Krásna pleť v lete i bez make-upu
30. 7. 2017 | Gabriela

Krásna pleť v lete i bez make-upu

V lete viac ako inokedy túžime zažiariť a okúzliť. A čo je najčastejšie viditeľné na tele ženy a nedá sa jednoducho zakryť, ako iné časti tela? Hádate správne, je to naša pleť. Počas leta je starostlivosť o ňu nemenej dôležitá, možno i dôležitejšia než v iné ročné obdobia. Navyše vplyvom tepla a vlhka zvyčajné triky k zamaskovaniu jej drobných nedokonalostí nefungujú. Z toho dôvodu je dôležité už čo najskôr začať s prípravou pleti na leto, aby i s minimom make-upu vyzerala skvelo.

Ranná káva s mliekom

Je pomerne stále dosť časté, že i dospelí bojujú s aknóznou pleťou. Nebolo tomu inak ani u mňa. Harvardské štúdie z roku 2005 dokázali, že konzumácia mliečnych výrobkov úzko súvisí s akné. Najmä ak ide o pasterizované mlieko. S ním sa však stretávame najčastejšie. Keďže doba domáceho gazdovania už pominula.

Takto upravené mlieko paradoxne zhoršuje vstrebávanie minerálov, ako je napr. vápnik, železo či zinok. Našťastie syry a jogurty nespôsobujú akné v takom rozsahu ako mlieko. Možno je to i kvôli tomu, že ide o fermentované potraviny. Riešením môže byť výmena živočíšneho mlieka za rastlinné, napr. i mandľové, kokosové či ryžové. Môžete siahnuť po značkách ako je napr. Alnatura, Alpro, bio Provamel, Isola Bio. Určite si budete musieť na ich chuť spočiatku zvykať. Ale pamätajte si, že každá zmena vymykajúca sa zaužívaným chodníčkom je ťažká. Ak sa však počas cesty za zdravším ja nevzdáte, môže sa vám telo odmeniť i napríklad krajšou pleťou.

Stres a akné

Akné často súvisí i s prežívaným stresom. Určite si spomeniete na prípady, kedy sa vám po stresujúcich dňoch v práci objavilo na tvári akné. A počas dovolenky akné zase naopak ustúpilo. Vtedy si môžete byť takmer stopercentne istí, že vaše akné súvisí so stresom. Podľa štúdie Wake Forest University School of Medicine môže emocionálny stres zhoršiť akné, či ho dokonca spôsobiť. Dôležité je preto nájsť spôsob, ako uvoľniť prežívaný stres. Spôsobov je hneď niekoľko. Závisí od vás, čo preferujete a obľubujete. Pre niekoho to môže byť joga, beh, prechádzka v prírode alebo dobrá kniha či hudba.

Jedzte viac rýb

Vieme teda, že konzumácia mliečnych výrobkov môže zhoršovať prejavy akné. Čoho by sme však na druhej strane mali prijímať viac? Podľa istej talianskej štúdie (Centro Studi GISED), konzumácia rýb znižuje riziko výskytu akné u dospelých. Pravdepodobne je to vďaka priaznivým účinkom rybieho oleja znižujúceho zápal.

 pexels-photo-179997_1501401569.jpg

Akné a cukor

Iste ste to už počuli. Opakovanie je však matka múdrosti. Ak chcete mať krásnu a žiarivú pleť, jednoznačne obmedzte príjem cukru. Je totiž dokázaná súvislosť medzi výskytom akné a potravinami s vysokým glykemickým indexom. Vyhnite sa preto sladkostiam či sladeným vodám, ako napr. Coca-Cola. Ak i napriek tomu, že o tejto skutočnosti viete, i naďalej túžite po niečom sladkom. Snažte sa biely rafinovaný cukor radšej nahradiť medom, kokosovým cukrom či javorovým sirupom.

Akné a hmotnosť

Tí istí výskumníci, ktorí preukázali spojitosť medzi akné a cukrom, zistili, že vyšší BMI index, môže súvisieť s vyšším výskytom vyrážok v dospelosti. Ženy s vyšším BMI indexom majú vyššie riziko vzniku polycystických vaječníkov, čo môže narušiť hormonálnu rovnováhu v tele a tým i zvýšiť výskyt akné. Avšak vysoký BMI index môže spôsobiť objavenie sa vyrážok i pri absencii porúch v hormonálnej regulácii môže. Každopádne hmotnosť hrá svoju rolu vo objavení a výskyte vyrážok.

Akné a fajčenie

Fajčenie je zlozvyk, ktorý už dúfam, nie je ani v móde. Ak fajčíte, čo najrýchlejšie s tým prestaňte. Minimálne v záujme udržať si krásnu čistú pleť. Štúdia dermatologického inštitútu Sant Gallicano v Ríme preukázala jasnú súvislosť medzi fajčením a výskytom akné.

Tak málo stačí zmeniť a odmenou vám môže byť krásna pleť, zdravšie telo a tým i zlepšené sebavedomie. A navyše môžete ešte ušetriť peniaze, ktoré by ste investovali do kozmetických prípravkov len za účelom zakrytia nedokonalostí pleti.

Ak aj napriek týmto radám trpíte aknóznou pleťou, neváhajte obrátiť sa na dermatológa. Často sa pri problémoch s pleťou vykonáva i odber krvi pre zistenie hlbšej príčiny akné. V ťažkých prípadoch až špeciálne prípravky z lekárne a lieky dokážu vyhrať boj s nežiaducimi vyrážkami. Preventívne však dodržujte uvedené odporúčania.

Ilustračné foto: Pexels.com

Gabriela

Písanie je pre mňa relax a sebarealizácia popri každodennej práci psychológa a matky na plný úväzok. Vtedy sa môžem “skryť” za počítať a nič neriešiť.

Ďalšie články od autora Gabriela

Aj vy ste naleteli? Superpotraviny vám nezaručia zdravší a dlhší život
Kolagénom vyriešite mnoho problémov
Prečo neplatí jednoduché: Mysli pozitívne?!
8 tipov ako sa zbaviť kíl bez zbytočného trápenia
Ako na strašiaka s názvom strie?
Cvičenie neformuje len telo: TOTO bude bonus navyše!
Skvelé recepty na domácu horúcu čokoládu. A zima nemá šancu!
Novoročné ciele: Ako si ich nastaviť a konečne nezlyhať!

Ďalšie články na podobné témy

Ako sa ochrániť pred neželaným tehotenstvom nielen v lete?
Jednoduché triky pre krásne vlasy
Ako vrátiť spálenú pokožku späť do formy? Netradiční pomocníci útočia!
Zázrak menom kokosový olej
Tipy: Ako sa správne opaľovať od začiatku!
Ako docieliť aby naša pokožka bola v lete čo najdlhšie hladká?
Cvičíte pre radosť... alebo?
Nečakané činitele v domácnosti spôsobujúce stres