Blahobyt: mať či byť?
15. 4. 2019 | Katarína

Blahobyt: mať či byť?

Nedávno som čítala článok o tom, čo nám dal a čo nám vzal materializmus. Krátko na to som bola na prednáške skvelého, rozhľadeného kouča Mariána Jelínka. Rozvinul teóriu, ktorú má niekoľkonásobne potvrdenú praxou, o šťastí a blahobyte. A tak mi nedalo a musela som sa zamyslieť nad tým, ako to vlastne vnímam ja. Musíme “mať”, aby sme boli šťastní? Alebo je naše šťastie nezávislé na tom, čo a koľko toho máme?

Blahobyt versus šťastie

Asi to na začiatok trochu otočím. Myslím, že je ťažké byť šťastný, ak nemáte základné ľudské potreby. Našťastie ja osobne to zvažujem len teoreticky, takže neviem to celkom posúdiť. Na druhej strane, ľudia v najchudobnejších krajinách sveta majú na tvári stále úsmev. Mám kamarátku, ktorá má rozbehnutý úspešný biznis. Naozaj jej všetko šliape a až na ojedinelé situácie, keď má stres, tak sa vlastne celé dni nudí. Na prvý pohľad má všetko, po čom iní túžia, ale šťastná veru nie je. Respektíve, všetko to, čo má, jej šťastie neprináša. Musí ho vyhľadávať. Je teda majetok (a blahobyt si definujte sami, lebo podľa mňa je to u každého iné) dosť na to, aby sme boli šťastní? Zdá sa, že nie. 

Mať versus byť

Mám blízkeho priateľa, ktorý slušne zarába, uživí rodinu, môže si dovoliť aj trochu luxusu. Napriek tomu sa bojí, že raz mať nebude a tak si veľmi svoj momentálny blahobyt neužíva. Ja, osobne, už dosť dlho nemeriam svoje šťastie podľa výkonu. Nezameriavam sa už na ciele o tom, koľko chcem zarobiť, vlastniť, ušetriť, čo si musím kúpiť. Všetko je to len prchavá hodnota, ktorá nám nikdy nenasýti vnútro. Zažila som, že keď som mala dosť, tak som bola presvedčená, že potrebujem viac – ani som si to neuvedomovala, len som proste prirodzene prešla fázami: prvý byt, prvý dom, prvé auto, druhé auto, dovolená v Juhoslávii... ok, to som odbehla k Básnikom, ale asi chápete, čo sa snažím povedať. A potom prišli životné výzvy, ktoré mi to hneď upratali a ja som si uvedomila jednoduchú vec – šťastie je o „byť“ nie o „mať“. 

marcus-wallis-673820-unsplash_1555360077.jpg

Môžeme si na šťastie zarobiť?

Netvrdím, že „mať“ je úplne od veci. Nepatrím k ľuďom, ktorí to vnímajú takto extrémne. Práve naopak uznám a priznávam, že mne sa „je“ oveľa lepšie keď aj „mám“. Jasné, že chcem mať dosť na to, aby som žila pohodlný život a mohla si plniť sny. Jelínek však položil základnú otázku: baví vás peniaze mať alebo peniaze zarábať? A tu je ten geniálny rozdiel. Ak vás baví to, čo robíte – baví vás zarábať peniaze – tak ste šťastní. Ak vás bavia len peniaze, tak si za ne šťastie nekúpite. Kúpite si dočasnú spokojnosť, ale neviem, či vám to bude stačiť. 

Takže treba si užívať cestu a nie jej cieľ. Ten si bez viny vychutnajte tiež, ale nenáhlite sa do neho a nezabudnite si pritom užívať. 

Ilustračné fotografie: unsplash.com

Katarína

Som autorkou úspešného románu Gamblerky. Písanie je mojou vášňou - náplňou a relaxáciou zároveň. Ukážky mojej tvorby si môžete prečítať na www.katarinamayer.sk.

Ďalšie články od autora Katarína

Môže byť hnev liečivý?
Bratislava zahalená do tajomstva a napätia: Jedinečný projekt, ktorý môžete podporiť aj vy
Ponaučenie z letmého bozku
Jarná únava, zaslúžený oddych a žeriav
Sila nášho hlasu: započúvajte sa
Láska v rodine: o pohodených ponožkách a kyslíkovej maske
Hybná sila vesmíru
Zrkadielko, zrkadielko povedz mi kto som

Ďalšie články na podobné témy

Darček, ktorý je zadarmo a dostanete ho už dnes! Čítajte ďalej...
3 účinné cvičenia na podporu duševného rastu
Strach je iba choroba, ktorá sa dá vyliečiť
Je pre vás rozhodovanie problém? Vyriešte ho pomocou troch slov
Ak Vám nefungujú afirmácie, tak jednoducho skúste aformovať
Prijímate sa v komunikácii aj so svojimi negatívnymi pocitmi, či ich iba ticho tolerujete?
Ayahuasca – magická rastlina a súčasť záhadných šamanských rituálov
Doprajte si kvalitný spánok a zapamätáte si viac!