More šťastia: kvapka po kvapke
19. 10. 2018 | Katarína

More šťastia: kvapka po kvapke

Keď som nedávno bola na krste knihy Oliwood Párty, tak som si okrem nádhernej netradičnej kuchárky odniesla aj chuť do života. Autorka knihy, Mária Miklošková, má v sebe energiu, ktorá je nákazlivá. Jej kniha nie je len obyčajná zbierka receptov, je to dielo, ktoré nám sprostredkuje trochu sveta, v ktorom ona žije. A takto z diaľky sa ten svet zdá úžasný. Zavrite na chvíľku oči a predstavte si, že rannú kávičku pijete s výhľadom na vinice. Nadýchnite sa vône čerstvej zeme pri oberaní paradajok a vychutnajte si vôňu olivovníkov pri západe slnka. Ale keď potom otvoríte oči, tak zistite, že ste na svojom mieste a žijete svoj život s instantnou kávou, obedom v tackárni a západom slnka v dopravnej zápche. Pozorovať ľudí ako je Maruška, vo mne vždy vzbudí potrebu zamyslieť sa, či žijem svoj život naplno.

Životom môžeme plynúť rôznymi spôsobmi. S prúdom, proti prúdu, na tichom rybníku, či na búrlivom mori. Niektorí prežívajú a iní si užívajú. Ja osobne som zástancom toho, že život by sa určite mal užívať. Neznamená to len zábava a určite nechcem kritizovať tých, čo našli zmysel v práci. Hovorím o tom, že nájdeme prácu, povolanie, poslanie, záľubu, ktorá nás napĺňa natoľko, že sa každé ráno zobudíme s najkrajšou spomienkou na predošlý deň a sme plní elánu a nadšenia do toho nového. To by malo byť zmyslom nášho života. A potom už aj instantná káva môže mať nádych dobrodružstva.

 joy_1539949778.jpg

Viem, že všetci máme životné okolnosti, ktoré ovplyvňujú našu každodennosť. Niekto zotrváva v nudnej práci, lebo platí hypotéku. Niekto začne nový biznis a nie všetko ide podľa predstáv. Postavili ste si konečne vytúžený dom a teraz trávite hodiny v spomínanej dopravnej zápche. Chceli by ste cvičiť a jesť zdravšie, ale nemáte na to čas, lebo potrebujete dokončiť ešte tento, a potom ďalší, projekt. Všetko sú to reálne dôvody na nespokojnosť a večné naháňanie sa. Občas sa ale treba zamyslieť, či to náhodou nie sú len výhovorky, ktoré nám pomáhajú odkladať náročné rozhodnutia v našom živote. Možno nám len náš vnútorný strach bráni, aby sme zmenili okolnosti a urobili zmenu. Kým však budeme môcť urobiť väčšiu zmenu v živote, možno nám pomôže, ak zmeníme svoj postoj. Veľa ľudí, ktorí sú oveľa múdrejší ako ja, tvrdí, že začať treba od seba. Je pravda, že mnohé okolnosti nášho života nemáme pod úplnou kontrolou, ale to či budeme každú minútu nenávidieť, alebo sa tešiť z maličkosti, to závisí od nás. To je úplne pod našou kontrolou.

 list_1539949566.jpg

Tí najchudobnejší ľudia v Bolívii sa takmer vždy usmievajú. Fyzicky hendikepovaní ľudia dosahujú olympijské rekordy. Žiť naplno sa musíme naučiť vo vlastnom vnútri. Bez ohľadu na to, čo nám do vienka nadelili sudičky. Život je prikrátky na to, aby sme čakali, že sa niečo zmení. Každý deň je ale dosť dlhý, aby sme si dopriali niečo, čo nás robí šťastnými.  

Skúste to:

  1. Vstaňte o pár minút skôr a užite si ticho a dobrú kávu, skôr ako sa začne ranný zhon. Usmievajte sa pritom.

  2. Kúpte si napínavú audio knihu a strávte čas v dopravnej zápche aktívne.

  3. Zavolajte priateľke. Len tak, aby ste sa spýtali ako sa má.

  4. Vykašlite sa na neporiadok v kuchyni a pozrite si s manželom nejaký dobrý film.

  5. Zabudnite raz za čas na domácu úlohu a vypočujte si bizarne morbídny príbeh s nekonečne dlhou zápletkou, ktorý sa vám snaží vyrozprávať vaše dieťa.   

 

Toto je len pár príkladov okamihov, ktoré si môžete vychutnať bez ohľadu na nespokojnosť v práci, výšku dlhov, nedostatok času, množstvo projektov, kilogramov alebo kreditiek. Stačí len chcieť. A možno sa dostaví momentálna spokojnosť a kvapka po kvapke si vytvoríte svoje vlastné more šťastia. Užívajte si svoj život, lebo opravný termín už nedostanete.

Ilustračné foto: Pixabay.com

Katarína

Som autorkou úspešného románu Gamblerky. Písanie je mojou vášňou - náplňou a relaxáciou zároveň. Ukážky mojej tvorby si môžete prečítať na www.katarinamayer.sk.

Ďalšie články od autora Katarína

Môže byť hnev liečivý?
Bratislava zahalená do tajomstva a napätia: Jedinečný projekt, ktorý môžete podporiť aj vy
Ponaučenie z letmého bozku
Blahobyt: mať či byť?
Jarná únava, zaslúžený oddych a žeriav
Sila nášho hlasu: započúvajte sa
Láska v rodine: o pohodených ponožkách a kyslíkovej maske
Hybná sila vesmíru

Ďalšie články na podobné témy

Ako sa zbaviť seba-pochybnosti
Ako sa zoznámiť s mužom po 35ke
Čo robí/nerobí spokojná žena?
Prenechajme kontrolu mužom a dovoľme si luxus v podobe pravého ženstva
Château Rúbaň rozprávkové miesto pre rozprávkovú svadbu
Každý z nás drží v ruke dvojsečnú zbraň
Sú muži naozaj menej emocionálni než ženy?
Dosť sklamaniam. Prečo sa tak rýchlo zamilujeme?