SERIÁL: Štíhla do leta: Ako schudnúť 10 kilo? Poznáme recept i najväčšie nástrahy!
12. 5. 2020 | Redakcia

SERIÁL: Štíhla do leta: Ako schudnúť 10 kilo? Poznáme recept i najväčšie nástrahy!

Ktorá žena by nebola omnoho viac spokojnejšia, keby mohla vážiť o 10 kilogramov menej? Hlavne v prípade, že vaša nadváha nie je závrtná, môže byť desať kilogramov obrovským (a zdravým) rozdielom! Ako to však zvládnuť, ideálne do leta?

Naša kolegyňa Paťka svoj inšpiratívny príbeh o tom ako schudla rovných 10 kilogramov opísala na našom webe a od jeho uverejnenia je neustálou inšpiráciou pre tisícky čitateliek. Určite si ho prečítajte, pretože práve po zime, náročných obdobiach či po skúškovom s prekvapením stúpame na váhu a zisťujeme, že všetok ten stres, málo pohybu a nezdravé voľby v našom jedálnom lístku narobili s našou postavou a hlavne zdravím riadnu paseku. 

Inšpiratívny príbeh o chudnutí nájdete tu: Ako som schudla 10 kilogramov!

oof-com-official-mtomspowxri-unsplash_1589227574.jpg

Zvládli by ste to aj vy?

Našou odpoveďou na túto otázku je jednoznačné áno! Aj keď už máte skúsenosti s chudnutím v minulosti, kedy sa vám možno až tak veľmi nedarilo, je dobré nielen pochopiť princípy efektívneho chudnutia, ale zároveň si aj uvedomiť príčiny, pre ktoré ste svoje nadbytočné kilogramy nabrali. 

Málo pohybu?

Po vyše dvoch mesiacoch doma musíme takmer univerzálne všetky uznať, že pohybu sme určite nemali nadbytok, hoci ste sa možno aj snažili doma cvičiť alebo si robiť prechádzky po vonku. Je možné, že ste to s pravidelným a dostatočným pohybom (z najrôznejších príčin) nepreháňali ani počas zimy. Následky sa však s príchodom pekného počasia ukázali teraz naplno. 

sel-shotsoflouis-pheaeqe555m-unsplash_1589227330.jpg

Kedy začať chudnúť?

Zdá sa vám, že je vám vaše oblečenie menej pohodlné? Akosi sa zúžilo, skrátilo, zle sa vám v ňom ohýba či sedí? Pri chôdzi sa vám nepríjemne trú stehná o seba a sukňu si z tohto dôvodu v teple ani oblečiete, aby ste sa nepríjemne „nevyhádzali“? A čo zohýbanie? Nerobia sa vám nejako ťažšie drepy? 

Áno, aj toto sú znamenia, že vaše nabralo kilá, ktoré ho zaťažujú. Samozrejme, nedobré tušenie prezradí nielen pohľad do zrkadla bez oblečenia, ale hlavne číslo na váhe. Ako však efektívne začať a hlavne vydržať pri chudnutí? 

Dajte si ciele

Ak ste viac na čísla, zhodnoťte, koľko ste vlastne za poslednú dobu pribrali a určite si zdravé a rozumné číslo, ktoré chcete dosiahnuť. Dobu, za ktorú sa vám to zdravo a bez jojo efektu podarí si vypočítajte tiež. Základom je vedieť, že pri zdravom chudnutí by ste mali svoju hmotnosť znižovať o jeden až dva kilogramy mesačne, spočiatku však chudnutie môže byť výraznou zmenou v životnom štýle rýchlejšie, následne sa spomalí a neraz aj úplne zastaví na pomerne dlhú dobu. 

Rýchle chudnutie na začiatku

Zvyčajne je to spôsobené tým, že prestanete jesť potraviny a piť nápoje, ktoré vám spôsobujú zadržiavanie vody v tele. Tej sa totiž telo vie zbaviť najrýchlejšie, doslova v priebehu pár dní a rozdiel na váhe je potom tri aj viac kilogramov. Najrýchlejšie si zmeny všimnete v období po skončení menštruácie, kedy sa telo zbavuje prebytočnej vody aj samé. 

Možno sa hneď spočiatku nebudete vedieť naplno pustiť do niektorej konkrétnej diéty či pravidelného cvičenia, ide o zvyky, ktoré si človek musí osvojiť a vžiť, navyše istý čas trvá, kým pocítite ich priaznivé účinky či príval novej energie. Nevadí! Začnite jednou jedinou zmenou. Ak sa vám podarí identifikovať najväčšieho záškodníka, ktorý sa najviac podieľa na vašom priberaní a eliminujete ho, bude to veľký úspech. 

markus-winkler-zcpfqe7htne-unsplash_1589227328.jpg

A o čo ide? Tak napríklad večerný pohárik vínka či neodolateľné večerné (alebo nočné) chute na jedlo. Na začiatok preto nerobte veľké a radikálne zmeny, ale dôsledne dodržte obmedzenie toho, čo vám škodí najviac. Môže ísť o alkohol, sladené nápoje či priveľké porcie jedla. Každý deň si jednou vetou zapíšte, či sa vám darilo a čo ste mohli spraviť inak. 

Zájdite k lekárovi, zvážte zmeny

K prírastku na hmotnosti môže dôjsť aj v dôsledku niektorých zdravotných problémov alebo užívaním určitých liekov. Určite o tom povedzte svojmu lekárovi, či už sa jedná o užívanie antikoncepcie (zvážte jej zmenu) alebo môže byť priberanie príznakom nejakej choroby, napríklad nefunkčnej štítnej žľazy. Možno však nemáte žiadne podozrenie na zdravotné problémy, tu je však vhodné zájsť si na preventívnu prehliadku – uistí vás, že ste zdravá alebo naopak pomôže odhaliť problém, o ktorom ste nemali ani tušenia, napríklad nejakú potravinovú intoleranciu

A ako si zostaviť pohodový jedálniček? O tom sa dočítate už o dva dni! 

Ilustračné fotografie: unsplash.com

Redakcia

Tento článok pre vás pripravila naša redakcia. :) 

Ďalšie články od autora Redakcia

Ako začať podnikať online, keď som mama malých detí?
DOD Centrum pohybu FitRužinov
Vianočná súťaž, ktorá poteší vaše srdce
Príbeh Markíza Moda Italiana: Rozhovor s Monikou Nemčokovou
Ako nosiť dámske členkové topánky: 6 nápadov na outfit na rok 2024
Máš všetko, a predsa niečo chýba
Lucia Vlkovičová: Kozmetika mi pomohla splniť jeden z mojich snov
Ešte stále predávate svoj čas za peniaze?

Ďalšie články na podobné témy

SERIÁL: Štíhla do leta: Ako schudnúť 10 kilo? Pomôžu smoothie?
Dobre sa vyspite. Schudnete ľahšie!
Je možné schudnúť len z tukových zásob?
Ako neskončiť po karanténe s kilami navyše?
Ako poraziť chuť na sladké? Doma je to najťažšie!
SERIÁL: Štíhla do leta: Ako schudnúť 10 kilo? Čo vlastne jesť?
Úspešné chudnutie: Začať od pondelka sa nie vždy vypláca
Chcete mať postavu ako modelky? Touto stravou ju dosiahnete