Nechajte deti robiť chyby
23. 5. 2019 | Paťka

Nechajte deti robiť chyby

Každý rodič by najradšej úplne odstránil všetky nebezpečenstvá zo života svojho dieťaťa. Je to samozrejme úplne normálne, avšak dieťaťu to môže neskôr spôsobiť problémy. Nebude sa o seba vedieť postarať. Všetko ste vždy urobili namiesto neho a nenechali ste ho získať vlastnú skúsenosť.

Ako sa vraví, múdry sa učí na chybách druhých. Avšak z koľkých chýb druhých ste sa naučili niečo aj vy? Vlastný omyl si zapamätáte oveľa viac ako to, že vám to niekto povedal. Pre deti je dôležité, aby sa niečo naučili aj na vlastných chybách. Napríklad v období, kedy ich učíte chodiť vedia, že keď padnú bude ich to bolieť a automaticky plačú. Preto sa snažia udržiavať rovnováhu a padať čo najmenej. Nepadnete predsa za nich. Ak áno, alebo ich vždy zachytíte, bude to trvať dlhšie, pretože po psychickej stránke budú mať stále na pamäti, že ich niekto zachytí.

To isté platí aj v školskom veku. Nenúťte deti aby domov nosili len samé výborné známky. Vstúpte si do svedomia a spomeňte si na to, ako sa aj vám nechcelo učiť a občas ste dostali aj zlú známku. Ak dieťa samé pochopí, že keď sa nedostatočne pripraví nedostane ani dobrú známku, bude ho to podnecovať ku lepším výkonom. To isté bude praktizovať aj v neskoršom živote.

Ak mu však túto možnosť zo života odstránite a budete nad ním dennodenne sedieť minimálne prvé školské roky, nikdy samo nepochopí, že sa jednoducho bude musieť učiť aby dosiahlo dobré výsledky.

Kedysi dávno rodičia nestrážili deti toľko, ako dnes. Je pravdou, že dávnejšie nebolo toľko nástrah tak ako v súčasnosti. Nebol internet, po uliciach nechodilo toľko ľudí, ktorí chcú zneužiť ba dokonca ukradnúť dieťa. Rodičia však svojim deťom aj viac verili. Vždy vedeli, že aj malý školáčik príde domov v bezpečí aj sám. To isté urobí aj vaše dieťa, len mu musíte dôverovať. Je však samozrejmé dobre vyhodnotiť situáciu, čo by ste mali ako vy, dospelý človek, vedieť. Ak vaše dieťa ešte nie je pripravené na to, aby zbrklo neprebehlo cez cestu, určite ho nevystavujte takej veľkej zodpovednosti.

 pexels-photo-346796_1532873038.jpg

Je dokonca dokázané, že ak deťom budete odopierať ich slobodu a budete sa snažiť všetko robiť namiesto nich, budú vám vzdorovať. Je to úplne prirodzené. Nechajte svoje deti trochu dýchať a urobiť vlastné chyby. Áno, bude ich to bolieť, čo bude bolieť aj vás.

Typickým príkladom je konzumácia alkoholu. Všetci dobre vieme, že neplnoleté deti láka najmä vyskúšať si alkohol a ochutnať svoju prvú ,,opicu”. Tomuto však nijako nezabránite, pretože dnes sa už deti môžu dostať na rôznych miestach ku alkoholu úplne bezproblémovo. Môžete im niekoľkokrát pripomínať, že alkohol je zlý, je metlou ľudstva, bude im po ňom zle, ak to preženú tak aj niekoľko dní im môže byť zle atď.

Deti sa jednoducho postavia na hlavu a urobia to. Najmä ak je to zakázané. Nie je dobré deťom zakazovať veľa vecí. Nemá to vôbec dobrý vplyv na ich psychické zdravie, dokonca z niektorých sa môžu stať aj ustráchaný plačkovia. Ak nechcete, aby vám ostalo vaše dieťa na krku celý život, pretože ubrať ho o pekne prežitý život je to najhoršie, čo mu môžete spraviť. Nechajte mu malú zodpovednosť. Postupnými krokmi ho učte ku tomu, aby samo vedelo, čo smie a čo nesmie. Iba samo príde najlepšie na to, čo je dobré a čo nie.

Ilustračné foto: Pexels.com

Paťka

Milujem posúvanie sa vpred v každej oblasti života. Nenávidím nudu a nedokážem obsedieť na jednom mieste. Život nie je o tom, aby sme ostali zaseknuto stáť v našej komfortnej zóne a neskúšali nové veci, nechodili na nové miesta a nespoznávali sa s novými ľudmi. 

Ďalšie články od autora Paťka

Ako si pri zariaďovaní vytvoriť štýlový a praktický domov
Žena, ktorá sa o seba pravidelne stará, je šťastnejšia
Ako si Olívia lásku hľadala
Domáce pleťové masky pre žiarivú pleť
Akonáhle toto raz použijete, penu na holenie už do rúk nechytíte
Vďaka týmto 5 veciam na inú ani len nepomyslí!
Domáce nátierky, ktorých sa nebudete vedieť dojesť
Chcete mať postavu ako modelky? Touto stravou ju dosiahnete

Ďalšie články na podobné témy

Rany osudu sa hoja nielen časom. Pennebakerova terapia písaním pomáha prekonať depresiu.
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie V
Závislosť na sociálnych médiách. Ich používanie môže byť aj prospešné
Septembrový strašiak rodičov
Ako nemať namiesto rúk chápadlá a na nich zavesené nespokojné deti?
Tradičná a nefunkčná. To bola škola môjho detstva, ktorej už dávno odzvonilo
Spoznaj ďalšie Nádherné ženy, ako si ty!
Ublížiť slovom je viac než jednoduché, dávajme si pozor na to, čo ostatným oznamujeme