Aký je rozdiel medzi Halloweenom a dušičkami?
31. 10. 2018 | Paťka

Aký je rozdiel medzi Halloweenom a dušičkami?

Veľa Slovákov sa zhoduje v tom, že Halloween je čisto americký sviatok, ktorý na Slovensko nepatrí. Je to naozaj pravda? Nie je! Niektoré prvky Halloweenu sa u nás praktizovali oveľa skôr než v Amerike. Ako to teda naozaj je?

Na našom malom Slovensku oslavujeme Dušičky, alebo Sviatok všetkých svätých. Počas tohto sviatku chodíme na cintorín zapaľovať sviečky našim blízkym, ktorí už nie sú medzi nami. Prečo to však robíme?

Táto tradícia začala už v dávnych pohanských dobách, kedy ľudia verili, že počas noci z dňa Všetkých svätých na Pamiatku zosnulých vychádzajú duše zomrelých do ,,nášho” sveta, aby sa stretli so svojimi blízkymi a pozreli sa ako žijú. My, ľudia, to nijako nepociťujeme. Či je na tomto niečo pravdy, je otázne.

Ďalšia katolícka legenda vraví, že v predvečer dušičiek vystupujú duše z očistca aby sa dostali do neba.

 halloween-2870607-960-720_1540979342.jpg

A ako je to s Halloweenom?

Halloween má v Amerike dlhú tradíciu, ktorá sa postupne prenáša do celého sveta. Vedeli ste o tom, že typické vyrezávanie tekvíc bolo na Slovensku ešte skôr, než v Amerike? Halloween má však úplne iný význam ako Sviatok všetkých svätých. Halloween sa takisto začal oslavovať už počas pohanských dôb, no oslavoval sa preto, lebo ľudia verili, že na prelome leta a zimy vychádzajú zlý škriatkovia, ktorí ich môžu ovplyvniť. Preto sa ľudia prezliekali dô rôznych kostýmov, aby škriatkov zmiatli a nechali ich tak.

Halloween sa na Slovensku začal oslavovať len kvôli tomu, že náš národ sa rád zabáva a nevníma tento sviatok ako sviatok. Halloween vnímame len ako zábavu. Nezabúdame však pri tej zábave na to, že aspoň jeden deň v roku by sme si mohli zaspomínať na tých, ktorí už nežijú s nami?

To, ako prežívate tieto sviatky je len na vás. Nemali by ste však zabúdať na to, že Sviatok všetkých svätých nie je jediným dňom v roku, kedy by ste mali zájsť na cintorín.

Ak by ste chceli porozprávať niečo svojim deťom o tomto sviatku, no neviete kde začať, skúste im pustiť animovanú rozprávku Coco. Na nej všetko pochopia. Sú v nej síce ukázané mexické tradície, De la muerte festivalu, avšak po pozretí tejto rozprávky sa naučíte niečo nové aj vy.

 2560x1440-pixar-animation-hd-5k-10167_1540979453.jpg

Ilustračné foto: pixabay.com

Paťka

Milujem posúvanie sa vpred v každej oblasti života. Nenávidím nudu a nedokážem obsedieť na jednom mieste. Život nie je o tom, aby sme ostali zaseknuto stáť v našej komfortnej zóne a neskúšali nové veci, nechodili na nové miesta a nespoznávali sa s novými ľudmi. 

Ďalšie články od autorky Paťka

Čo si obliecť na Silvestrovskú párty?
Kokosový vs. olivový olej. Ktorý je lepší?
3 jesenné polievky, ktoré zahrejú telo a pohladia dušu
S týmto okolo vás komáre ani len nepreletia
Vďaka týmto 5 veciam na inú ani len nepomyslí!
8 zaujímavých faktov o menštruácii
Kúpeľ z domácich čajových sáčkov bude vašim najlepším priateľom
Nechajte deti robiť chyby

Ďalšie články na podobné témy

Prečo odložiť dovolenku na neskôr? Výhody, ktoré vás presvedčia
TOP 8 atrakcií na východnom Slovensku
Západné Tatry: Zamierte k Račkovym plesám
Zažili ste mikrospánok? Môžete sa mu vyhnúť, a to jednoducho
Farby lístia v móde
Topánky do nepohody
Sviatočné raňajky bez výčitiek – 3 super recepty, ktoré musíte tento rok vyskúšať aj vy
Vianoce vedia byť aj čarovné a plné magických rituálov. Poďme v tento sviatočný čas trochu čarovať.

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.