Silvester: Neviete kam ísť a čo robiť? Pozrite si týchto pár tipov
9. 12. 2018 | Gabriela

Silvester: Neviete kam ísť a čo robiť? Pozrite si týchto pár tipov

Mnohí z nás vnímajú Silvester ako nutné zlo, či dokonca otrávene plánujú nejakú “žúrku”. Je to možno aj preto, že nie každý sa dokáže zabávať na povel a oslavovať, keď je na to vyhradený čas. Niektorí preto rebelujú a začínajú oslavovať pár dní pred Silvestrom, pretože nemajú radi diktovanú zábavu. Ako prežiť tento deň čo najlepšie?

Hoci väčšina z nás má na tento sviatok voľno a nemusia ísť do práce, nie je to tak u všetkých. A možno práve preto mnoho príbuzných trpí, pretože nemôžu osláviť Silvestra všetci spolu. Z toho dôvodu môže pomôcť, ak skúsite zmeniť uhol svojho pohľadu a nefixovať sa na konkrétny dátum. Už v starej Mezopotámii sa oslavoval Silvester, ale bolo to až v polovici marca a spájal sa s jarnou rovnodennosťou. V gréckom kalendári oslavy začínali až dňom zimného slnovratu

Tradíciu, ktorú slávime dnes zaviedli až starí Rimania, kedy od roku 46 p.n.l. Július Cézar zaviedol juliánsky kalendár a určil 1. január ako prvý deň nového roka. Hoci sa v stredoveku považovala oslava nového roka za pohanský rituál a bol zrušení, v roku 1582 sa to zase napravilo. V gregoriánskom kalendári bol 1. január opäť určený ako začiatok nového roka a tým pádom Silvester pripadol na 31. december. V skratke možno povedať, že história jasne poukazuje na to, že nie je dôležité fixovať sa na konkrétny dátum. Ten totiž sám o sebe nič neznamená.

 drinks-2578446-960-720_1544363871.jpg

Ak nemáte voľno a čas oslavovať presne na Silvestra, vyberte si iný termín. Uvidíte, ako oslobodzujúco sa budete cítiť a možno aj zábava bude o niečo lepšia. A potom, keď budete na Silvestra pracovať, nebude vám to tak ľúto.

Silvester doma (aj v obývačke)

Aj taký Silvester v obývačke nie je zlý a môže byť zábavný. V živote nastávajú situácie, kedy nemôžete opustiť dom (napr. malé deti, choroba a pod.). Ale ostatní ľudia vás môžu prísť navštíviť, aj keď to bude len na chvíľu. Veľa ľudí dodržuje na Silvestra podobné tradície ako na Vianoce. Zúčastňuje sa na omši a potom má slávnostnú večeru. Samozrejmosťou je aj sviatočné oblečenie. Podstatné je to, aby ste si tento čas voľna vychutnali v inej než všednej atmosfére a využili to, že mnohí priatelia či rodina nie je v práci, takže máte čas sa s nimi porozprávať.

Pozvite ich k sebe domov, pripravte dobré jedlo a vymyslite nejaké hry. Prípadne zorganizujte silvestrovskú turistiku alebo výlet. Alebo čo tak ísť na silvestrovské predstavenie do divadla? Počas roka naň veľa času nezostáva a práve divadelníci sú v tomto období najviac aktívni a určite nájdete predstavenie, ktoré sa vám bude páčiť. Zabudnite na televíziu a uvidíte, že aj Silvester z obývačky môže byť zážitkom.

Silvestrovské pobyty doma a v zahraničí

Mnohí z vás možno túžia osláviť Silvester v horách, prípadne v inej krajine. Zahraničie je skvelé a v mnohom neobyčajné. Existuje však jedna drobná nevýhoda. A to fakt, že v cudzej krajine môžete naraziť na iné tradície a zvyklosti. Radšej sa na ne dopredu pripravte.

To pozitívne je, že veľa luxusných rezortov a vychytených dovolenkových destinácií ponúka výhodné silvestrovské pobyty, kde máte postarané o dobré jedlo a zábavu. Máte možnosť si oddýchnuť a zrelaxovať, zároveň cestovať a naozaj naplno využiť voľno. A spomienky z takéhoto výletu tak rýchlo určite nevyprchajú.

 bora-bora-701862-960-720_1544363930.jpg

A čo sa týka Silvestra na Slovensku. Existuje množstvo hotelov, ktoré ponúkajú rovnako rôzne pobyty aj s wellness procedúrami. Stačí len “googliť” a nájdete ich pomerne dosť. Okrem toho, aj na Štedrý deň sa o vás postarajú a dokonca vás aj obdarujú. Nie je problém nájsť aj pobyty s deťmi, kedy bude o vaše deti postarané vďaka bohatému animačnému programu.

A napokon, ak ste ešte mladí alebo zábavy chtiví, aj taká jednoduchá “chatovačka” niekde v lese, bez zvedavých očí mnohých ľudí, je skvelá. Stačí si len zavolať tých správnych ľudí, ktorých máte radi a je vám s nimi fajn. Môžete napríklad spoločne variť silvestrovskú kapustnicu a mnoho iných vecí.

Ilustračné foto: Pixabay.com

Gabriela

Písanie je pre mňa relax a sebarealizácia popri každodennej práci psychológa a matky na plný úväzok. Vtedy sa môžem “skryť” za počítať a nič neriešiť.

Ďalšie články od autorky Gabriela

12 vecí, ktoré robia šťastní ľudia inak
Seriál duchovná numerológia: kozmická trojka
Všetko, čo potrebujete vedieť o skrášľujúcich olejoch
Môžeme ochorieť používaním make-upu?
Frustrácia ako začiatok niečoho nového
Nekonečný boj s rozaceou III: Tieto zmeny pomáhajú
Nekonečný boj s rozaceou II: Pomohol laser?
“NIE” zbytočnostiam: takto sa to naučíte!

Ďalšie články na podobné témy

10 vtipných faktov o Vianociach
Neobyčajné vianočné skladby: V čom je ich čaro?
Farby Veľkej noci
TOP 8 atrakcií na východnom Slovensku
Nezvyčajné pláže sveta
Zažili ste mikrospánok? Môžete sa mu vyhnúť, a to jednoducho
Život je harmonické prijímanie a dávanie, život je dýchanie
Chorvátsko trochu inak - Slavónia na jeseň

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.