Kokosový vs. olivový olej. Ktorý je lepší?
4. 5. 2020 | Paťka

Kokosový vs. olivový olej. Ktorý je lepší?

Máte doma kokosový olej? Je skutočne lepší ako klasický olivový? Viete v akých situáciách rozhodne siahnuť tomto zázraku? Je kokosový olej naozaj taký nadpozemsky skvelý ako ho opisujú alebo je to len marketingový ťah? A určite je olivový olej vhodný do vašich receptov?

Olivový olej

Olivový olej náš národ pozná už niekoľko rokov. Dostáva sa ku nám najmä z oblastí Grécka a Talianska. Olivový olej je základnou surovinou v stredomorskej kuchyni, na ktorej pripravujú ich skvelé jedlá. Povráva sa, že olivový olej nie je vhodný na varenie či pečenie. Z časti je to pravdou, pretože na varenie a pečenie nie sú vhodné najmä lacné verzie olivových olejov. Ak stavíte na oleje v BIO kvalite, alebo aspoň extra panenský, môžete si na nich pripraviť zdravé a chutné pokrmy.

Prvý omyl: Myslíme si, že olivový olej sa lisuje za studena ale aj za tepla. Olivový olej sa lisuje vždy len za studena pri teplote 21°C – 38°C. Preto sa netreba s predavačkou krvopotne hádať o tom, ako je možné, že nepredávajú olivový olej lisovaný za tepla. Taký jednoducho neexistuje a ak áno, určite nebol lisovaný za tepla.

 olive-oil-oil-food-carafe-162667_1532872353.jpg

Kvalitný olivový olej by mal byť najmä horký a s krásnou trávnatou farbou. Pri niektorých druhoch to môže byť pravda, avšak nezabúdajte na to, že neexistuje len jeden druh olív, a preto môžu byť niektoré olivové oleje viac horké a iné menej. To je akokeby ste hádzali všetky vína do jedného vreca. Každé víno je iné, pretože je z inej odrody hrozna.

Ak však chcete naozaj kvalitný olivový olej,  čítajte etikety.

Ak na etikete NIE SÚ uvedené tieto údaje, radšej ho nechajte v regáli:

Takisto nekupujte olivový olej v plastovej fľaši. Stavte radšej na tie v tmavom skle prípadne plechovke.

Cena kvalitného olivového oleja sa pohybuje od 12€ za liter a viac. Na našom zdravý nesmieme šetriť a preto nekŕmme naše telo niečím, čo nie je kvalitné.

Prečo je olivový olej taký ospevovaný?

Pretože:

Olivový olej sa však neodporúča používať ako prísada do domácej kozmetiky. Má síce zopár dobrých účinkov, avšak jediné čo vám dá bude vôňa oleja, ktorú budete cítiť naozaj veľmi dlho a veľmi mastný pocit.

Ako je to s kokosovým olejom?

Upozornenie: LEN vďaka konzumácii kokosového oleja neschudnete. Musíte zmeniť aj svoje stravovacie návyky a takisto aj pridať pohyb. Kokosový olej vám pritom pomôže, no nezvládne to sám.

Kokosový olej je takpovediac malým zázrakom. Je ľahko stráviteľný a okamžite vám dodá energiu. Je vhodný na pečenie či varenie, pretože sa neprepaľuje a v drží až teplotu 200°C. Jedlu dodá skvelú chuť, ktorú mi žiaden iný olej, masť či maslo nedodá. Môžete si ho dokonca pridať do kávy namiesto mlieka a to ešte len uvidíte, ako vás nakopne.

Takisto ako sme spomenuli pri olivovom oleji, cena = kvalita. Nemôžete chcieť od lacného kokosového oleja blahodarné účinky na zdravie.

Pri kokosovom oleji je však zaznamenaný jeden podstatný rozdiel oproti olivovému oleju. Kokosový olej je vhodné miešať do kozmetiky. Je skvelou náhradou klasických telových mliek či olejov, dokonca je skvelý aj na pleť. V lete je úplne ideálny na opaľovanie, pretože nezabraňuje vstrebávaniu vitamínu D.

 coconut-oil-2535374-960-720_1532872238.jpg

Môžete si z neho pripraviť rôzne domáce peelingy, začať ho používať namiesto pasty na zuby, prípadne si z neho spraviť domáci deodorant.

Aby to však nevyzeralo, že kokosový olej je len dobrý, dávajte si pri jeho užívaní pozor. Môže vám zvýšiť hladinu cholesterolu v krvi či dokonca spôsobiť zvýšenie krvného tlaku.

Je teda lepší kokosový alebo olivový olej?

Odpoveď nie je jednoznačná. Ako ste si mohli prečítať, olivový olej je skôr vhodný na potraviny a prevenciu pred rôznymi chorobami. Kokosový olej je takisto vhodný na prípravu jedál ale je vhodný aj ako kozmetická náhrada rôznych prípravkov. Je len na vás, ktorý si zvolíte.

Ilustračné foto: Pixabay.com

Paťka

Milujem posúvanie sa vpred v každej oblasti života. Nenávidím nudu a nedokážem obsedieť na jednom mieste. Život nie je o tom, aby sme ostali zaseknuto stáť v našej komfortnej zóne a neskúšali nové veci, nechodili na nové miesta a nespoznávali sa s novými ľudmi. 

Ďalšie články od autora Paťka

Ako si pri zariaďovaní vytvoriť štýlový a praktický domov
Žena, ktorá sa o seba pravidelne stará, je šťastnejšia
Ako si Olívia lásku hľadala
Domáce pleťové masky pre žiarivú pleť
Akonáhle toto raz použijete, penu na holenie už do rúk nechytíte
Vďaka týmto 5 veciam na inú ani len nepomyslí!
Domáce nátierky, ktorých sa nebudete vedieť dojesť
Chcete mať postavu ako modelky? Touto stravou ju dosiahnete

Ďalšie články na podobné témy

Detox podla Mačingovej - ako byť štíhla a zdravá
Úžasný cviklový šalát nielen na chudnutie
Kolagénom vyriešite mnoho problémov
8 najväčších diétnych omylov, ktorým sa treba vyhnúť
Marocké zlato v podobe arganového oleja, dokonalá starostlivosť o pleť nie len v zime
Sú esenciálne oleje nebezpečné?
Revolučné zubné pasty na prírodnej báze. Spoznajte ich!
Na slovenský trh vstupuje prémiová značka vody GLACÉAU smartwater