Tantra vás vezme do hlbín vášho vnútra
28. 1. 2019 | Paťka

Tantra vás vezme do hlbín vášho vnútra

Slovo tantra vo viacerých z nás evokuje slová ako sex alebo vzrušenie. Ak si však myslíte, že tantra je len o sexualite, ste na veľkom omyle. Tí, ktorí sa už niekedy v živote s tantrou a vedomou prácou s telom a sexualitou stretli vedia, že podstatou tantry je vedomie. Čím vedomejší sme, tým vedomejšie vnímame a prežívame všetky javy okolo nás. Tantra  dáva mužom i ženám možnosť objaviť vo svojom vnútri zákutia, do ktorých doteraz nikdy nenahliadli.

Začiatky tantry

Tantra nie je žiaden výplod modernej doby. Je to duchovné učenie, ktorého počiatky sa začali písať už v 2. tisíročí pred Kristom a má základy v šamanizme. Tantra vznikla ešte skôr než hinduizmus a budhizmus, ktoré sú s tantrou často spájané a boli ňou ovplyvnené. Tantra mala najskôr len písomnú podobu textov, ktoré sa postupom času premenili na rôzne techniky, metódy a najmä rituály šírené ústnou a praktickou podobou.

V tantre nejde o povrchnú sexualitu, ako si niektorí myslia. Tantra je o hlbokom vedomí vlastného ja a poznaní samého seba.

Tantra rozoznáva polarity a je oslavou ich plynutia a tanca. V tantre neexistuje dualita, tantra spojuje navonok protichodné aspekty - dobro a zlo, svetlo a temnotu, telo a dušu. Ukazuje, že život je o plynutí energie, o odovzdaní sa a o pulzovaní medzi polaritami. Tantra učí, že kľúčom k radostnejšiemu životu a hlbšiemu partnerstvu je nechať energiu v nás a medzi nami a druhou stranou voľne plynúť. Podľa tantry sa v každom z nás ukrýva mužský (shiva) aj ženský (shakti) princíp. Tieto dva princípy spoločne vytvárajú harmóniu a sú si rovnocenné.

photo-1447619297994-b829cc1ab44a_1548663398.jpg

Tantra nie je jednorázovou záležitosťou. Tantrou musíte žiť

Ku tantre patrí, prirodzene, aj sexualita. Žijeme v spoločnosti, ktorá bohužiaľ potláča zdravú sexualitu. Ľudská sexualita je však úplne normálna a prostredníctvom tantry ju môžeme v sebe objaviť v čo najhlbšom slova zmysle. O čom je vlastne sexualita? Sexualita nie je len o tom mať sex. Sexualita je o vedomí, o identite, intimite, erotike, pôžitku a, konečne, o prekračovaní hraníc seba samých. Toto všetko v sebe nosíme v akomsi základnom balíčku, ktorý sme dostali do vienka v momente narodenia. Máloktorého z nás však naučili, ako s týmto balíčkom správne narábať.

Sexualitu môžeme vďaka tantre rozvíjať a prehlbovať, a ako bonus môžeme potom intenzívnejšie prežívať celý náš život vrátane orgazmu. Vedeli ste o tom, že môžete prežiť nielen vaginálny, klitoriálny alebo zmiešaný orgazmus, ale aj tantrický orgazmus? Posledný typ orgazmu je založený na energetickom princípe, ktorý naplní nielen vaše fyzické potreby, ale aj potreby vášho ducha. Tento druh orgazmu zažívame, keď sme si vedomé svojej vnútornej erotickej energie. Tantrické milovanie, tantrická masáž, tantrické cvičenia či tantrická meditácia majú niekoľko spoločných menovateľov, ktoré v sebe nosia hlavné posolstvo tohto učenia. Sú nimi uvedomenie, prepojenie tela, ducha a mysle, otvorenosť, pozornosť, radosť, sloboda a jednota.

Vďaka vedomému vnímaniu svojho energetického tela sa môžete počas tantrického rituálu ponoriť do úplnej hĺbky svojho vnútra tu a teraz. Zažiť to, čo ste možno ešte nikdy nezažili. Budete pozvaní k tomu, aby ste vypli hlavu a prežívali prítomný okamih. Ak sa odovzdáte voľnému prúdeniu energie, je veľká šanca, že pocítite aj veľmi jemné vibrácie vo vás a okolo vás ktoré bežne nevnímate, energiu medzi vami a vaším partnerom, a prepojenie na úrovni pohlavia, srdca a tretieho oka.

John Hawken, britský učiteľ tantry uznávaný po celej Európe a autor knihy Realizations: On The Paths Of Transformation, ktorý vyučuje veľkú časť svojich tantra kurzov pre jednotlivcov i pre páry vo svojom tantra centre v južných Čechách, vás naučí ako vnímať samých seba. Podľa jeho slov je veľmi dôležité, aby sme vnímali svoje telo nielen ako fyzickú schránku. Vedľa našej fyzickej časti s nami kráča aj naša energetická časť, ktorú sa môžeme naučiť vnímať.

V bežnej sexualite sa zameriavame na naše telo a naše zmysly a zažívame fyzické vzrušenie, ktoré je síce fajn, ale má svoje limity. Tantra nás učí vnímať samých seba ako energetické telo, v ktorom je sexuálne vzrušenie spojené s hlbokou túžbou spojiť sa s milovanou osobou. Toto nie je fyzicky možné, pretože akokoľvek blízko seba sme, zostávame oddelení. Avšak keď sa naučíme vnímať naše energetické telá, môžeme zažívať hlboko naplňujúcu túžbu prepojenia sa v jednote, po ktorej tak veľmi túžime.  

Tantra pomôže aj vášmu partnerskému životu.

Tantrické cvičenia sú založené na poznaní a zosúladení sa partnerov na energetickej úrovni. Vnímajte prúd energie vo vás, medzi vami a vaším partnerom. Pozorujte, preciťujte, odovzdajte sa tomu, čo príde.

Pri tantrickom milovaní nejde o rýchle ,,spravenie seba a partnera. Počas tantrického milovania môžete s partnerom prežiť omnoho viac. Ak sa tomu úplne oddáte, prežijete úplné energetické spojenie s partnerom. Budete všetko vnímať v úplne iných než len fyzických rozmeroch a rýchly a povrchný sex pre vás prestane mať zmysel.

photo-1489659639091-8b687bc4386e_1548662857.jpg

Tantrický sex je hlboko duchovná, meditatívna, spontánna a intímna forma milovania.

Čím ďalej budete kráčať po ceste tantry, tým ľahšie budete schopní relaxovať do energie. Život potom pre vás už nebude o výkone, strese, matérii a o peniazoch, ale o duševnej pohode, hĺbke, harmónii a o  skutočnom, nie povrchnom, šťastí.

Ilustračné foto: Unsplash.com

Paťka

Milujem posúvanie sa vpred v každej oblasti života. Nenávidím nudu a nedokážem obsedieť na jednom mieste. Život nie je o tom, aby sme ostali zaseknuto stáť v našej komfortnej zóne a neskúšali nové veci, nechodili na nové miesta a nespoznávali sa s novými ľudmi. 

Ďalšie články od autorky Paťka

S týmto okolo vás komáre ani len nepreletia
Vďaka týmto 5 veciam na inú ani len nepomyslí!
8 zaujímavých faktov o menštruácii
Kúpeľ z domácich čajových sáčkov bude vašim najlepším priateľom
Nechajte deti robiť chyby
Ako som schudla 10 kg?
Kokosový vs. olivový olej. Ktorý je lepší?
Ktoré mydlo je najlepšie na intímnu hygienu?

Ďalšie články na podobné témy

Nedarí sa vám otehotnieť? Vyskúšajte prírodnú liečbu
Zranenia pri sexe alebo intímna bolesť
Bezlepková diéta? Odmení sa vám tisíckrát!
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie VI
Tetánia – syndróm alebo len strach pred sebou samým?
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie IX
Alkoholizmus môže zastihnúť aj vás
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie X

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.