Prečo by si mali ženy pospať v práci?
19. 7. 2017 | Paťka

Prečo by si mali ženy pospať v práci?

Určite aj vy patríte medzi tie z nás, ktoré by sme si rady v práci chvíľku pospali. Nebolo by to však vôbec na škodu. Otázka znie, prečo?

Po krátkom spánku v práci by sme boli sviežejšie, kreatívnejšie i pracovitejšie. Spánok nás dobíja energiou, ktorá je pri práci samozrejme veľmi dôležitá. Kofeín má síce podobné účinky, ale ak si telo pýta spánok nemali by sme ho potláčať rôznymi energetickými nápojmi alebo kávou.

Prečo by mali mať ženy povolený spánok v práci? Ženský mozog je inak ,,naprogramovaný” ako mužský. Ženy potrebujú minimálne o 20 minút dlhší spánok ako muži. Ďalšia otázka však znie, prečo si teda nepospíme o tých 20 minút dlhšie? Odpovede môžu byť rôzne avšak všetky vyústia do toho, že sme ženy. Nejedná sa ani tak o to, že máme deti, dlho pracujeme či robíme viac činností.

Americká sociologička, Suzanne Bianchi, sledovala niekoľko prieskumov, počas ktorých zistila, že ženy a najmä pracujúce matky, si tých svojich 20 minút odkladajú počas dňa na neskôr a práve preto sú neustále unavené.

Brigid Schulte analyzovala prečo majú američania chaotický život. V jej výskume prišla na to, že za ženskou nespavosťou býva často ,,duševná práca”. Žena musí myslieť nie len na svoju prácu, do ktorej každý deň chodí ale i na prácu, ktorá ju čaká doma. Musí myslieť na to, kedy majú deti termín u zubára, pripravuje obed na ďalší deň, premýšľa kedy má kto narodeniny. Ženský mozog je skoro nonstop v práci a nemá potrebný čas na oddych. My, ženy, jednoducho povedané až príliš veľa premýšľame.

V práci sme kvôli tomu unavené a nemáme dostatok energie. To môže viesť ku zle vypracovaným úlohám a nepozornosti. Nedostatok spánku nám môže negatívne ovplyvniť krátkodobú i dlhodobú pamäť, koncentráciu, môžeme byť podráždené ba dokonca ovplyvňuje aj našu imunitu.

 pexels-photo-509188_1500454010.jpg

Niektoré zahraničné spoločnosti dokonca tolerujú tento ,,šlofíček” pretože vedia, že spokojný zamestnanec urobí svoju prácu rýchlejšie a lepšie ako zamestnanec nespokojný. Samozrejme sú aj zamestnania kde si spánok zamestnanec bohužiaľ nemôže dovoliť. V súčasnosti vzniká stále viac a viac úrazov v práci, ktoré vzniknú najmä v dôsledku nepozornosti zamestnanca – zlyhania ľudského faktora. Týmto úrazom a chybám sa môže predísť práve takýmito prestávkami na spánok alebo aspoň dlhším časom na prestávku. Ľudia nie sú predsa stroje a každý organizmus je nastavený inak. Každý sa snažíme pracovať minimálne na 100% ale popritom všetkom zabúdame na odpočinok. Ak nám to telo nevráti hneď, vráti nám to neskôr v horšej podobe. Nedostatok spánku môže dokonca privodiť i infarkt.

My, ženy, jednoducho povedané až príliš veľa premýšľame.

U nás momentálne nie je žiadna firma, ktorá by povolila spánok v práci avšak novovznikajúce firmy prichádzajú na to, že to nie je až taký zlý nápad.

Ak ste aj vy zamestnávateľom alebo zamestnávateľkou, popremýšľajte nad tým, čo by mohlo zvýšiť výkon vašich zamestnankýň. 

Ilustračné foto: Pexels.com

Ďalšie články od autorky Paťka

Tetánia – syndróm alebo len strach pred sebou samým?
Krásnej žene záleží len na peniazoch
Kde príroda nepomohla, tam jej pomôžme
Už konečne prestaňme s opakovaním a porovnávaním
Princ si vzal Meghan. Kto si vezme mňa?
Zoznamky (nie)len pre osamelé
Ako si Olívia lásku hľadala
Energická latino žienka alebo zmyselná diva?

Ďalšie články na podobné témy

Nečakané činitele v domácnosti spôsobujúce stres
Mikropráca, alebo práca z obývačky
Ako ne/zarábať na internete
Neklikajte, zarábajte
Robte len to čo vás baví
Staňte sa konečne milionárkou
Neviete ako ďalej a ste s rozumom v koncoch? Nechajte si poradiť od svojho srdca
Naplánujete si dovolenku v roku 2018 a oddychujte dlhšie

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.