Zabudnite na strašiaka: Sono prsníkov by sme nemali podceňovať
25. 2. 2020 | Paťka

Zabudnite na strašiaka: Sono prsníkov by sme nemali podceňovať

Na začiatok to povieme možno trošku tvrdšie, ale žiaden lekár nie je zvedavý na to akú máte podprsenku, či máte veľké alebo malé prsia, či ste príliš chudá alebo pri sebe, či máte dobré rifle alebo nie. Vykašlite sa na všetky tieto myšlienky a choďte na sono prsníkov. Môže vám to zachrániť život.

Sonografické vyšetrenie prsníkov nebolí

Možno trošku ak lekár na niektoré miesto pritlačí. Úprimne, viac bolí keď si silnejšie češeme vlasy. Každá žena má iný prah bolesti, ale toto vyšetrenie naozaj NE-BO-LÍ. Raz za dva roky, prípadne raz za rok ak máte zvýšené riziko vzniku rakoviny prsníka, alebo užívate hormonálnu antikoncepciu, či hormonálnu substitučnú liečbu v prechode, to budete vedieť úplne v pohode prežiť.

jeshoots-com-ltnvqhdkkmw-unsplash_1582572282.jpg

Prečo aj tak nechceme ísť na sono prsníkov?

Ak sa vo vás ukrýva strach z výsledkov, hanba z vyzlečenia sa pred lekárom alebo hocaký iný blok, zabudnite na to. Hovorí sa to síce ľahko, ale v skutočnosti toto vyšetrenie nie je také hrozné. Porovnajte si to s kolonoskopiou. Už to nie je také hrozné, že?

USG vyšetrenie prsníkov (iný názov pre sono) je síce intímnejšia záležitosť, ale skúste veriť svojmu lekárovi. Nikto nám nechce ublížiť. 

darius-bashar-xmnel-otvws-unsplash_1582572283.jpg

Ako to celé prebieha?

Úplne klasicky. Vojdete do ambulancie, v ktorých je väčšinou stlmené svetlo, vyzlečiete si vrchný odev, ľahnete na ležadlo, lekár vám potrie oblasť prsníkov a podpazušia gélom a začne vykonávať vyšetrenie. Lekár dôkladne prezrie oba prsníky prostredníctvom sonografickej sondy. Ak je všetko v poriadku, celé vyšetrenie trvá maximálne 15 – 20 minút. Ak lekár objaví nejaký nález, hneď vám to oznámi a vysvetlí, či sa jedná o vec, ktorá sa bežne u žien vyskytuje alebo je to niečo vážnejšie.

Najčastejšie vám na sonografickom vyšetrení prsníkov môže lekár nájsť tieto nezhubné nádory:

Všetky tieto nezhubné nádory v nás môžu vyvolávať vlnu znepokojenia. Vedeli ste o tom, že práve stres môže ich výskyt zhoršiť? Väčšinou po prvom objave nezhubného nádoru v prsníkoch vám aj sám lekár povie, aby ste sa kvôli tomu nestresovali. Nie je to koniec sveta. Niektoré dokonca zmiznú časom aj samé a nebudete potrebovať žiadnu liečbu. Avšak, môže to dopadnúť aj horšie. Niektoré z nás nemajú takéto šťastie a nájdu im zhubný nádor, preto potom  nasleduje liečba.

daily-nouri-d37stewmyqy-unsplash_1582572284.jpg

Už viete prečo je vhodné ísť na sono prsníkov?

Pravidelná prevencia pred rakovinou prsníka vám môže zachrániť život. Predstavte si, že vás bolí prsník ale poviete si, že ku lekárovi nepôjdete. Nepôjdete ku nemu mesiac, dva, rok, tri roky. Ale potom už môže byť neskoro. V našom tele nežijeme samé. Naše telo sa skladá z rôznych orgánov, ale u niektorých aj z nádorov. Nenechajme ich vyhrať nad naším telom a pravidelne si ho nechajme prekontrolovať.

Ilustračné fotografie: unsplash.com

Paťka

Milujem posúvanie sa vpred v každej oblasti života. Nenávidím nudu a nedokážem obsedieť na jednom mieste. Život nie je o tom, aby sme ostali zaseknuto stáť v našej komfortnej zóne a neskúšali nové veci, nechodili na nové miesta a nespoznávali sa s novými ľudmi. 

Ďalšie články od autorky Paťka

Ako si pri zariaďovaní vytvoriť štýlový a praktický domov
Žena, ktorá sa o seba pravidelne stará, je šťastnejšia
Ako si Olívia lásku hľadala
Domáce pleťové masky pre žiarivú pleť
Akonáhle toto raz použijete, penu na holenie už do rúk nechytíte
Vďaka týmto 5 veciam na inú ani len nepomyslí!
Domáce nátierky, ktorých sa nebudete vedieť dojesť
Chcete mať postavu ako modelky? Touto stravou ju dosiahnete

Ďalšie články na podobné témy

Ako na vysnívanú postavu? Pomôžu vám s ňou tieto aplikácie
Je to isté! Kult nadľudských svalov spôsobuje intímne problémy najväčšieho kalibra!
Masážou k zdravým, pevným prsiam
Cvičíte pre radosť... alebo?
Nečakané činitele v domácnosti spôsobujúce stres
Domáce pleťové masky pre žiarivú pleť
Kľúč k spokojnému partnerstvu - existuje vôbec?
3 účinné cvičenia na podporu duševného rastu