10 vtipných faktov o Vianociach
23. 12. 2018 | Paťka

10 vtipných faktov o Vianociach

O Vianociach toho už vieme veľa. Poznáte však pár vtipných faktov z iných krajín? Vianoce sa slávia skoro v každej rodine inak a nie to ešte v iných krajinách. Vedeli ste napríklad o tom, že Santa Claus nechodí len zo Severného póla?

1. Americký hit Jingle Bells nebol napísaný pre Vianoce ale pre Deň vďakyvzdania.

Pieseň bola napísaná v roku 1857 Jamesom Lordom Pierpontom a uverejnená pod názvom ,,One Horse Open Sleigh". Táto skladba bola napísaná na počesť slávnych pretekov saní v Medforde. Američania si túto tradíciu trochu pozmenili a vytvorili z nej vianočnú pieseň. Vedeli ste o tom, že Jingle Bells bola prvou skladbou hranou z vesmíru?

2. V Nórsku Santa Claus nechodí zo Severného póla ale zo Španielska.

A to nie je všetko. V Nórsku neexistujú milí Santovi pomocníci. Santa v Nórsku má so sebou chlapcov a dievčatá, ktorých tváre sú pomaľované čiernou farbou a unášajú zlé deti, ktoré so sebou zoberú do Španielska.

3. Ak nájdete v Nemecku, Poľsku alebo na Ukrajine pavúčiu sieť na stromčeku, budete mať šťastný rok.

Podľa jednej legendy prešiel pavúk po perinke Ježiša pár chvíľ po jeho narodení. Pravdu sa síce nedozvieme ani z Biblie, a tak Nemcom ostáva len veriť, že pavučina na strome im naozaj prinesie šťastie.

4. Dva týždne pred Vianocami si dávajte pozor. V týchto dňoch sa najčastejšie ukončujú vzťahy.

Podľa analýzy dát z Facebooku sa páry najčastejšie rozchádzajú 2 týždne pred Vianocami. Kto by si predsa chcel ničiť sviatky.

5. Tradičná večera v Arménsku pozostáva z vysmážanej ryby, šalátu a špenátu.

Keby naša štedrovečerná večera pozostávala len z tohto jedla, určite by bolo na pohotovostiach menej ľudí so žaludočnými problémami.

6. Japonci si užívajú Vianoce v KFC.

Keďže v Japonsku žije iba veľmi malé percento kresťanov, Vianoce sa u nich vo veľkom neslávia. Reťazec KFC prišiel v roku 1947 s kampaňou, ktorá zobrazovala jediné možné vianočné menu a to vysmážané kura s vínom. Nie je to síce typické vianočné jedlo, no vďaka nemu si môžu Japonci užiť Vianoce.

 photo-1513195301785-4b50e6b11a43_1545555196.jpg

7. Prvý vianočný stromček nebol v skutočnosti stromček.

Úplne prvý vianočný stromček, ktorý mali ľudia vo svojich príbytkoch nebol stromček. Bolo to husie perie nafarbené zelenou farbou a poukladané do tvaru stromčeka. Táto tradícia sa zaviedla v 19. storočí v Nemecku a od 20. storočia sa tieto ,,stromčeky” rozšírili aj do Spojených štátov.

8. Island má až 13 Santa Clausov a starú dámu, ktorá unáša zlé deti.

Títo 13 mužíci nosia deťom počas 13 dní pred Vianocami darčeky. Nie sú to však len dobrí mužíci. Každý jeden z nich obdaruje dieťa buď sladkou odmenou, alebo hnilými zemiakmi. Podľa toho, či deti poslúchali.

9. V Nemecku počas Štedrého dňa môžu úplne čisté duše rozumieť zvieratám.

Za čisté duše sa považujú najmä tie detské. Vraví sa, že malé deti môžu vidieť aj to, ako sa voda v riekach premení na víno.

10. Kvôli vianočným dekoráciám skončí na pohotovostiach niekoľko stoviek ľudí na Slovensku.

Nejde len o rozbité vianočné gule zapichnuté v nohách. Výstraha, že vianočné ozdoby majú byť mimo dosahu detí nevznikla len tak. Vianočné ozdoby sú nádherné, no môžu nám aj uškodiť. Preto je potrebné, aby s nimi narábali iba tí, ktorí vedia čo robia. A najmä ak sa jedná o svetielka.

Ilustračné foto: Unsplash.com

Paťka

Milujem posúvanie sa vpred v každej oblasti života. Nenávidím nudu a nedokážem obsedieť na jednom mieste. Život nie je o tom, aby sme ostali zaseknuto stáť v našej komfortnej zóne a neskúšali nové veci, nechodili na nové miesta a nespoznávali sa s novými ľudmi. 

Ďalšie články od autorky Paťka

8 zaujímavých faktov o menštruácii
Kúpeľ z domácich čajových sáčkov bude vašim najlepším priateľom
Nechajte deti robiť chyby
Ako som schudla 10 kg?
Kokosový vs. olivový olej. Ktorý je lepší?
Ktoré mydlo je najlepšie na intímnu hygienu?
Postav sa pred zrkadlo a povedz si, že si nádherná
Ako žrať a nepribrať IV.: Bojíme sa tukov

Ďalšie články na podobné témy

Silvester: Neviete kam ísť a čo robiť? Pozrite si týchto pár tipov
Vianočné nákupy na poslednú chvíľu. Ako na to?
Sviatočné raňajky bez výčitiek – 3 super recepty, ktoré musíte tento rok vyskúšať aj vy
Vianoce vedia byť aj čarovné a plné magických rituálov. Poďme v tento sviatočný čas trochu čarovať.
Sviatkové problémy s pleťou. Čo hrozí a ako s nimi zatočiť?
Ako prežiť Vianoce v pokoji, aj keď ich nemám rada
Novoročné oslavy po španielsky
5 seriálov na dlhé zimné večery

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.