Odkedy je parfém parfémom?
26. 12. 2018 | Paťka

Odkedy je parfém parfémom?

Kvetinový, drevitý, citrusový, silný, jemný, ťažký, ľahký, svieži, letný. Veľa z nás nazýva voňavky nesprávnymi výrazmi. Niektoré si kupujú parfém, iné toaletné vody. Viete však aký je rozdiel medzi parfémom a toaletnou vodou? Nie je to len rozdiel v cene.

Hlavným rozdielom, ktorý vidíme medzi parfémom a toaletnou vodou je cena. Tá však niekedy nemusí byť presným údajom o kvalite vône. Rozdiel medzi parfémom a toaletnou vodou je totiž v percentách vonných látok, ktorý v sebe obsahujú.

Parfém alebo Eau de Parfum v sebe obsahuje 8 - 16% vonných látok, pričom toaletná voda obsahuje iba 4 – 6% vonných látok. Vraví sa, že parfém vydrží oveľa dlhšie ako toaletná voda. Po dlhoročných skúsenostiach však každá z nás veľmi dobre vie, že nie je tomu tak vždy.

Ako je to možné?

Väčšinou si naše obľúbené vône striekame na oblečenie, čo je zásadná chyba. Ak si parfém aplikujeme na oblečenie, mohli by sme získať nevábivú kombináciu parfému a pracieho prostriedku. Vône by sa doslova ,,pobili”.

Parfémy by sa mali aplikovať najmä na najviac prekrvené časti tela, čiže napríklad na krku, za uši, medzi prstami, či na zápästí. Medzi dobre prekrvené oblasti patria aj kolenné jamky. Je už len na vás, kde si svoju obľúbenú vôňu aplikujete.

Pri aplikácii nezabúdajte na staré známe menej je niekedy viac. Týmto by ste sa mali riadiť pri každom aplikovaní. Nie všetkým môže vaša vôňa voňať, ba dokonca im môže byť nepríjemná. Najmä ak sa jedná o ťažšie vôňe, ktoré nosíme v zime. V lete sa vône na ženách mixujú jedna radosť a niekedy ani nevieme, ktorá je tá naša.

 perfume-678828-960-720_1545842826.jpg

Ak si na seba nastriekate menej vône, rýchlejšie ju na sebe prestanete cítiť iba vy. Nemusí to ihneď znamenať to, že z vás úplne zmizla. Všetci naokolo ju cítiť môžu, no vy ju necítite najmä preto, že ste si na ňu zvykli.

Prirodzeným nepriateľom parfémov je svetlo. Parfémy a toaletné vody by sa mali uchovávať v tmavom prostredí, na čo najlepšie poslúži krabička, v ktorej ste parfém kúpili. Na svetlom mieste môže vôňa zmeniť nie len farbu, ale aj koncentráciu. Jednoducho vaša voňavka oveľa rýchlejšie ,,vyprchá”.

V drogériách vás môžu zlákať aj tieto ďalšie názvy

Eau fraîche je koncentráciou vôní podobný ako eau de toilette.

Deodorant má veľmi slabú koncentrácia vonných látok

Označenie extreme obvykle naznačuje zosilnenú koncentráciu vonných látok. Napríklad vôňa Eau Parfumée au Thé Vert Extreme od značky Bvlgary je o niečo silnejšia verzia Eau Parfumée au Thé Vert Légére. Niekedy ide len o zmenu koncentrácie, inokedy je pozmenené aj samotné zloženie parfému.

Ilustračné foto: Pixabay.com, Unsplash.com

Paťka

Milujem posúvanie sa vpred v každej oblasti života. Nenávidím nudu a nedokážem obsedieť na jednom mieste. Život nie je o tom, aby sme ostali zaseknuto stáť v našej komfortnej zóne a neskúšali nové veci, nechodili na nové miesta a nespoznávali sa s novými ľudmi. 

Ďalšie články od autora Paťka

Ako si pri zariaďovaní vytvoriť štýlový a praktický domov
Žena, ktorá sa o seba pravidelne stará, je šťastnejšia
Ako si Olívia lásku hľadala
Domáce pleťové masky pre žiarivú pleť
Akonáhle toto raz použijete, penu na holenie už do rúk nechytíte
Vďaka týmto 5 veciam na inú ani len nepomyslí!
Domáce nátierky, ktorých sa nebudete vedieť dojesť
Chcete mať postavu ako modelky? Touto stravou ju dosiahnete

Ďalšie články na podobné témy

Nebojte sa priznať farbu! - ako na kreatívny účes?
Gosh Smokey Eyes Palet
Revolučné zubné pasty na prírodnej báze. Spoznajte ich!
Už konečne prestaňme s opakovaním a porovnávaním
Kde príroda nepomohla, tam jej pomôžme
Prečo niektoré ženy zabúdajú na svoju ženskú podstatu?
Perfektná pleť v troch krokoch
Ako sa starať o pleť v zime?