Novoročné ciele: Ako si ich nastaviť a konečne nezlyhať!
26. 12. 2019 | Gabriela

Novoročné ciele: Ako si ich nastaviť a konečne nezlyhať!

Nový rok je najčastejším spúšťačom rôznych predsavzatí a cieľov. Túžba začať odznova a zabudnúť na to, čo sa vám v minulom roku nepodarilo je často taká veľká, že výhľad nového začiatku je veľmi lákavý. Preto si mnohí z nás stanovujú rôzne ciele, ktoré často ani nedokážu splniť.

Dôsledkom je potom obrovská frustrácia či sklamanie zo seba samého a nechuť pokračovať. Možno aj vy túžite po tom, aby ste sa konečne niekam pohli a svoj život zmenili k lepšiemu. V mnohých prípadoch stačí málo, aby sa všetko podarilo. Preto sa skúste pozrieť na týchto pár tipov, ako zatočiť s novoročnými predsavzatiami raz a navždy!

1.  Spoznajte samé seba a majte sa radi také aké ste!

Väčšina predsavzatí pramení z nespokojnosti, sklamania či frustrácie. Túžba niečo zmeniť sa môže týkať ktorejkoľvek oblasti života: rodiny, kariéry či vzťahov. Na začiatok je preto najdôležitejšie ponoriť sa do vlastného vnútra a dať si tzv. “rande” so sebou. Mať čas spoznať sa. Preto si nájdite pokojné miesto a už si poslednýkrát spíšte zoznam toho, v čom ste dobrá, čo vám ide jednoducho od ruky a nikdy ste sa za to nepochválili.

Toto sú oblasti, na ktorých môžete stavať, pretože ste v nich výnimočné a robíte ich bez veľkej námahy. V nich sa potom zlepšujte a na nedostatky nebude čas. Keď si tento zoznam už spíšete, neporovnávajte sa, ani len sama so sebou. Nemyslite na to, čo na zozname nie je a mali by ste vedieť. Len zistite to, v čom ste dobré a pochváľte sa za to! Ak na to neviete prísť sama, požiadajte svojich priateľov či blízkych, aby vám s tým pomohli.

 woman-3053492-960-720_1546795052.jpg

2.  Určte si svoje ciele!

A to jednotlivo pre rôzne oblasti života. Konkrétne: zdravie, kariéra, rodina a vzťahy, túžby a sny. Pokojne môžete aj preháňať, ale  zostaňte v realite. Predstavte si, čo by ste urobili, ak by ste mohli a nemali strach. Čo by ste chceli dosiahnuť? Kam by ste chceli ísť? A keď si tieto ciele spíšete, tak si ku každému z nich napíšte aj dátum - dokedy chcete tento cieľ dosiahnuť. A potom si z každej oblasti vyberte jeden hlavný cieľ a spíšte si ich pod nadpis: Moje hlavné ciele na rok 2020.

Za každé priblíženie k cieľu sa potom pochváľte alebo si doprajte odmenu. Ak sa vám napríklad aj nepodarí dosiahnuť čiastkový cieľ, nezúfajte. Pamätajte, že aj zajtra je deň a môžete začať odznova.

Tip: neočakávajte od seba veľa a nestanovujte si viacero rôznych cieľov. Ak ich predsa máte, prioritizujte. Určte si, čo má pre vás najväčšiu hodnotu a podľa toho usmerňujte svoje kroky. Pri veľkom množstve cieľov môžete stratiť fokus, lebo zrazu neviete, čo skôr. Zvyčajne sa preto dostaví pocit, že nič nerobíte poriadne a frustruje vás to. Tiež nie je dobré zvoliť si len jeden cieľ.

3.  Vypracujte si svoj akčný plán

To znamená, že si jednotlivé kroky potrebné k dosianutiu cieľa poriadne naplánujete a rozdrobíte. Napíšte si, čo všetko potrebujete, aby ste ho dosiahli. Potom porozmýšľajte, kto všetko vám môže počas tejto cesty pomôcť. Aké prekážky vás môžu stretnúť. Aké zručnosti si budete musieť rozvinúť a pod. Potom si svoje ciele nezabudnite vizualizovať - t.j. zobraziť ako svoju nástenku snov, ktorú si dáte na viditeľné miesto, aby ste si ich stále pripomínali. Platí, že všetko čo si dokážete predstaviť, viete aj splniť.

 female-865110-960-720_1546795050.jpg

4.  Vydrž a buď silná

Každá zmena vyžaduje vytrvalosť a silu. Ak ste sa vydali na cestu nového, lepšieho JA, tak sa určite stretnete s rôznym prekážkami, ťažkosťami, ktoré budete musieť zdolať. Možno prídu okamihy, kedy to budete chcieť všetko vzdať, ale vy to neurobíte. Po každom zlom dni prichádza predsa nový deň, kedy môžete začať znova a pokračovať v plnení svojich snov. Nepozerajte sa len na svoje zlyhania ale najmä na to, kam ste prišli, čo ste sa naučili a čo ste prekonali. Pamätajte si, že nie je dôležitý cieľ ale cesta.

Poznámka na záver: Buďte vždy pripravené svoje ciele meniť a prispôsobovať nevyspytateľnosti života. To, čo nám od počiatku pomáha prežiť a zdokonaľovať sa, je práve schopnosť adaptovať sa na meniace sa prostredie. Nefixujte sa na cieľ len preto, že ste si to tak naplánovali. Ak pre vás prestane mať zmysel, zanechajte ho. Život sa nedá predvídať. Meňte, opravujte, korigujte. V konečnom dôsledku nejde až tak o dosiahnutie cieľov ale o objavenie svojho vlastného JA, svojej životnej radosti a spokojnosti.

A novoročné predsavzatia nemajú byť ďalším stresorom vo vašom živote, ale motiváciou vydržať a konečne naplno ŽIŤ!

Ilustračné foto: Pixabay.com

Gabriela

Písanie je pre mňa relax a sebarealizácia popri každodennej práci psychológa a matky na plný úväzok. Vtedy sa môžem “skryť” za počítať a nič neriešiť.

Ďalšie články od autora Gabriela

Aj vy ste naleteli? Superpotraviny vám nezaručia zdravší a dlhší život
Kolagénom vyriešite mnoho problémov
Prečo neplatí jednoduché: Mysli pozitívne?!
8 tipov ako sa zbaviť kíl bez zbytočného trápenia
Ako na strašiaka s názvom strie?
Cvičenie neformuje len telo: TOTO bude bonus navyše!
Skvelé recepty na domácu horúcu čokoládu. A zima nemá šancu!
Neviete čo darovať? Skvelé tipy na vianočné darčeky pre priateľov

Ďalšie články na podobné témy

Úspešné mamičky, ktoré dokázali skĺbiť materstvo a kariéru. Zvládnete to aj vy!
Psychológovia tvrdia, že úspešní podnikatelia majú tieto 4 osobnostné črty
Ako začať podnikať popri dieťati
Nádherný nový rok 2019
Dávate si správne novoročné predsavzatia?
Keď máte jasný cieľ, musíte na ňom pracovať
Pripravte sa na leto – inak
Dobrodružstvo je nebezpečné, ale rutina je smrteľná