nechcete míňať za dobré jedlá, môžete siahnuť po čokoláde, ktorá je balzamom na nervy. Relaxácia jedlom by však nemala byť pravidelným riešením stresových situácií. Ľahko vás totiž môže doviesť k obezite.

6. Handmade

Dokonalým odpočinkom sú ručné práce. Hoci u nich úplne "nevypnete" hlavu, používate ju iným, kreatívnym spôsobom. Handmade výrobky nie sú obvykle príliš fyzicky náročné, pokiaľ sa nerozhodnete zrovna pre tesárčinu, takže si u nich príjemne oddýchnete. Táto činnosť uvoľní telo aj myseľ, a navyše uvidíte hmatateľný výsledok. Skúste vyrábať potrebné šperky, háčkovať alebo pliesť indiánske lapače snov.

7. Pokecajte

Stretnutie s priateľmi môže byť tiež určitým druhom relaxácie. Môžete si stanoviť pravidelný časový interval, kedy sa budete stretávať. Najmä ženy si tento spôsob odpočinku chvália. Keď k nemu pridáte ešte lakovanie nechtov alebo dobrý alkohol, odplavíte stres raz dva. Páni zase môžu skočiť "na jedno", ísť si zahrať futbal alebo vyraziť do prírody.

8. Starostlivosť o telo

Ďalšie metóda vhodná skôr pre ženy. K relaxácii totiž môže dôjsť napríklad aj na kozmetike alebo pedikúre. Tieto skrášľovacie procesy zvyčajne zahŕňajú aj masáže, takže nielen skrášlite svoj zovňajšok, ale tiež sa uvoľníte, čo vedie k vnútornej psychickej pohode.

9. Meditácia

Meditáciu môžete vykonávať sami alebo pod vedením odborníka. Ako sa hovorí: meditácia je kráľovská cesta k sebapoznaniu aj ku kontrole mysle. Existuje množstvo meditačných techník. Ak sa naučíte meditovať, bude váš život produktívnejší, vyrovnanejší a spokojnejší. Meditácia má upokojujúce účinky, pomáha vám dobiť energiu, spomaľuje starnutie a uľahčuje schopnosť koncentrácie. Meditácia vám má pomôcť roztriediť myšlienky, urobiť si od nich odstup, aby ste získali lepšiu perspektívu na vec alebo danú problematiku.

shutterstock-1227113218_1621624147.jpg

10. Saunovanie

Chodiť do sauny je zdravé. Vďaka pravidelným návštevám sa môžete zbaviť bolesti svalov, funguje aj ako prevencia proti nachladnutiu, prekrvuje a prečisťuje organizmus. Okrem toho pomáha k lepšiemu spánku. Teplo vám dodá energiu, očistí telo a dokáže navodiť stav odpočinku.

11. Joga

Joga je skvelým spôsobom relaxácie. Pomáha znižovať stres a odbúrať úzkosť, pretože do celého tela i mysle vyžaruje pohodu a pokoj. Cvičenie jogy zahŕňa pohyblivé aj stacionárne pózy, ktoré vám pomôžu upokojiť myseľ a uvoľniť telo.

12. Relaxačná hudba

Počúvanie ukľudňujúcej hudby dokáže znížiť krvný tlak, srdcovú frekvenciu a zlepšiť príznaky úzkosti. Vytvorte si svoj playlist upokojujúcich piesní. Staviť môžete aj na zvuky prírody. Medzi najobľúbenejšie patria zvuky oceánu, zurčiaceho potoka, spev vtákov alebo šum lesa. U piesní je možné sa ľahko hojdať do rytmu.

13. Teplá vaňa

Od stresu a napätia vás uvoľní teplá vaňa. Do vody môžete pridať niekoľko kvapiek éterického oleja, použiť kúpeľňovú soľ alebo kúpeľovú šumivku. Okolo vane môžete rozložiť čajové sviečky a pustiť si príjemnú relaxačnú hudbu.

 shutterstock-384225742_1621624146.jpg

14. Dychové cvičenia

Dychové cvičenia sa úzko spojené aj s meditáciou. Je dôležité si pri nich nájsť pokojné miesto. Dychové cvičenie spočíva v tom, že dokáže uvoľniť napätie a odviesť vaše myšlienky od starosti. Nadychujete sa nosom a vydychujete ústami. Dýchanie musí byť pomalé a hlboké. Dýchať môžete buď do hrudníka, alebo do brucha.

15. Vizualizácia

Pri tejto relaxácii si vytvárate mentálne obrazy, pomocou ktorých sa vydávate do pokojných a príjemných miest či situácií. Prostredie či situácia musí byť úplne pozitívna, pokojná a mala by vás absolútne uvoľňovať. Do vizualizácie je možné začleniť aj ďalšie zmysly, ako sú čuch, zvuk a dotyk. Ak si predstavujete more, zamerajte sa napríklad na chuť a vôňu slanej vody.

 Photo: Shutterstock

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Dosiahnite bezchybnú pleť s BB Glow procedúrou: Výhody a použitie výrobkov Stayve
Mikrobylinky: Výhody Domáceho Pestovania
Dámsky ruksak nemusí byť nudný: ako ho skombinovať s outfitom?
Kuchyňa pre celú rodinu - tipy, ako navrhnúť multifunkčný priestor
Máte doma kutila a bude mať sviatok? Máme tipy na darčeky
Základné informácie o reumatoidnej artritíde
Revolúcia v starostlivosti o pleť: Vegánsky retinol a jeho účinky
Obuv patrí medzi najdôležitejšie časti turistickej výbavy

Ďalšie články na podobné témy

6 super výhod saunovania
Jesenné tipy na posilnenie imunity
Chcete začať cvičiť? Pridajte sa k týmto ženám!
Kúpeľ z domácich čajových sáčkov bude vašim najlepším priateľom
Ako sa cvičí jóga v Malackách
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie VII
Tehotenstvo a spánok: Tieto tipy vám doprajú kvalitný odpočinok
Ako zregenerovať v tomto pochmúrnom počasí?