Zbavte sa strachu z budúcnosti a žite na plno
12. 8. 2018 | Simona

Zbavte sa strachu z budúcnosti a žite na plno

Každá z nás tento strach určite do istej miery pocítila. Možno to bola rýchla myšlienka, ktorá spôsobila úzkosť alebo je to neustále nepohodlie, ktoré prežívate v rôznych podobách. Tak alebo onak,  neprimeraný strach dokáže nepríjemne skomplikovať život.

Strach je pozitívny. Áno, do určitej miery. Chráni nás pred nebezpečenstvom a situáciami, ktoré sú hrozivé. Avšak v niektorých prípadoch môže prerásť až do psychických problémov, akými sú rôzne poruchy (panické ataky) alebo chronická úzkosť.

Ak aj vy pociťujete neistotu voči budúcnosti a vaše myšlienky smerujú len tým smerom, prvým krokom bude priznať si to. Mám strach a neviem, čo bude. Možno ste stratili prácu alebo jednoducho neviete, kam váš život smeruje.

Jednou z príčin strachu z budúcnosti môže byť to, že ste prirodzene náchylná k strachovaniu sa

Potrebujete mať jasno v tom ako sa bude všetko vyvíjať. Čo s tým? Robte to, čo je možné práve teraz, v tejto chvíli. Neplánujte zbytočne desať rokov dopredu. Zoberte to, čo máte a využite to najlepšie ako môžete. Spýtajte sa samej seba: Čo môžem urobiť dnes pre to, aby som sa cítila lepšie? Pamätajte, že malé krôčiky tvoria  úspešnú budúcnosť.

Je dobré urobiť si zoznam vecí, na ktoré sa teším

Napríklad si pred spaním zapísať, čo ma čaká nasledujúci deň. Pôjdem na výlet, dám si dlhú sprchu, konečne mi prídu tie úžasné šaty, ... . Nemusia to byť hneď obrovské veci, ale prečo nie? Mne osobne toto ,,tešenie“ sa na niečo pomohlo. Skúsite?

Nikdy si nemôžeme byť úplne istí, čo sa stane

Stáva sa, že aj to zlé môže priniesť niečo dobré. Skúste sa na to pozrieť aj inak. Naučili ste sa veľa, pretože ste k tomu boli donútení. Teraz ste za novonadobudnutú schopnosť vďační, pretože inak by ste sa k nej možno ani nedostali, alebo by vás ani nenapadlo vyskúšať ju. Ako príklad uvediem jedného úspešného hudobníka. Hovoril, že ako malý chlapec neznášal husle. Namiesto toho, aby chodil do hudobnej by radšej zostal doma a hral s chlapcami futbal. Teraz je vďačný, že to nevzdal a že ho k tomu čiastočne dokopali rodičia. Teraz je úspešný a život bez huslí si nevie ani predstaviť.

 street-381227-960-720_1534057608.jpg

Ak ste typ človeka, ktorý rád sníva s otvorenými očami využite túto schopnosť

Nájdite si pár minút, úplne stačí aj päť, kedy si budete predstavovať vašu budúcnosť v čo najlepšom svetle. Stačí, keď si predstavíte, kde by ste chceli byť o rok, čo by ste chceli robiť a s kým by ste trávili čas. Hlavné je, aby ste sa pri tejto predstave cítili príjemne.

Praktizujte odovzdanie

Asi najťažšia časť. Ale veľmi oslobodzujúca! Niekedy proste nevieme a nedokážeme s danou situáciou ani nič urobiť. Vtedy je najlepšie dať tomu priestor, uvoľniť sa a nechať to dýchať. Veriť, že sa situácia vyrieši vo váš prospech. Aj s vedomím, že ak to nedopadne tak ako chcete vy. Svet sa nezrúti.

Strach prichádza aj vtedy, keď sa bojíte bolesti z minulosti

Najčastejšie sa to odzrkadľuje v rovine vzťahov. Čo ak sa znova zaľúbim a padnem ešte hlbšie ako predtým? Neistota... nechajte túto myšlienku, neodháňajte ju. Len si ju obzrite. Možno odíde a možno bude treba vyskúšať venovať sa sama sebe. Spýtajte sa sama seba: Čo ak mi nový vzťah ublíži? A čo ak ma posilní?

Ilustračné foto: Pixabay.com

Simona

Mať zmysluplný cieľ je pre mňa dôležité rovnako ako spoznávanie ďalekého, ale aj blízkeho sveta. Nové podnety, ,,farby" či kultúry sú pre mňa inšpiráciou nie len v písaní, ale aj v bežnom každodennom živote.

Ďalšie články od autora Simona

Dosť sklamaniam. Prečo sa tak rýchlo zamilujeme?
Nečakané činitele v domácnosti spôsobujúce stres
Neustále studené končatiny? Prezradíme vám, čo je za tým!
Otázky, ktoré posunú váš vzťah ďalej
Sviatočné raňajky bez výčitiek – 3 super recepty, ktoré musíte tento rok vyskúšať aj vy
Dávate si správne novoročné predsavzatia?
Ako prežiť Vianoce v pokoji, aj keď ich nemám rada
Detailný návod ako sa (konečne) MAŤ RADA

Ďalšie články na podobné témy

Sebavedomie si môžete vycvičiť
Detailný návod ako sa (konečne) MAŤ RADA
Naučte sa rozpoznať falošnú sebalásku od tej pravej
Aký je rozdiel medzi sebeckosťou a cieľavedomosťou?
Chcem sa zmeniť, ale to by znamenalo, že už nebudem taká, akú ma chcú mať
Chcem byť freelancerkou. Kde si nájdem prácu?
Niekedy nemusíme ani nič povedať, prezradí nás reč tela
Naozaj nás spravia peniaze šťastnejšími?