Ako sa starať o pleť na jeseň?
23. 9. 2019 | Janka P.

Ako sa starať o pleť na jeseň?

Čím menej slniečka a viac chladu, vetra a daždivého počasia, tým viac sa pokožka potrebuje brániť vonkajším vplyvom. Ak ju nebudeme hydratovať a nedoprajeme jej dostatočnú starostlivosť, akú potrebuje, jej ochranná funkcia bude oslabená. Výsledkom je zvädnutá suchšia pleť, so sivým nádychom a kruhmi pod očami. Ako ju oživiť? 

Jeseň predstavuje určitý prechod medzi letnou a zimnou starostlivosťou o pokožku. V tomto období sa treba zamerať na nápravu prípadných škôd spôsobených letom a pripraviť svoju pleť na príchod mrazivej zimy. Je najvyšší čas dopriať jej to, čo naozaj potrebuje.

Ako si vybrať pleťový krém?

V prvom rade sa treba zamerať na kozmetické prípravky, ktoré by však mali byť iné ako tie, ktoré sme používali v lete. „Každé ročné obdobie má svoje špecifiká a takisto aj starostlivosť o pleť. Napríklad na rozdiel od letných ľahších textúr je kozmetika na jeseň a zimu hutnejšia, obsahuje viac vitamínov a ochranných prvkov a lepšie vyživuje a hydratuje pleť,“ radí dermatologička MUDr. Adriana Tomeková.

Ako odborníčka ďalej pokračuje, ideálne je, aby bol pleťový krém hydratačný a na báze olejov, nie vody, ktorá sa v lete ľahko odparí a v zime zase môže na tvári zmrznúť a pleť namáhať. Treba si všímať taktiež zloženie výrobku. „Krém by nemal obsahovať parfumové látky ani ťažké konzervanty. Kozmetické prípravky by mali byť s obsahom cenných prírodných olejov, napríklad s mandľovým či avokádovým a vitamínov, najmä A, C, D a E, ktoré pôsobia ako antioxidanty,“ povedala dermatologička.

Na poličke v kúpeľni by sme mali mať aj kvalitné séra, ktoré majú vyššiu koncentráciu všetkých vitamínov a výživných látok. V chladnejšom počasí trpia pery, o ktoré sa taktiež treba starať, aby nepopraskali. Kvalitný balzam na pery ich spoľahlivo ochráni.

Do rúk odborníkom

Pokožka sa na jeseň poteší aj odbornej pomoci. Ak chcete dopriať pleti to najlepšie, môžete sa zveriť do rúk profesionálom v klinike. Budete mať istotu, že bude o vás postarané a z kliniky budete odchádzať ako znovuzrodená. „Chladnejšie jesenné počasie je ideálne nielen na riešenie vzniknutých problémov s pokožkou, ale aj na jej skrášľovanie. Veľmi prospešné sú aj rôzne hydratačné, relaxačné a regeneračné ošetrenia, ktoré sa dajú prispôsobiť potrebám pleti,“ dodala MUDr. Tomeková.

Zvoľte si ošetrenia, ktoré sa cez leto neodporúčajú kvôli reakcii na slnečné žiarenie. Ide napr. o chemický peeling či laserové ošetrenia, ktorými sa zbavíte vzniknutej hyperpigmentácie, rozšírených cievok, pórov, nejednotného tónu pleti či iných nedokonalostí. „Nezabúdajte ani na kontrolu znamienok na celom tele,“ upozorňuje doktorka.

Starostlivosť aj zvnútra

V neposlednom rade má na pokožku veľký vplyv aj životný štýl, ktorému holdujeme. Aj od neho závisí, v akom stave bude naša pleť. „Dostatok ovocia a zeleniny v čerstvom stave, pravidelný pitný režim a zdravý životný štýl je okrem starostlivosti zvonka cestou ku krásnej a žiarivej pokožke a mal by byť tiež samozrejmosťou,“ dodala MUDr. Tomeková na záver. 

Ilustračné foto: Pixabay.com

Janka P.

Ďalšie články od autora Janka P.

Starostlivosť o pokožku na jar
Recepty na domácu zmrzlinu, z ktorej nepriberiete!
Úžasné domáce triky, ktorá vám ušetria čas i peniaze!
Recepty na domáce limonády: Osviežia, zaženú smäd a neublížia postave!
Diéta z doby kamennej: Čo sa skrýva pod paleo stravovaním?
Jarné zdravie z byliniek
Zázračné účinky bozkávania. Toto všetko sa deje s naším telom pri prejave nežnosti!
Ako zahnať jesenný splín?

Ďalšie články na podobné témy

Najväčšie mýty o kráse
Ako sa starať o pleť pred a počas spánku?
Všetko, čo potrebujete vedieť o skrášľujúcich olejoch
Konjacová špongia - krása z prírody
Aknózna pleť i pred 30-tkou?
Môj osobný stražca - ZEITGARD antiage starostlivosť o pleť
Marocké zlato v podobe arganového oleja, dokonalá starostlivosť o pleť nie len v zime
Akné sa dá vyliečiť aj bez mastičiek a chémie. Na trhu je revolučný prístroj Face - Up.