Nezvyčajné pláže sveta
1. 8. 2017 | Gabriela

Nezvyčajné pláže sveta

Keď sa povie slovo pláž, pravdepodobne každý z vás si predstaví biely piesok či tyrkysovo modré more, slnko a oddych. Hoci väčšina pláží sveta ponúka práve takéto scenérie, niektoré z nich vynikajú, čo do zloženia, pôvodu či prírodných úkazov. Ak hľadáte inšpiráciu na letné dovolenky a neviete sa rozhodnúť, kam ísť a čo vidieť, môžete sa vydať po stopách najzaujímavejších pláži po celom svete. Zo všetkých tých najkrajších sa oplatí určite navštíviť nezvyčajné svetielkujúce pláže.

Svetielkujúce pláže

Naša planéta je čarovné miesto. Existujú pláže, ktoré ponúkajú neskutočný zážitok. Postarajú sa o ne výnimočné tvory a jav zvaný bioluminiscencia. Niektoré z nich môžete nájsť i vo vlastnej záhrade (napr. svätojánske mušky). My sa však zameriame na tie, ktoré žijú v mori a v noci ho nádherne presvietia. Nájdete ich napr. v Okayama (Japonsko),Primrose sand (Tasmánia), San Diego (Kalifornia), Vieques (Puerto Rico),Maledivy. Stačí si v týchto miestach vyjsť večer na pláž a vychutnávať si „hviezdy“ vo vode.

Unikátne Glass Beaches

Pláže sú pomenovaná po množstve jemných opracovaných pestrofarebných kúskoch skla. Jednu z nich môžete nájsť v štátnom parku MacKerricher neďaleko Fort Bragg. V minulosti bola táto oblasť skládkou odpadu, kde sa zhromažďovali rozbité fľaše z odpadkových košov miestnych obyvateľov. V súčasnosti sa tam už odpad nezhromažďuje. Časom sila morských vĺn rozbila a zbrúsila sklo či keramiku na malé hladké farebné kúsky pripomínajúce kamienky. Dnes je tento „odpad“ považovaný za oblastný poklad, stal sa objektom záujmu fotografov a turistov. Je dokonca zakázané odstraňovať sklo z Glass Beach.

Rovnako vlny tichomorského pobrežia Ruska vytvorili zo starých sklených fliaš, porcelánu a dlaždíc nádhernú pláž, a to konkrétne vo Vladivostoku. Príroda si však s nežiaducim odpadom poradila skvelo a vytvorila tento zázrak. Je taktiež mimoriadne obľúbená turistami.

Skrytá pláž (Playa de Amor) v Marietských ostrovoch, Mexiko

Táto pláž vyzerá ako z fantazijného sveta. Vytvorila sa zrejme potom, čo mexická vláda použila neobývané ostrovy ako cvičné ciele testovania zbraní začiatkom 20. storočia. Testovacie bomby boli príčinou vzniku i ďalších jaskýň či skalných útvarov na ostrove. Dnes sa ostrovy na tieto účely našťastie nevyužívajú. Od roku 2005 sú vyhlásené za národný park, Parque Nacional Islas Marietas. Hoci roky vojenského bombardovania poškodili faunu a flóru na mnoho rokov, súčasné obdobie pokoja pomáha prinavrátiť život do týchto oblastí. Skrytá pláž je zvonka neviditeľná a je prístupná iba cez dlhý vodný tunel spájajúci pláž s Tichým oceánom. Ak by ste sa chceli po nej poprechádzať, je potrebné vziať si loď a potom k nej doplávať.

Pláž katedrál, Ribadeo, Španielsko

Keď ju zahliadnete, neuveríte tomu, že bola vytvorená prírodou bez použitia ľudského umu. Ohromujúce klenby a stĺpy z kameňa týčiace sa nad touto plážou totiž naozaj pripomínajú architektúru katedrál. Divoká voda obmývajúca pobrežie a mestečko Ribadeo po tisíce rokov spôsobila, že dnes si môžeme vychutnať tento nezvyčajný prírodný úkaz. Odporúčam vám ju navštíviť počas dňa (najlepšie v auguste) v čase odlivu, pomôže vám v tom i rozvrh odlivu pre túto pláž dostupný na stránke tejto pláže (playadecatedrales.com).

 pexels-photo-176400_1501572217.jpg

Ružová pláž, Bahamy a iné farebné pláže

Ako možno už názov napovedá, táto pláž je výnimočná tým, že je sfarbená doružova. Nezvyčajný ružový piesok je pigmentovaný vyprahnutými zvyškami koralov (organizmus foraminifera – má červeno-ružovú škrupinu), ktoré sú vymývané a rozdrvené na drobné kúsky surfovaním. Okrem Bahám môžete ružové pláže nájsť napr. na Holandskom Karibskom ostrove (Bonaire Pink Beach), na Bermudách (Horseshoe), v Grécku (Elafonisi Beach, Balos Lagoon Beach), na Filipínach (Pink Beach of Great Santa Cruz Island), v Indonézii (Pink Beach of Komodo) či v iných častiach sveta. Vedeli ste, že existujú i čierne, fialové, červené či zelené pláže? Čierne pláže možno nájsť na Havaji (Punaluu Black Sand Beach), kde sfarbenie piesku spôsobila čadičová láva, ktorá vytekala do mora a rapídne sa schladila.

Fialový piesok si môžete vychutnať na pláži v Kalifornii (Pfeiffer Purple Sand Beach), ktorý vznikol z prímesí mangána usadeného v okolitých kopcoch, erodujúcich do mora. Červené pláže na Galapágoch (Red Sand Beach, Rapida) sú zase dôsledkom oxidácie bohatých ložísk železa v okolí. Hoci je možné, že sfarbenie spôsobili i vyplavované koralové sedimenty. Dúfam, že som vás aspoň trošku namotivovala a už teraz plánujete výlet, aby ste videli čo najviac z týchto očarujúcich a dych berúcich pláží.

Ilustračné foto: Pexels.com

Gabriela

Písanie je pre mňa relax a sebarealizácia popri každodennej práci psychológa a matky na plný úväzok. Vtedy sa môžem “skryť” za počítať a nič neriešiť.

Ďalšie články od autora Gabriela

Aj vy ste naleteli? Superpotraviny vám nezaručia zdravší a dlhší život
Kolagénom vyriešite mnoho problémov
Prečo neplatí jednoduché: Mysli pozitívne?!
8 tipov ako sa zbaviť kíl bez zbytočného trápenia
Ako na strašiaka s názvom strie?
Cvičenie neformuje len telo: TOTO bude bonus navyše!
Skvelé recepty na domácu horúcu čokoládu. A zima nemá šancu!
Novoročné ciele: Ako si ich nastaviť a konečne nezlyhať!

Ďalšie články na podobné témy

Nie je more ako more, vyberte si pre vašu dovolenku to ideálne
Ako byť krásna na cestách? Tipy, ako zažiariť aj bez plného kufra!
Užitočné cestovateľské web stránky, ktoré ti ušetria peniaze
TOP 8 atrakcií na strednom Slovensku
TOP 10 destinácií pre odvážne SINGLE ženy!
Ako docieliť aby naša pokožka bola v lete čo najdlhšie hladká?
Cestovanie po Slovensku po stopách režisérov
Západné Tatry: Zamierte k Račkovym plesám