Prečo by si mali ženy pospať v práci?
19. 7. 2017 | Paťka

Prečo by si mali ženy pospať v práci?

Určite aj vy patríte medzi tie z nás, ktoré by sme si rady v práci chvíľku pospali. Nebolo by to však vôbec na škodu. Otázka znie, prečo?

Po krátkom spánku v práci by sme boli sviežejšie, kreatívnejšie i pracovitejšie. Spánok nás dobíja energiou, ktorá je pri práci samozrejme veľmi dôležitá. Kofeín má síce podobné účinky, ale ak si telo pýta spánok nemali by sme ho potláčať rôznymi energetickými nápojmi alebo kávou.

Prečo by mali mať ženy povolený spánok v práci? Ženský mozog je inak ,,naprogramovaný” ako mužský. Ženy potrebujú minimálne o 20 minút dlhší spánok ako muži. Ďalšia otázka však znie, prečo si teda nepospíme o tých 20 minút dlhšie? Odpovede môžu byť rôzne avšak všetky vyústia do toho, že sme ženy. Nejedná sa ani tak o to, že máme deti, dlho pracujeme či robíme viac činností.

Americká sociologička, Suzanne Bianchi, sledovala niekoľko prieskumov, počas ktorých zistila, že ženy a najmä pracujúce matky, si tých svojich 20 minút odkladajú počas dňa na neskôr a práve preto sú neustále unavené.

Brigid Schulte analyzovala prečo majú američania chaotický život. V jej výskume prišla na to, že za ženskou nespavosťou býva často ,,duševná práca”. Žena musí myslieť nie len na svoju prácu, do ktorej každý deň chodí ale i na prácu, ktorá ju čaká doma. Musí myslieť na to, kedy majú deti termín u zubára, pripravuje obed na ďalší deň, premýšľa kedy má kto narodeniny. Ženský mozog je skoro nonstop v práci a nemá potrebný čas na oddych. My, ženy, jednoducho povedané až príliš veľa premýšľame.

V práci sme kvôli tomu unavené a nemáme dostatok energie. To môže viesť ku zle vypracovaným úlohám a nepozornosti. Nedostatok spánku nám môže negatívne ovplyvniť krátkodobú i dlhodobú pamäť, koncentráciu, môžeme byť podráždené ba dokonca ovplyvňuje aj našu imunitu.

 pexels-photo-509188_1500454010.jpg

Niektoré zahraničné spoločnosti dokonca tolerujú tento ,,šlofíček” pretože vedia, že spokojný zamestnanec urobí svoju prácu rýchlejšie a lepšie ako zamestnanec nespokojný. Samozrejme sú aj zamestnania kde si spánok zamestnanec bohužiaľ nemôže dovoliť. V súčasnosti vzniká stále viac a viac úrazov v práci, ktoré vzniknú najmä v dôsledku nepozornosti zamestnanca – zlyhania ľudského faktora. Týmto úrazom a chybám sa môže predísť práve takýmito prestávkami na spánok alebo aspoň dlhším časom na prestávku. Ľudia nie sú predsa stroje a každý organizmus je nastavený inak. Každý sa snažíme pracovať minimálne na 100% ale popritom všetkom zabúdame na odpočinok. Ak nám to telo nevráti hneď, vráti nám to neskôr v horšej podobe. Nedostatok spánku môže dokonca privodiť i infarkt.

My, ženy, jednoducho povedané až príliš veľa premýšľame.

U nás momentálne nie je žiadna firma, ktorá by povolila spánok v práci avšak novovznikajúce firmy prichádzajú na to, že to nie je až taký zlý nápad.

Ak ste aj vy zamestnávateľom alebo zamestnávateľkou, popremýšľajte nad tým, čo by mohlo zvýšiť výkon vašich zamestnankýň. 

Ilustračné foto: Pexels.com

Paťka

Milujem posúvanie sa vpred v každej oblasti života. Nenávidím nudu a nedokážem obsedieť na jednom mieste. Život nie je o tom, aby sme ostali zaseknuto stáť v našej komfortnej zóne a neskúšali nové veci, nechodili na nové miesta a nespoznávali sa s novými ľudmi. 

Ďalšie články od autora Paťka

Ako si pri zariaďovaní vytvoriť štýlový a praktický domov
Žena, ktorá sa o seba pravidelne stará, je šťastnejšia
Ako si Olívia lásku hľadala
Domáce pleťové masky pre žiarivú pleť
Akonáhle toto raz použijete, penu na holenie už do rúk nechytíte
Vďaka týmto 5 veciam na inú ani len nepomyslí!
Domáce nátierky, ktorých sa nebudete vedieť dojesť
Chcete mať postavu ako modelky? Touto stravou ju dosiahnete

Ďalšie články na podobné témy

Nečakané činitele v domácnosti spôsobujúce stres
Mikropráca, alebo práca z obývačky
Ako ne/zarábať na internete
Neklikajte, zarábajte
Robte len to, čo vás baví
Staňte sa konečne milionárkou
Neviete ako ďalej a ste s rozumom v koncoch? Nechajte si poradiť od svojho srdca
Naplánujete si dovolenku v roku 2019 a oddychujte dlhšie