Budú aplikácie pre duševné zdravie efektívnou alternatívou, keď si nebudete môcť dovoliť terapiu?
22. 2. 2019 | Gabriela

Budú aplikácie pre duševné zdravie efektívnou alternatívou, keď si nebudete môcť dovoliť terapiu?

V súčasnosti používame aplikácie  takmer na všetko. Či už ide o čistenie zubov, učenie jazykov, dokonca aj o duševné zdravie. Možno ste doteraz ani len nepočuli, že by nejaká aplikácia dokázala liečiť depresie alebo úzkosti. Ale vraj áno. Na trhu sa ich objavilo v poslednom čase veľa. Dôvodom ich vzniku je fakt, že nie každý má čas a peniaze na predražené terapie či chuť navštíviť psychológa alebo psychoterapeuta.

Väčšina týchto aplikácií predstavuje cenovo dostupný spôsob, ako si poradiť s vlastnými ťažkosťami a navyše z pohodlia domova. V priebehu niekoľkých minút môžete sprostredkovane zažiť sami na sebe rôzne terapeutické techniky a “osvedčené postupy”, napríklad kognitívno-behaviorálnej terapie (KBT) a vyriešiť čokoľvek od depresie, úzkosti, bipolárnej či obsedantno-kompulzívnej poruchy.

Znie vám to až príliš ideálne? Pri väčšine aplikácií sľubujúcich zaručené, overené postupy a výsledky je potrebné dávať si pozor. Ich efektivita nie je často podporená vedeckým výskumom či odborníkmi na duševné zdravie. Napriek tomu je týmto aplikáciám predpovedaná významná budúcnosť v oblasti starostlivosti o duševné zdravie. Najmä kvôli ich dostupnosti. Aj keď žijeme v 21. storočí, len malé percento ľudí aktívne vyhľadáva profesionálnu pomoc pri psychických ťažkostiach. Medzi časté dôvody patria, napr. pocit hanby či viny, nedostatok mobility či finančných prostriedkov.

Aplikácie v oblasti duševného zdravia majú potenciál osloviť ľudí, ktorí by inak nedostali pomoc práve odstránením týchto prekážok. Okrem toho ich obrovskou výhodou je zabezpečenie súkromia a dôverného prostredia, čo je mimoriadne dôležité pre ostýchavých či stále váhajúcich ľudí.

Otázne je, či tieto aplikácie dokážu plne nahradiť kvalitnú terapiu zoči voči terapeutovi. Hoci tie najlepšie z nich ponúkajú možnosť priamej, nepretržitej komunikácie s odborníkmi, ktorí sú pripravení odpovedať na tie najsúrnejšie otázky.

A čo hovorí prax? Psychológovia, ktorí tieto aplikácie použili u svojich pacientov väčšinou tvrdia, že ide o vhodný spôsob, ako pomôcť ľuďom zostať v kontakte s terapiou aj počas bežného dňa. Ale nie je možné považovať ich za náhradu tradičnej terapie. Ak ste ale zvedaví, prípadne vám chýba čas či finančné zdroje a potrebujete pomôcť v oblasti duševného zdravia, pozrite si niektoré z týchto free aplikácií. A sami na sebe môžete zistiť, či vám ich používanie pomohlo v tom, aby ste sa cítili lepšie. 

What’s Up

Ide o bezplatnú aplikáciu pre Android a iOS, ktorá využíva metódy kognitívnej behaviorálnej terapie (CBT) a metódy Acceptance Commitment Therapy (ACT). Prostredníctvom nej si môžete poriešiť depresiu, úzkosť, stres a mnohé ďalšie problémy. Využíva systém používania pozitívnych a negatívnych návykov, pričom pomáha prerušiť tie, ktoré sú kontraproduktívne. Aplikácia tiež pomáha v zastavení používania tzv. automatických myšlienok, ktoré ľudí často brzdia v dosiahnutí cieľov a zmien.

Quit That!

Ide o bezplatnú aplikáciu pre iOS, ktorá pomáha používateľom poraziť nesprávne návyky alebo závislosť. Ak túžite prestať piť alkohol, fajčiť alebo užívať drogy, aj toto môže byť nástroj, ktorý vám v tom pomôže. Sleduje totiž váš pokrok a to, čo ste dosiahli od začiatku používania tejto aplikácie.

Self-Help for Anxiety Management (SAM)

SAM môže byť ideálnou aplikáciou pre každého, komu nie je príliš blízka meditácia či relaxácia a túži po zmiernení úzkosti. Je vhodná pre iOS či Android. Používatelia sú vyzvaní, aby si vytvorili vlastnú 24-hodinovú sadu nástrojov zmierňujúcich úzkosť, ktorá im umožní sledovať úzkostné myšlienky a správanie v priebehu dňa. Prostredníctvom aplikácie majú tiež možnosť zoznámiť sa s 25 rôznymi technikami sebapomoci a prepojiť sa s  inými používateľmi v online komunite.

photo-1542021708767-220f599fdadf_1550676711.jpg

MoodTools

Táto bezplatná aplikácia sa zameriava na podporu ľudí s klinickou depresiou. Obsahuje užitočné videá, ktoré im môžu pomôcť zlepšiť náladu a správanie. Tiež ponúka spôsob zaznamenávania a analýzy myšlienok pomocou zásad kognitívnej behaviorálnej terapie (KBT), či prevenciu samovrážd. 

Live OCD Free

Aplikácia na zmiernenie ťažkostí spojených s obsedantno-kompulzívnou poruchou. Pomáha používateľom vytvárať praktické ciele a poskytuje množstvo nástrojov, ktoré pomáhajú bojovať s OCD v každom okamihu. Ponúka tiež možnosť využívať fórum (prístupné z webovej stránky), prostredníctvom ktorého by ste mali dostať podporu.

A platená aplikácia:

Talkspace Online Therapy

Skvelá aplikácia na liečbu depresie, je však platená 49$ za týždeň. Je vhodná pre iOS a Android. Jej obrovskou výhodou oproti tým neplateným je to, že môžete posielať textové správy vyškoleným profesionálom. A to tak často, ako potrebujete.

Tak čo? Vyskúšate niektorú z nich?

Ilustračné foto: Pixabay.com

Gabriela

Písanie je pre mňa relax a sebarealizácia popri každodennej práci psychológa a matky na plný úväzok. Vtedy sa môžem “skryť” za počítať a nič neriešiť.

Ďalšie články od autora Gabriela

S týmto sa už vaša pleť lesknúť nebude
Jednoduché triky pre krásne vlasy
Aj vy ste naleteli? Superpotraviny vám nezaručia zdravší a dlhší život
Kolagénom vyriešite mnoho problémov
Prečo neplatí jednoduché: Mysli pozitívne?!
8 tipov ako sa zbaviť kíl bez zbytočného trápenia
Ako na strašiaka s názvom strie?
Cvičenie neformuje len telo: TOTO bude bonus navyše!

Ďalšie články na podobné témy

Tetánia – syndróm alebo len strach pred sebou samým?
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie IX
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie XV
Seriál psychosomatika: keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie XVI
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie XVII
Bojujú so syndrómom náhleho úmrtia dojčiat. Aj váš hlas zaváži!
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie VII
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie X