Chcete niekomu skutočne pomôcť ? Tak ho prestaňte zachraňovať.
27. 5. 2019 | Zuzana

Chcete niekomu skutočne pomôcť ? Tak ho prestaňte zachraňovať.

Pomáhať je ľudské. Je to prirodzené a automatické. Ľudia dokonca radi pomáhajú. Však môže sa stať, že aj pri tom najlepšom úmysle sa vám nedarí pomôcť niekomu, komu veľmi chcete. Dokonca sa môže stať, že padnete za obeť. 

Vaša snaha vás úplne vyčerpá a zrazu ste to vy, kto by potreboval pomôcť. Ak sa ocitnete v podobnej situácii, stačí si iba uvedomiť, že medzi pomocou a záchranou je obrovský rozdiel.

Pomáham či zachraňujem?

Ak chcete naozaj niekomu pomôcť, tak mu predajte svoju skúsenosť. Naučte ho niečo, čo viete. To je jediný spôsob, ako  sa môžeme navzájom stávať lepšími. Nie je to v móde, nie je to ani bežná vec, lebo si často pletieme záchranu s pomocou. Chceme byť dobrí ľudia, chceme pomáhať, no žiaľ nevieme ako na to, preto sa často ocitáme v roli záchranára, ktorému dochádzajú sily. Týmto však nikomu nepomáhame, skôr naopak. Ako teda poznáte, že skutočne pomáhate?

No veľmi jednoducho. Akákoľvek skutočná pomoc znamená, že osoba, ktorej ju poskytujete sa stáva samostatnou. Dobrým príkladom je učenie. Ak si niekto nevie zaviazať šnúrky na topánkach, tak mu pomôžete tak, že ho to naučíte. Vo chvíli, keď si vie sám zaviazať šnúrky sa stáva nezávislým a samostatným. Navyše je ešte schopný naučiť to niekoho iného. No a vy ste slobodný. Presným opakom je zachraňovanie. To znamená, že chudák malý si nevie zaviazať šnúrky, tak mu ich budem zaväzovať donekonečna a on bude na mne závislý, no a ja sa z toho môžem zblázniť.

 tim-marshall-114623-unsplash_1525967011.jpg

Od dnes už iba pomáham

Teraz, keď už rozumiete, aký rozdiel je medzi pomocou a záchranou, môžete zmeniť svoj prístup. Zamyslite sa nad ľuďmi vo vašom okolí. Komu z nich pomáhate a koho zachraňujete? Koho učíte, to čo viete a poskytujete mu tým nezávislosť a sebe zároveň dopriavate slobodu? No a naopak. Komu poskytujete svoju energiu a akým spôsobom?

Skúste sa na to pozrieť a možno si uvedomíte, že niekoho zbytočne iba zachraňujete, pritom by ste mu vedeli pomôcť. Ak ste niekoho takého našli, tak môžete urobiť zmeny. Možno nie je ľahké povedať dosť. No zachraňovanie je vyčerpávajúca aktivita. Preto možno stojí za to povedať: „Vieš čo, ja už ďalej nebudem za teba žehliť tvoje košele, ale ak chceš, rada ťa to naučím.“

Ilustračné foto: Unsplash.com

Zuzana

Ďalšie články od autora Zuzana

Seriál duchovná numerológia: kozmická trojka
Seriál duchovná numerológia: význam čísla 2
Seriál Duchovná numerológia: význam číslic I.
Syndróm záchranára a túžba pomáhať svetu
Seriál Duchovná numerológia: výpočet numerologickej mriežky
Seriál Duchovná numerológia: Vďaka alchýmii čísiel sa o sebe dozvieme viac
Detox pomocou empsomskej soli zaručene naštartuje váš lymfatický systém
Recepty na domáce iontové nápoje

Ďalšie články na podobné témy

Rešpekt, sebaúcta a sebaláska vo vzťahu
Ľudia nám vraj nastavujú zrkadlo. Ale čo keď sa v ňom nevidím?
Ako dlho budeme čakať?
Prenechajme kontrolu mužom a dovoľme si luxus v podobe pravého ženstva
Single ženy dnešnej doby
Neviete ako ďalej a ste s rozumom v koncoch? Nechajte si poradiť od svojho srdca
Gaslighting - nebezpečná forma manipulácie, ktorá dokáže totálne rozložiť vašu psychiku
Ublížiť slovom je viac než jednoduché, dávajme si pozor na to, čo ostatným oznamujeme