Sila nášho hlasu: započúvajte sa
15. 3. 2019 | Katarína

Sila nášho hlasu: započúvajte sa

Minulý týždeň som sa dostala k novej piesni Anky Repkovej Hlas. Nádherný videoklip, hudba a spev, ale čo ma najviac chytilo za srdce je odkaz tejto piesne. Anka spieva svojej duši a spieva o nasledovaní vlastných snov. 

Náš hlas je súčasťou našej vnútornej sily. Nie, nebojte sa, nejdem vás nahovárať, aby ste začali spievať. V mojom prípade by to bolo hraničilo s trestným činom. Nemám hudobný sluch. Ale hlas mám a snažím sa ho používať. Najlepšie mi to ide, ak sa snažím trénovať umlčanie. Najčastejšie umlčujem môj vnútorný hlas. A ruku na srdce, dámy, určite sa to deje aj vám. 

Hlas v tichu

Väčšinou z veľmi dobrých dôvodov. Je to jednoduchšie a bezpečnejšie. Umlčíme svoj vnútorný hlas a ani si neuvedomíme, že tak hovoríme „nie“ láske, šťastiu, tvorivosti a kráse v našom živote. Náš vnútorný hlas nás však nikdy neoklame a nikdy nám nehovorí žiaden nezmysel, aj napriek tomu, že myseľ to tak vyhodnotí. Naučiť sa ho počúvať nie je jednoduché, ale je to nevyhnutné. Je to o seba-dôvere, je to o speve vlastnej duši. 

Niekedy stačí pustiť si dobrú hudbu. Alebo len tak ostať sama so sebou v tichu. A keď konečne prestane hluk našich pochybností, myšlienok, názorov (často nie našich), zrazu začujeme svoj vnútorný hlas a čím viac ho budeme počúvať, tým lepší bude svet okolo nás.  

A potom naberieme aj odvahu hovoriť veci nahlas. Náš hlas je totiž v úplnej harmónii s našimi pocitmi. 

 soroush-karimi-267337-unsplash_1552592914.jpg

Prehovor naHLAS!

Ja to najviac vnímam, keď mám strach. Strach, že niekoho zraním pravdou. Strach, že sa zosmiešnim. Strach, že nepoviem správnu vec. (Aj keď nie je mi celkom jasné, kde je tá komisia, ktorá určuje, čo je správne a nesprávne – teda okrem nášho morálneho kompasu.) Strach nám častokrát zovrie hrdlo. Veď určite ste si všimli, že keď sa bojíte – z akéhokoľvek dôvodu – tak ste zakríknutá. Ja som si zase všimla, že keď sa na ten strach vykašlem, tak si odkašlem a môj hlas je opäť silný. Nebojte sa žiť svoju pravdu a dovoľte, aby ju váš hlas niesol tam kam má. 

A na záver si neodpustím, aby som nepripomenula aj hlas volebný, ktorý môžete odovzdať už túto sobotu. Môžete tak urobiť úplne potichu, ale určite neostaňte doma. My, ženy, máme právo voliť len posledné storočie. Pridlho sme boli umlčané a mali by sme si vážiť, že to tak už nie je. Nechajme náš vnútorný hlas, aby viedol naše rozhodnutie, tak ako to potrebuje táto krásna krajina. 

Ilustračné fotografie: unsplash.com

Katarína

Som autorkou úspešného románu Gamblerky. Písanie je mojou vášňou - náplňou a relaxáciou zároveň. Ukážky mojej tvorby si môžete prečítať na www.katarinamayer.sk.

Ďalšie články od autorky Katarína

Môže byť hnev liečivý?
Bratislava zahalená do tajomstva a napätia: Jedinečný projekt, ktorý môžete podporiť aj vy
Ponaučenie z letmého bozku
Blahobyt: mať či byť?
Jarná únava, zaslúžený oddych a žeriav
Láska v rodine: o pohodených ponožkách a kyslíkovej maske
Hybná sila vesmíru
Zrkadielko, zrkadielko povedz mi kto som

Ďalšie články na podobné témy

Automatická kresba
Tulku Lama Lobsang v Bratislave a učenie buddhistickej psychológie
Sila odpúšťania je liečivá
Seriál Duchovná numerológia: výpočet numerologickej mriežky
Seriál Duchovná numerológia: význam číslic I.
Seriál duchovná numerológia: význam čísla 2
Seriál duchovná numerológia: kozmická trojka
Channeling: Objavte tajomnú cestu sebaspoznania!