Telo v plavkách. Čo priláka pohľad mužov?
30. 7. 2017 | Gabriela

Telo v plavkách. Čo priláka pohľad mužov?

Na ženy sú kladené omnoho väčšie nároky, čo sa týka krásy, než na mužov. Nie je účelom tohto článku rozoberať, či je to spravodlivé alebo žiaduce. Z evolučného hľadiska ide o fakt, aspoň to tak tvrdia evoluční psychológovia. A povedzme si na rovinu. Kozmetický priemysel vie z toho dokonale ťažiť. Veľmi obľúbené a často najdrahšie sú prípravky odďaľujúce starnutie. Pretože omnoho častejšie sa stretnete s tým, že 40 či 50-ročná žena túži vyzerať na 20 až 25 rokov než naopak. Ale teraz k téme.

Všeobecne je známe, že muži preferujú dobre tvarované prsia, symetrickú tvár, krásny úsmev, veľké oči, štíhle nohy a lesklé vlasy. Existuje však množstvo jemnejších ukazovateľov krásy, ktoré podľa novších výskumov, ovplyvňujú hodnotenie atraktivity u žien. Evoluční psychológovia tvrdia, že tieto vlastnosti sú vnímajú muži kvôli ich ťažkej falšovateľnosti. Ide najmä o signály veku a reprodukčnej hodnoty ženy.

Ženský hlas ako ukazovateľ atraktívnosti

Sociálni psychológovia pred viac ako 40 rokmi zistili, že fyzickú atraktívnosť ženy je možné posúdiť i prostredníctvom telefonického rozhovoru pri nedostupnosti vizuálnych signálov. Ako je to možné? Výskumne sa potvrdilo, že vnímaná atraktívnosť hlasov žien súvisí skutočne s atraktívnosťou ich tvárí. V experimentoch muži nezávisle posudzovali atraktívnosť skupiny ženských tvárí a potom ďalej nezávisle hodnotili príťažlivosť hlasov u rovnakej vzorky žien. Muži posudzujúci hlasy a tváre, nevedeli, ktoré tváre a hlasy patria ku ktorej žene. Dokázalo sa však, že ak muži hodnotia ženský hlas za atraktívny, majú tendenciu hodnotiť zodpovedajúcu tvár za tiež atraktívnu. Všeobecne platí, že vyšší ženský hlas je považovaný za mladší a teda atraktívnejší.

Limbálne kruhy

Ide o tmavý krúžok okolo dúhovky, pri okraji rohovky. Hrubý tmavý kruh je považovaný za signál mladosti a zdravia, pretože krúžok sa sužuje a stráca starnutím. Preto nie je prekvapením, že hrubé limbálne kruhy výrazne zvyšujú posudzovanie atraktívnosti.

pexels-photo-188691_1501447848.jpg

Bedrové zakrivenie

Iba nedávno štúdie demonštrovali, že lumbálne zakrivenie sa tiež považuje za univerzálny štandard ženskej krásy. Muži si podvedome všímajú bedrové zakrivenie ženského tela a hodnotia tak atraktívnosť ženy. Evolučný pôvod bedrového zakrivenia ako signálu krásy, pochádza ešte z čias problémov biblických žien v období tehotenstva. Ak bola ich chrbtica podobne zakrivená ako mužská, svalová únava a bolesť krížov, ktorým museli čeliť, bola značná. Preto ženskejšie zakrivenie chrbta bolo pre lepšie zvládanie tehotenstva výhodnejšie i čo sa týka hľadania potravy.

Pomer pása k bokom

Priekopnícky výskum evolučného psychológa Dev Singh odhalil význam pomeru pása k bokom v posudzovaní atraktívnosti žien. Prepubescentní chlapci a dievčatá sa nelíšia v pomere bokov a pása. Avšak v puberte, keď ženy dosiahnu reprodukčnú schopnosť, pomer pásu k bedrám sa začína posúvať smerom nadol. U mužov sa to nedeje. Ako ženy starnú, pomer pása k bedrám sa začína meniť smerom nahor. Pás je zvyčajne väčší ako boky. A ženská reprodukčná schopnosť je nižšia. Najatraktívnejší sa považuje pás, ktorý je menší ako tri štvrtiny veľkosti bokov. Údajne pritiahne najviac mužských pohľadov a vysiela signál, že žena je tá pravá na vynosenie dieťaťa. Možno práve preto sú za ideálne miery považované obvod pása 60 cm a bokov 90 cm. Jedna štúdia dokonca zistila, že správny pomer pásu k bokom pomáhala mužom zapamätať si biografické a osobné informácie o žene. Vtipné, čo poviete.

V súčasnosti, najmä v industriálnych spoločnostiach, kde sa obezita stala zdravotným problémom, začal tento pomer symbolizovať nielen mladosť, ale aj kondíciu a zdravie vo všeobecnosti.

Niektoré zistenia sú naozaj zaujímavé a myslím, že ani muži samotní si neuvedomujú, čo hrá kľúčovú rolu v posudzovaní ženskej atraktívnosti. My ženy si však, aspoň podľa týchto tvrdení, môžeme vydýchnuť. Ani v jednom z prípadov nebola spomínaná dokonalá štíhla postava či pokožka bez strií a celulitídy. Vychutnajte si preto krásne leto v plavkách!

Ilustračné foto: Pexels.com

Gabriela

Písanie je pre mňa relax a sebarealizácia popri každodennej práci psychológa a matky na plný úväzok. Vtedy sa môžem “skryť” za počítať a nič neriešiť.

Ďalšie články od autora Gabriela

Aj vy ste naleteli? Superpotraviny vám nezaručia zdravší a dlhší život
Kolagénom vyriešite mnoho problémov
Prečo neplatí jednoduché: Mysli pozitívne?!
8 tipov ako sa zbaviť kíl bez zbytočného trápenia
Ako na strašiaka s názvom strie?
Cvičenie neformuje len telo: TOTO bude bonus navyše!
Skvelé recepty na domácu horúcu čokoládu. A zima nemá šancu!
Novoročné ciele: Ako si ich nastaviť a konečne nezlyhať!

Ďalšie články na podobné témy

Už konečne prestaňme s opakovaním a porovnávaním
Kde príroda nepomohla, tam jej pomôžme
Kľúč k spokojnému partnerstvu - existuje vôbec?
Za lepší pocit, za lepšie zdravie, za lepšiu verziu seba!
Ako na strašiaka s názvom strie?
Zažiarte na vlastnej svadbe so šatami za minimum!
Nedarí sa vám otehotnieť? Vyskúšajte prírodnú liečbu
Ako by mala vyzerať top asistentka?