10 vtipných faktov o Vianociach
23. 12. 2018 | Paťka

10 vtipných faktov o Vianociach

O Vianociach toho už vieme veľa. Poznáte však pár vtipných faktov z iných krajín? Vianoce sa slávia skoro v každej rodine inak a nie to ešte v iných krajinách. Vedeli ste napríklad o tom, že Santa Claus nechodí len zo Severného póla?

1. Americký hit Jingle Bells nebol napísaný pre Vianoce ale pre Deň vďakyvzdania.

Pieseň bola napísaná v roku 1857 Jamesom Lordom Pierpontom a uverejnená pod názvom ,,One Horse Open Sleigh". Táto skladba bola napísaná na počesť slávnych pretekov saní v Medforde. Američania si túto tradíciu trochu pozmenili a vytvorili z nej vianočnú pieseň. Vedeli ste o tom, že Jingle Bells bola prvou skladbou hranou z vesmíru?

2. V Nórsku Santa Claus nechodí zo Severného póla ale zo Španielska.

A to nie je všetko. V Nórsku neexistujú milí Santovi pomocníci. Santa v Nórsku má so sebou chlapcov a dievčatá, ktorých tváre sú pomaľované čiernou farbou a unášajú zlé deti, ktoré so sebou zoberú do Španielska.

3. Ak nájdete v Nemecku, Poľsku alebo na Ukrajine pavúčiu sieť na stromčeku, budete mať šťastný rok.

Podľa jednej legendy prešiel pavúk po perinke Ježiša pár chvíľ po jeho narodení. Pravdu sa síce nedozvieme ani z Biblie, a tak Nemcom ostáva len veriť, že pavučina na strome im naozaj prinesie šťastie.

4. Dva týždne pred Vianocami si dávajte pozor. V týchto dňoch sa najčastejšie ukončujú vzťahy.

Podľa analýzy dát z Facebooku sa páry najčastejšie rozchádzajú 2 týždne pred Vianocami. Kto by si predsa chcel ničiť sviatky.

5. Tradičná večera v Arménsku pozostáva z vysmážanej ryby, šalátu a špenátu.

Keby naša štedrovečerná večera pozostávala len z tohto jedla, určite by bolo na pohotovostiach menej ľudí so žaludočnými problémami.

6. Japonci si užívajú Vianoce v KFC.

Keďže v Japonsku žije iba veľmi malé percento kresťanov, Vianoce sa u nich vo veľkom neslávia. Reťazec KFC prišiel v roku 1947 s kampaňou, ktorá zobrazovala jediné možné vianočné menu a to vysmážané kura s vínom. Nie je to síce typické vianočné jedlo, no vďaka nemu si môžu Japonci užiť Vianoce.

 photo-1513195301785-4b50e6b11a43_1545555196.jpg

7. Prvý vianočný stromček nebol v skutočnosti stromček.

Úplne prvý vianočný stromček, ktorý mali ľudia vo svojich príbytkoch nebol stromček. Bolo to husie perie nafarbené zelenou farbou a poukladané do tvaru stromčeka. Táto tradícia sa zaviedla v 19. storočí v Nemecku a od 20. storočia sa tieto ,,stromčeky” rozšírili aj do Spojených štátov.

8. Island má až 13 Santa Clausov a starú dámu, ktorá unáša zlé deti.

Títo 13 mužíci nosia deťom počas 13 dní pred Vianocami darčeky. Nie sú to však len dobrí mužíci. Každý jeden z nich obdaruje dieťa buď sladkou odmenou, alebo hnilými zemiakmi. Podľa toho, či deti poslúchali.

9. V Nemecku počas Štedrého dňa môžu úplne čisté duše rozumieť zvieratám.

Za čisté duše sa považujú najmä tie detské. Vraví sa, že malé deti môžu vidieť aj to, ako sa voda v riekach premení na víno.

10. Kvôli vianočným dekoráciám skončí na pohotovostiach niekoľko stoviek ľudí na Slovensku.

Nejde len o rozbité vianočné gule zapichnuté v nohách. Výstraha, že vianočné ozdoby majú byť mimo dosahu detí nevznikla len tak. Vianočné ozdoby sú nádherné, no môžu nám aj uškodiť. Preto je potrebné, aby s nimi narábali iba tí, ktorí vedia čo robia. A najmä ak sa jedná o svetielka.

Ilustračné foto: Unsplash.com

Paťka

Milujem posúvanie sa vpred v každej oblasti života. Nenávidím nudu a nedokážem obsedieť na jednom mieste. Život nie je o tom, aby sme ostali zaseknuto stáť v našej komfortnej zóne a neskúšali nové veci, nechodili na nové miesta a nespoznávali sa s novými ľudmi. 

Ďalšie články od autorky Paťka

Zranenia pri sexe alebo intímna bolesť
Ako žrať a nepribrať II.
Ako žrať a nepribrať I.
Mýlite si pravú a ľavú stranu? Možno máte chybu v mozgu
Rozprávky prebudia našu fantáziu a pohladia dušu
Poďme sa zoznámiť: Paťka
Valentínsky špeciál: Ako prekvapiť tých, ktorí nemajú radi prekvapenia?
Adriana Mátyásová: Kamarátske stretnutie zmenilo môj život

Ďalšie články na podobné témy

Silvester: Neviete kam ísť a čo robiť? Pozrite si týchto pár tipov
Vianočné nákupy na poslednú chvíľu. Ako na to?
Sviatočné raňajky bez výčitiek – 3 super recepty, ktoré musíte tento rok vyskúšať aj vy
Vianoce vedia byť aj čarovné a plné magických rituálov. Poďme v tento sviatočný čas trochu čarovať.
Sviatkové problémy s pleťou. Čo hrozí a ako s nimi zatočiť?
Ako prežiť Vianoce v pokoji, aj keď ich nemám rada
Novoročné oslavy po španielsky
5 seriálov na dlhé zimné večery

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.