Ako nemať namiesto rúk chápadlá a na nich zavesené nespokojné deti?
2. 9. 2018 | Zuzana

Ako nemať namiesto rúk chápadlá a na nich zavesené nespokojné deti?

Výchova je veľká veda a málokto je na ňu odborníkom. Keď je človek hodený do vody, má čo robiť, aby zachránil aspoň sám seba. Jednoducho nájsť si čas na lekcie plávania pre potomkov v tomto boji o holý život absolútne neprichádza do úvahy.

Takže čo iné než skúsiť metódu pokusu a omylu. To poznáme veľmi dobre, naši rodičia sa nás pokúšali slušne vychovať rôznymi spôsobmi a na každom sa to podpísalo inak. Iste to s nami mysleli dobre, no možno naše mamky nevedeli o technikách, ktoré by sa im pri výchove hodili. Takže sa z generácie na generáciu, tichou poštou, prenášajú nefunkčné metódy do dnes.

Rodinný trojuholník

Keď už je reč o chobotnici, vychádzajme z trojice, ktorú tvorí matka a jej dve deti. Jedno dieťa je staršie, druhé mladšie. Je celkom známa vec, že to najmladšie dieťa je tradične obľúbencom a má tak trochu výhody, je mu venovaná väčšia pozornosť, to sa staršiemu nemusí páčiť. Môže sa cítiť odstrčený, nepotrebný a tiež sa môže nudiť. Ak to budeme ignorovať, skôr či neskôr na seba pozornosť strhne a to spôsobom, ktorý sa nám páčiť nebude.

Riešením by mohlo byť zapájanie staršieho súrodenca do starostlivosti o mladšieho. V podstate by sa  staršie dieťa ideálne malo naučiť byť matkou, vedieť zistiť potreby mladšieho súrodenca a delegovať požiadavky matke, ktorá v tejto trojici hrá úlohu zdroja. Napríklad by sa matka mala dozvedieť od staršieho, čo si mladší praje na Vianoce. Dokonalá interná komunikácia, kde sú všetci dôležitou súčasťou teamu.

 boys-3396713-960-720_1535874573.jpg

Dve deti a jedna čokoláda proste matematicky nevychádza

Ak pochádzate z viacerých súrodencov, viete, že najhoršia veta, ktorú môžete od rodičov počuť je: „Rozdeľte sa. To máte spoločne.“ O čokoládu, či o hračku. Nefunguje to. Ak dávate deťom darček, tak každému zvlášť. Vec musí mať konkrétneho majiteľa. Hororový scenár z prostredia nákupného centra, kde sa deti hádajú a kričia, lebo sa nemôžu dohodnúť aká sladkosť sa kúpi, môžeme prepísať tým, že najprv určíme staršie dieťa nech si určí, čo chce. Potom si môže priať aj ten mladší.

Zuzana

Ďalšie články od autorky Zuzana

Keď to v posteli nefunguje: viete kam treba partnera poslať?
Seriál psychosomatika: keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie XVI
Seriál Duchovná numerológia: význam číslic I.
Myslela som si, že sa bude dotýkať môjho tela, no pohladkaná bola hlavne moja duša. Skúsila som tantrickú masáž
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie XV
Seriál Duchovná numerológia: výpočet numerologickej mriežky
Perfektná pleť v troch krokoch
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie XIV

Ďalšie články na podobné témy

Skončili prázdniny, môžeme sa zblázniť!
Príležitosť k romantike aj ľahká cesta k erotike. A čo budete robiť na Valentína Vy?
Máša a medveď a The Happos Family teraz ako novinka v Kinder Surprise
Množstvo peňazí, ktoré máme je odrazom nášho vzťahu k iným ľuďom
Hlboký vnútorný mier ako znamenie rovnováhy, všetko ostatné je trvalo neudržateľné
Zoznamky (nie)len pre osamelé
Detský svet v srdci Petržalky otvoril svoje brány
Château Rúbaň rozprávkové miesto pre rozprávkovú svadbu

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.