Bonjour Lyon!
26. 8. 2018 | Paťka

Bonjour Lyon!

I keď sa už leto kráti a teplých dní ubúda, ešte stále nenastal koniec dovolenkovej sezóny. Ak hľadáte zaujímavé mesto na výlet, určite si naplánujte francúzsky Lyon. Vyberte sa spoznávať toto mesto na vlastnú päsť a určite neoľutujete.

Ak už dlho uvažujete nad tým, že by ste okúsili dovolenku na vlastnú päsť, Lyon je to pravé mesto. Okrem toho, že sa tu nestratíte, väčšina najzaujímavejších pamiatok sa nachádza v tesnej blízkosti. 

Táto európska gastronomická metropola je dokonale pospájaná mestskou hromadnou dopravou. Nestratíte sa tu preto, lebo v každom autobuse, električke či v metre nájdete nad dverami mapu so zastávkami, kam daný spoj ide. A nie len to. Pri každej zastávke je napísané aj to, aký spoj odtiaľ odchádza. Každá zastávka je veľmi viditeľne označená a v tomto meste sa dá naozaj bezproblémovo zorientovať.

Čo je zaujímavé v Lyone?

Lyon je mesto plné historických budov. Ak ste nadšenkyňou histórie, pripravte sa, že tu možno zastavíte na každom kúsku. 

Pravdepodobne najnavštevovanejšou pamiatkou mesta Lyon je katedrála Notre Dame de Fourviére. Táto novoromantická katedrála vás zaujme svojím vzhľadom už z diaľky. Vyníma sa na kopci v mestskej časti Vieux Lyon. Nemusíte sa však báť, že si to celé budete musieť vyšliapať. Ku katedrále vás pohodlne vyvezie lanovka, ktorá chodí každú chvíľu. Katedrála disponuje nádherným interiérom, ktorý svedčí o tom, že jeho stavba trvala 12 rokov. 

 lyon-1585162-960-720_1535265934.jpg

Ak so sebou budete mať niekoho, kto nie je príliš zvedavý na kostol, určite ho zaujme panoráma mesta. Z tohto vyvýšeného miesta budete mať Lyon ako na dlani.

 p-20180718-140659-pn_1535265704.jpg

Ďalšou pamiatkou, ktorú si musíte pozrieť je katedrála St. Jean. Táto katedrála nie je síce taká pompézna ako Notre Dame do Fourviére, avšak tým, že do nej chodí menej turistov, oplýva silnejšou atmosférou. Pri tejto katedrále sa nachádza väčšie množstvo reštaurácií, v ktorých si môžete dať skvelý obed alebo večeru. Miestni kuchári patria medzi najlepších v Európe. 

 p-20180718-143117-vhdr-auto-1_1535265779.jpg

Pri tejto katedrále uvidíte obchod so suvenírmi. Príliš dlho neváhajte, pretože to je pravdepodobne jediný obchod so suvenírmi v celom meste. Nájdete v ňom rôzne pamiatkové predmety, ktoré nie sú príliš drahé. 

Pri katedrále St. Jean sa nachádza stanica metra. Ak sa s ným vyveziete na ďalšiu zastávku, dostanete sa na námestie Bellecour, ktoré je známe jazdeckou sochou Ľudovíta XIV. a dvoma alegorickými sochami zobrazujúcimi Rhônu a Seinu, ktoré pretekajú cez mesto. Toto námestie však nie je príliš ničím iným zaujímavé. Čo vás však môže zaujať je čokoládovňa, ktorá sa nachádza na pravej strane od sochy. Nájdete v nej nespočetné množstvo druhov čokolád a káv. V tomto podniku určite ochutnajte zmrzlinu. Chutí lepšie ako vynikajúco. 

 p-20180719-153312-vhdr-auto_1535265754.jpg

Možno sa vám už bude zdať, že v tomto meste nenájdete kúsok zelene. Okrem historických pamiatok, ktorých tu je ešte oveľa viac, nájdete tu aj zaujímavý park so storočnými stromami a mini zoo. Parc de la Tête d'Or sa nachádza v okrajovej časti mesta. Nemusíte sa ničoho báť. Bezproblémovo sa ku nemu dopravíte električkou. Park je naozaj obrovský a ak ho budete chcieť prejsť celý, nechajte si naňho minimálne pol dňa. V parku sa nachádzajú nádherné kvetinové záhony, ktoré sú najkrajšie na jar a v lete. Všade nájdete mapy, ktoré vám zobrazia kde sa čo nachádza. 

p-20180719-095008-vhdr-auto_1535265711.jpg

Toto a ešte oveľa viac si môžete pozrieť v Lyone. 

Pár rád na záver:

1. Naučte sa aspoň základné slová a frázy po francúzsky. Francúzi nevedia po anglicky.

2. Stiahnite si mapu metra a mestskej hromadnej dopravy. Takisto veľmi pomôže mapa celého mesta, ktorú si takisto viete pohodlne stiahnuť do svojho smartfónu.

3. Pripravte sa na to, že v meste stretnete viac černochov, ktorí sú však veľmi milí. Nie sú to žiadni agresori ako ich ukazujú v správach.

4. Ak si chcete so sebou zabaliť jedlo, rovno na to zabudnite. V meste sa nachádzajú rôzne hypermarkety, ktoré sú aj u nás. 

5. Ničoho sa nebojte a stavte na svoju intuíciu, ktorá vás hravo prevedie mestom leva. 

Ilustračné foto: Pixabay.com, osobný archív

Paťka

Milujem posúvanie sa vpred v každej oblasti života. Nenávidím nudu a nedokážem obsedieť na jednom mieste. Život nie je o tom, aby sme ostali zaseknuto stáť v našej komfortnej zóne a neskúšali nové veci, nechodili na nové miesta a nespoznávali sa s novými ľudmi. 

Ďalšie články od autorky Paťka

Žena, ktorá sa o seba pravidelne stará, je šťastnejšia
Ako si Olívia lásku hľadala
Domáce pleťové masky pre žiarivú pleť
Akonáhle toto raz použijete, penu na holenie už do rúk nechytíte
Vďaka týmto 5 veciam na inú ani len nepomyslí!
Domáce nátierky, ktorých sa nebudete vedieť dojesť
Chcete mať postavu ako modelky? Touto stravou ju dosiahnete
Prestaňme sa vyhovárať a začnime žiť

Ďalšie články na podobné témy

Nie je more ako more, vyberte si pre vašu dovolenku to ideálne
Môže žena cestovať sama? Dovolenka osamote vám zmení pohľad na život!
Všetci boli na POHODE, ale ja som sa rozhodla inak
Užitočné cestovateľské web stránky, ktoré ti ušetria peniaze
TOP 8 atrakcií na strednom Slovensku
TOP 10 destinácií pre odvážne SINGLE ženy!
Západné Tatry: Zamierte k Račkovym plesám
Nezvyčajné pláže sveta

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.