Pijete rastlinné mlieka? Ktoré sú k prírode najšetrnejšie?
31. 1. 2020 | Redakcia

Pijete rastlinné mlieka? Ktoré sú k prírode najšetrnejšie?

Pijete zdravé rastlinné mlieka? Ich cena je samozrejme vyššia oproti klasickému kravskému mlieku, podľa odborníkov však ide zdravé nápoje, hlavne ak sa chceme alebo musíme vyhýbať zvieraciemu mlieku. Avšak aj medzi rastlinnými mliekami existujú lepšie a horšie alternatívy. 

Viaceré štúdie ukazujú, že pre naše zdravie sú rastlinné nápoje známe aj ako rastlinné mlieka lepšou alternatívou ako klasické kravské mlieko. Z ekonomického hľadiska sú všetky rastlinné mlieka lacnejšou a hlavne ekologickejšou alternatívou – cenu totiž platíme nielen za samotný nápoj v obchode, ale nenápadne aj v obrovskom množstve zdrojov, ktoré sa napríklad do produkcie kravského mlieka musia vkladať nepriamo. 

lai-chernichenko-s1huosanx-y-unsplash_1580379092.jpg

Oxfordská univerzita v roku 2018 prišla so štúdiou, ktorá hovorí, že na výrobu jedného pohára kravského mlieka je vyprodukovaných trikrát toľko skleníkových plynov než na pohár mlieka rastlinného, navyše na jeho produkciu treba deväťnásobne viac pôdy.

Ako si vyberať? Nielen podľa chuti!

Napriek tomu, že rastlinné alternatívy mliek sú pre nás zdravšie a zaťažujú menej životné prostredie, niektoré zaťažujú prírodu viac ako iné. Tušili ste napríklad, že vaše obľúbené mandle či kokos vyrástli v uplynulých desaťročiach do obludného biznisu, pri ktorom sa ničí pôvodná biodiverzita a vznikajú hektáre monokultúr zaťažovaných pesticídmi a ťažkou mechanizáciou?

Platí to napríklad pre kalifornské mandle. Práve z toho štátu prichádza prevažná produkcia mandlí, ktoré sa stali tak populárne. Na opeľovanie mandľovníkov sa využívajú včelstvá, pričom včely sú doslova dodávané na jedno použitie. Preťažené, otrávené chemikáliami a napadnuté parazitmi umierajú pre hrsť mandlí po miliardách. Štatistiky ukazujú, že ročne zahynie viac včiel dodaných na opeľovanie takýchto polí než je počet všetkých zabitých a skonzumovaných rýb, dobytka a hydiny. 

e-valencia-antia-ttrjmhrkoey-unsplash_1580379093.jpg

Ani kokos a jeho masová produkcia nie je prírode naklonená. Keďže sa jedná o rastlinu, ktorá potrebuje špecifické podnebie, nemožno jeho produkciu presunúť na rôzne miesta sveta, jeho pestovaniu sa tak môžu venovať hlavne na Filipínach, v Indonézii a Indii, pričom kokosové farmy vytláčajú prirodzené dažďové pralesy. Druhou stranou mince je prístup k robotníkom pracujúcim na týchto farmách, preto je vždy dobrou voľbou kokos označený ako fair trade.

A čo ryžové mlieko?

Z hľadiska výživovej hodnoty neprináša veľa, navyše produkcia ryže tvorí veľké množstvo skleníkových plynov a mimoriadnu spotrebu vody. Ak teda hľadáte vhodnejšiu alternatívu, siahnite po nutrične bohatších orechoch, konkrétne lieskovcoch. K opeľovaniu nepotrebujú hmyz, dochádza k nemu totiž vetrom. 

Siahnuť možno aj po konope (ktoré vďaka CBD zažíva momentálne boom) a ľane, ich produkcia životné prostredie zaťažuje menej ako napríklad mandle či kokos. Navyše sú dobrým zdrojom bielkovín a zdravých tukov. Potom tu máme sóju, ktorá sa kvôli svojmu vplyvu na hormonálny systém človeka dostala v poslednej dobe do nemilosti. Pravdou je, že mierna konzumácia sóje by vám žiadne zdravotné problémy spôsobiť nemala, jej produkcia je však masová a v mnohých oblastiach na jej úkor musia ustupovať prirodzené biotopy, napríklad v Amazónii. 

alexander-mils-ocku3zjnm7k-unsplash_1580379090.jpg

Máme top favorita?

Zdá sa, že áno. Veľmi dobrou voľbou v tejto oblasti je mlieko vyrobené z vločiek, zvyčajne ich nájdeme z ovsa. Top environmentálnou voľbou je však vyrábať si vlastné rastlinné mlieka podľa aktuálnej potreby, odpadne zbytočné balenie a  doprava mliek už hotových od výrobcov, ktorí sa od vás neraz nachádzajú stovky, ba i tisícky kilometrov. 

Ilustračné fotografie: unsplash.com

Redakcia

Tento článok pre vás pripravila naša redakcia. :) 

Ďalšie články od autora Redakcia

Ako som schudla – Osobný príbeh plný inšpirácie
Letná starostlivosť o pleť - Ako pripraviť pleť na horúce dni
Letná romantika – Ako udržať vášeň a romantiku v dlhodobom vzťahu
Chudnutie do plaviek - Ako na to efektívne a zdravo?
Ako začať podnikať online, keď som mama malých detí?
DOD Centrum pohybu FitRužinov
Vianočná súťaž, ktorá poteší vaše srdce
Príbeh Markíza Moda Italiana: Rozhovor s Monikou Nemčokovou

Ďalšie články na podobné témy

Chcete schudnúť? Pridajte tieto príjemné veci!
Diéta z doby kamennej: Čo sa skrýva pod paleo stravovaním?
Detox podla Mačingovej - ako byť štíhla a zdravá
Vyhnite sa chrípke a podporte svoju imunitu
Kolagénom vyriešite mnoho problémov
Kokosový vs. olivový olej. Ktorý je lepší?
8 najväčších diétnych omylov, ktorým sa treba vyhnúť
Červená šošovica v kuchyni - zázrak na chudnutie i pre zdravie